Milžiniška sąskaita Venckienei – pirmas atvejis istorijoje

Neringa Venckienė
Neringa Venckienė
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt
Lukas Pileckas | Alfa.lt
2012-06-19 18:31

Maža to, N. Venckienei gali tekti apmokėti ne tik policijos pateiktą sąskaitą, nes mergaitės perdavimą turėjusi įvykdyti antstolė Sonata Vaicekauskienė irgi parengė sąmatą už savo paslaugas vykdant teismo sprendimą – 3 022 litus.

Po tokio policijos sprendimo paviešinimo Alfa.lt sulaukė skaitytojo laiško. Ilgus metus tarnavęs policijoje, dabar vienoje iš valdžios institucijų dirbantis vyras prašė galimybės likti anonimu. Esą vardo ir pavardės (jie redakcijai žinomi) prie šio straipsnio paskelbimas grėstų atleidimu iš darbo.

Skaitytojas klausė, kaip dažnai policija apskaičiuoja išlaidas, kurios susijusios su tiesioginiu pareigūnų užduočių vykdymu. Kitaip sakant, kaip dažnai nuteistiems asmenims policija pateikia sąskaitas už išlaidas.

Antrasis skaitytojo klausimas, kaip dažnai policijos išlaidų išieškojimo praktika taikoma asmenims, kurie nėra nuteisti, jiems neiškelta byla, nėra pradėtas ikiteisminis tyrimas.

„Šiuo metu N. Venckienė nėra patraukta nei administracinėn, nei baudžiamojon atsakomybėn, todėl, esu įsitikinęs, policija neturi jokio pagrindo reikalauti. Įdomu, ar tokiu atveju išlaidų atlyginimo reikalaujama ir iš Henriko Daktaro už jo sulaikymą Bulgarijoje“, – sakė skaitytojas.

Alfa.lt skaitytojo dvejones patvirtino ir pareigūnai. Policijos atstovo Ramūno Matonio teigimu, N. Venckienės situacija yra išskirtinė.

„Garliavos atvejis iš esmės buvo pirmas, pareikalavęs tiek daug žmogiškųjų ir finansinių sąnaudų teismo sprendimui vykdyti. Dėl to ir buvo pamėginta įvertinti visas sąnaudas“, – teigė R. Matonis.

Išlaidų išieškojimas yra standartinė procedūra, kai paieškomiems asmenims pagal Europos arešto orderį, įtariamiems dėl padarytų nusikalstamų veikų, arba jau nuteistiems ir pasislėpusiems nuo bausmės atlikimo ir sulaikytiems užsienio valstybėse, pateikiami ieškiniai dėl patirtų ekstradicijos išlaidų kompensavimo ir teismai, kaip įprasta, tokius ieškinius tenkina.

Kaip įprasta, vieno tokio asmens pargabenimas į Lietuvą kainuoja apie 5–6 tūkst. Lt. Tačiau H. Daktaro ekstradicija vyko kiek kitomis, nei įprasta, aplinkybėmis, laikantis ypatingų saugumo reikalavimų ir dėl to buvo brangesnė – kainavo apie 19 tūkst. Lt.

Sprendimą vykdė?

Kaip Alfa.lt jau rašė, Kauno apygardos teisėja N. Venckienė, penktadienį dalyvaudama Seimo laikinosios tyrimo komisijos, sprendžiančios jos teisinio imuniteto panaikinimo klausimą, pareiškė, kad teismo sprendimą perduoti Drąsiaus Kedžio ir L. Stankūnaitės dukrą motinai vykdė, nors jai ir nebuvo paaiškinta, kaip turėjo būti atliktas mažametės perdavimas.

„Aš visada sakiau, kad Stankūnaitė į namus gali atvažiuoti ir bendrauti su vaiku, tačiau ji tas 6 valandas per dieną taip ir nebuvo išbuvusi su savo dukra. Bendravimo grafikai buvo suderinti ir žinomi. [...] Bet niekas man nepasakė, kaip aš turiu vykdyti teismo sprendimą mergaitės perdavimo metu. [...] Aš sakiau, kad prievartos prieš mergaitę nenaudosiu, pati mergaitė pakartojo septynis kartus, kad niekur neis. Ją iš mano rankų išplėšė Stankūnaitė“, – komisijos posėdyje kalbėjo N. Venckienė.

Renka paramą

Milžiniškų baudų akistatoje atsidūrusi teisėja įkūrė interneto puslapį, kuriame paskelbė savo banko sąskaitos numerį. Moteris tikisi finansinės pagalbos iš savo rėmėjų.

Tačiau toks jos poelgis – dar vienas akmuo į teisėjų daržą. Šios profesijos asmenims nedera priimti labdaros.