Jonines švęsk linksmai: renginiai visai Lietuvai

Joninės Verkių parke
Joninės Verkių parke
  © Tomas Vinickas

VILNIUS

„Rasos“ (Joninių) šventė Verkių regioniniame parke

Birželio 22 d., penktadienis, 18.30 val.

Tradicinė „Rasos“ (Joninių) šventė Verkių rūmų parke vyksta pagal seniausias etnokultūrines tradicijas. Verkių parkas virsta sakraline vieta, kur trumpiausią metų naktį kupoliaujama, buriama iš žolynų, palydima vakaro Saulė, prie šventinio laužo šokama ir dainuojama; sutemus uždegami ugnies ratai, Nerimi plukdomi vainikai, prausiamasi ryto rasa, maudomasi, lankomi medžiai ir javai, dainomis pasitinkama patekanti Saulė. Apeiginę-tradicinę programą atlieka geriausi folkloro kolektyvai. Rasų šventės metu veikia žolynų turgus, į kurį kviečiamos garsiausios žolininkės bei būrėjos. Kasmet Verkių parke sulaukiama vis daugiau tautiškai apsirengusių vilniečių, pasipuošusių žolynų vainikais, nebijančių netgi lietingo oro ir nusiteikusių pajusti svaigius vasarvidžio trumpiausios nakties kerus.

TRAKAI

Joninės Trakuose su dviračiu. Devynių kalvų žygis

Birželio 23 d., šeštadienį, 12 val.

Joninių šventė kviečia žmogų sugrįžti į gamtos glėbį, pakelti akis į Saulę, kuri nuo tos dienos, paklusdama Rėdos dėsniui pasuka savo karietą rudeniop. Daugelis Joninių ritualinių apeigų senovėje būdavo atliekama prie vandens ir su vandeniu, siekiant grožio ir sveikatos. Todėl dviračių mėgėjai kviečiami sveikai ir linksmai sutikti šią šventę Trakų ežerų karalijoje draugų kompanijoje.

Stebuklingą trumpiausią Rasų šventės naktį visi jie praleis gamtos glėbyje, apsupti Trakų pusiasalio pilies mūrų, menančių žilą senovę. Ant Aukų kalno užkūrę aukurą pagerbs protėvius ir galės nuklysti „Pagonybės takais“; vaišinsis duona ir medumi, regės užburiančius vaidilučių šokius, saulės pagerbimo ir vylingo palydėjimo ceremoniją.

KAUNAS

Birželio 23 d., šeštadienį, 19 val., Kauno tautinės kultūros centras visus kviečia susirinkti į Joninių šventę Nemuno saloje.

Žengdami į šventę pro žolynais apipintus Rasos vartus prausimės, sveikinsime bendruomenę ir gamtą. Čia pinsime vainikus, kupoliausime, rinksime žoleles, nes tikėta, kad tą vakarą surinkti augalai įgyja ypatingų gydymo galių. Iš surinktos gėlių puokštės spėsime savo ateitį.

Šventės vietoje senu papročiu bus iškelta žolynais papuošta kartis, vadinama kupole. Šventės metu koncertuos folkroko grupė „Atalyja“ (Vilnius), LSMU Veterinarijos akademijos folkloro ansamblis „Kupolė“, folkloro ansamblis „Sodyba“, KTU tautinio meno ansamblis „Nemunas“, fakyrų grupė „Ugnies valdovai“.

KERNAVĖ

Birželio 23 d., 18.30 val. „Rasos“ (Joninių) šventė Kernavėje, Kernavės kultūriniame rezervate.

Tradicinė kalendorinė trumpiausios nakties – vasaros saulėgrįžos šventė. Bus prisimintos senosios vasaros saulėgrįžos apeigos. Šventės metu kūrenami laužai, pinami ir plukdomi vainikai, ieškoma paparčio žiedo, buriama, šokama, dainuojama. Renginys baigsis ryte, tekančios saulės sutikimu.

Šventės programa:

18.30–19.30 – šventės dalyvių registracija seniūnijos aikštėje

20.00 – Vartų ratelis

20.00–21.40 – Laukų lankymas, žaidimai, burtai prie Didžiosios kupolės Pilies kalne, Pajautos slėnyje

21.40–22.00 – Nusileidžiančios saulės pagerbimas Pilies kalno piliakalnyje

22.20 – Aukuro uždegimas, aukojimas Aukuro kalno piliakalnio papėdėje

23.00–01.00 – Didžiojo laužo ir stebulių uždegimas piliakalniuose

01.00–02.00 – Vainikų plukdymas Neries upe

02.00–04.30 – Dainos, šokiai, žaidimai Pilies kalne ir prie Neries

04.30–04.42 – Tekančios saulės pagerbimas, prausimasis rasa

PALANGA

Joninės 2012 šventė Palangoje !

Šiemet Palanga žada nustebinti karštais Joninių laužais, šokiais, žaidimais bei, žinoma, daugybe įspūdingų ir akį kerinčių renginių.

Jau beveik tradiciškai pagrindinis veiksmas vyks Jūratės ir Kastyčio skvere. Žinoma, nesnaus ir Basanavičiaus gatvė. Tad siūlome suskubti ruoštis ir pradėti pakuotis daiktus kelionei į Palangą – juk kaip sakoma, šventę reikia švęst!

Norintiems Jonines švęsti pagal senuosius papročius, siūlome užsukti į Klaipėdą – Jono kalne, kaip ir kasmet, yra organizuojama gegužinių šventė. Čia taip pat bus deginami Joninių laužai, plukdomi iš žolynų pinti vainikai, šokinėjama per laužą, deginamos raganos ir dar daug daug kitų linksmybių laukia visų šventės dalyvių!

NERINGA

Šį savaitgalį Neringoje – tarptautinė folkloro šventė „Tek saulužė ant maračų“ ir „Duokim garo“ finalinis koncertas.

Birželio 22–24 dienomis Neringoje jau keturioliktą kartą vyks tarptautinis festivalis „Tek saulužė ant maračių“, į Neringą sukviesiantis dalyvius iš Austrijos, Kroatijos, Baltarusijos ir įvairių Lietuvos regionų. Būtent Nidoje šventinį savaitgalį vyks ir LTV laidos „Gero ūpo“ finalinis koncertas, kuriame kapelos varžysis dėl geriausios vardo.

Pirmoji festivalio diena (birželio 22 d.) bus skirta gyvūnams. Savaitgalį vyksiančių renginių virtinė prasidės vyriausiosios festivalio režisierės, etnologės Gražinos Kadžytės paskaita apie žmogaus ir gyvūnų bendrystės atspindžius tautosakoje, papročiuose ir gyvenime.

Kiek vėliau šeimos bus laukiamos prieplaukoje įsikūrusioje mobilioje dailės studijoje, kur kartu su dailininku Aidu Merkevičiumi turės galimybę tapyti savo gyvūnus. Vėlyvą penktadienio popietę bus pristatyti Petro Abukevičiaus kurti filmai apie meškutę Nidą, vilkus. Juos pristatys autoriaus sūnus aktorius Ramūnas Abukevičius. Festivalio pradžios koncerte folkloro ansambliai pristatys savo toteminį gyvūną, o modernaus folkloro vakare džiugins austrai „FEDERSPIL“ iš Vienos. Penktadienio vakarą Neringos gyventojai ir svečiai, lydimi Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos gamtininkės Jūratės Zarankaitės, galės leistis į naktines pėdsekystes.

Šeštadienį (birželio 23 d.) įvairiose Nidos gyvenvietės erdvėse įsikūrusiose folkloro laboratorijose po atviru dangumi šventės dalyviai mokys savo krašto dainų, šokių ir žaidimų, pristatys kulinarinį paveldą. Aktorių trupė „Teatriukas“ iš Vilniaus kvies daryti greičiausią pasaulyje mankštą, kurti eilėraštį bei ieškoti atsakymo į patį svarbiausią klausimą – kas užvis geriausia?

Besižavintys šiai šventei būdingais žoliavimais, burtais, pasakojimais ar dainomis kviečiami rinktis Parnidžio kopos papėdėje įsikūrusiame Tylos slėnyje. Vėliau, nešini deglais, festivalio dalyviai ir svečiai patrauks link Nidos prieplaukoje įsikūrusios scenos, kur vyks LTV laidos „Duokim garo“ finalinis koncertas. Joninių naktį Kuršių marias nušvies vandenų misterija „Gervės“.

Paskutinė festivalio diena (birželio 24 d.) skiriama tiems, kuriuos mylime. Šventės organizatoriai kviečia šeimas, bičiulius, gimines ir kaimynus susiburti dauboje greta Liuteronų bažnyčios, kur bus skaitomi pamokslai, sekamos sakmės apie žmonių santykius su gyvūnais. Sekmadienį aikštėje greta Neringos savivaldybės pastato vykstančiame festivalio uždarymo koncerte laukiami Neringos gyventojai ir svečiai kartu su savo augintiniais.

Visą savaitgalį Nidos gyvenvietėje vyks tautodailės dirbinių, amatų mugė. Šiais metais festivalyje dalyvaus 70 tautodailininkų bei sertifikuotų amatininkų, kurie bus paskirti festivalio vėliavos sargais. Šventinį savaitgalį bus renkamas geriausias dienos meistras-kūrėjas bei publikos nominantas.

ŠIAULIAI

Birželio 23-ąją, šeštadienį, 20 val. naujai rekonstruotame smuklės „Juonė pastuogė“ didžiajame vasaros koncertų kiemelyje bus pinami Joninių vainikai, degs laužas, bus teikiami prizai linksmiausiems. Jonams ir Janinoms įėjimas nemokamas!

Joninių renginiai Šiaulių rajone

Birželio 22 d., 19 val. Naisiuose – kaimo šventė „Buvo naktis švento Jono...“, galiūnų varžybos, meno mėgėjų kolektyvų koncertas, gegužinė.

Birželio 22 val. Joninių ir Kuršėnų žemės ūkio bendrovės 20-mečio šventė. Kuršėnų rajono kultūros centre, Ventos g. 11a.

Birželio 22 d. 20.00 – Joninių šventė Dirvonėnuose.

Birželio 22 d. 20.00 val. Verbūnų filialo kiemelyje bus sveikinami Jonai ir Janinos, visi ieškos paparčio žiedo, Joninių laužų liepsnoje linksminsis gegužinėje.

Birželio 23 d. 19 val. Gruzdžiuoe – Joninių šventė „Joninių laužo šviesa“;

Birželio 23 d. 20 val. Meškučiuose – Joninių šventė. Dalyvauja Meškuičių bei Verbūnų filialų meno mėgėjų kolektyvai.

PANEVĖŽYS

Prie Panevėžio bendruomenių rūmų (Kranto 28) – Joninės.

Nuo 14 val. – šventinė prekyba, atrakcionai, pasivažinėjimas ir jodinėjimas arkliukais; 17 val. –jungtinių šokių mokymas, kupoliautojų, žolinčiaus, vaikų, vaišių kiemai, stebulės pristatymas, vainikėlių plukdymas, Joninių laužas, stebuklingoji žolelių arbata, kaimo kapelų varžytuvės.

VEISIEJAI

Birželio 23-ąją, šeštadienį, 20 val. visi kviečiami į paslaptingąją Rasos šventę ir folkloro festivalį „Tu, žolyne slaunasai“ Veisiejų miesto parke.

Programoje – senosios Rasų dainos, apeigos ir šokiai.

21 val. Šventinis koncertas – folkloro ansamblių, kapelų pasirodymas

22 val. Koncertuoja grupė „Tautinis brandas“

23 val. Vainikėlių plukdymas, stebulių didžiojo laužo uždegimas

23.30 val. Naktišokiai.

Šventės metu vyks prekyba, pramogos parke ir prie vandens.

ZARASAI

Birželio 23 d. 18 val. Zaraso ežero saloje – Joninės.

18.00 val. Kūrybinės veiklos, sportinės rungtys: piešimas gyvai, virvės traukimas, vėlimas, lipdymas, rankų lenkimas, vainikų pynimas ir kt.

18.00–18.45 val. Alaus degustacija Zaraso ežero saloje.

19.00 val. Meninė programa „Paukštis negali nečiulbėti“, skirta Maironio 150-osioms gimimo metinėms Post-folk grupė „Mindrauja“ (Zarasai)

21.00 val. Saulės palydos su „Seluona“ (Zarasai) ir Sauliumi Petreikiu (Vilnius) su programa „Pasaulio tautų muzika ir instrumentai“

21.30 val. Grupė „Saulės broliai“ (Vilnius). Vakaronė su „Sadūnais“ (Zarasai)

24.00 val. Diskoteka.

 

Jonines švęsk linksmai: renginiai visai Lietuvai

Joninės Verkių parke
+9