JAV įmonė kaltinama davusi kyšius užsakymams Ignalinos AE gauti

Ignalinos atominė elektrinė
Ignalinos atominė elektrinė
  © Audrius Bagdonas
BNS
2012-06-19 08:32

„Data Systems & Solutions“ mokėjo kyšius Ignalinos AE pareigūnams, kad gautų sutartis paslaugoms elektrinei teikti. Siekus nuslėpti šią schemą, kyšiai buvo nukreipiami per kelis JAV ir užsienio subrangovus. Savo ruožtu subrangovai pakartotinai čekiais ar pervedimais atliko mokėjimus aukštas pareigas einantiems Ignalinos AE pareigūnams“, - teigiama JAV teisingumo departamento pranešime.

Teismo sprendime skelbiama, kad „Data Systems & Solutions“ 1999-2004 metais yra laimėjusi keletą Ignalinos AE užsakymų, kurių vertė svyravo nuo 1,3 mln. JAV dolerių iki 13 mln. eurų. Siekiant gauti užsakymus bendrovė duodavo kyšius tuometiniam Ignalinos AE generaliniam direktoriui, Matavimų ir kontrolės departamento vadovui ir jo pavaduotojui, Tarptautinių projektų departamento direktoriui bei jėgainės pagrindiniam informacijos technologijų (IT) specialistui.

Teigiama, kad už paslaugas gaunant užsakymus „Data Systems & Solutions“ 1999-2002 metais per tarpininkus tuometiniam Ignalinos AE Matavimų ir kontrolės departamento vadovui čekiais ir pervedimais buvo išmokėta 50 tūkst. JAV dolerių, jo pavaduotojui - 30 tūkst. dolerių, Tarptautinių projektų departamento direktoriui - 44 tūkst. dolerių, pagrindiniam IT specialistui - 16 tūkst. dolerių.

Be to, 2003-2004 metais vienam iš subrangovų buvo pervesta dar 246,8 tūkst dolerių mokėjimams Ignalinos AE pareigūnams.

Ignalinos AE 1991-2010 metais vadovavo Viktoras Ševaldinas.

ŠEVALDINAS ATLEISTAS IŠ IGNALINOS AE VADOVO PAREIGŲ

ŠEVALDINAS: KITĄMET AE UŽDARYMO DARBAMS REIKĖS 100 MLN. EURŲ

Virdžinijos valstijoje įsikūrusi „Data Systems & Solutions“ buvo apkaltinta sąmokslu pažeisti Korumpuotos veiklos užsienyje įstatymą ir jo pažeidimu. Bendrovė sumokėjo 8,82 mln. JAV dolerių baudą ir Teisingumo departamentas sutiko dvejiems metams atidėti baudžiamąjį persekiojimą ir po to atmesti kaltinimus, jei įmonė įgyvendins vidaus kontrolės priemones.

Generalinė prokuratūra: kyšininkavimu Ignalinos AE pareigūnams kaltinama JAV įmonė STT tyrime nėra minima

Jungtinių Valstijų teisingumo departamentui paskelbus apie bendrovės „Data Systems & Solutions“ mokėtus kyšius Ignalinos atominės elektrinės pareigūnams, Lietuvos teisėsauga pranešė, kad ši įmonė Lietuvoje atliekamame tyrime nėra minima. Matavimų ir kontrolės departamento vadovui 2000-ųjų gruodį buvo apmokėtos atostogos Floridoje, o 2002-ųjų spalį buvo apmokėtos Ignalinos AE generalinio direktorius ir Matavimų ir kontrolės departamento vadovo atostogos Havajuose. Ignalinos AE generaliniam direktoriui 2004-ųjų sausį buvo padovanotas 2,7 tūkst. dolerių vertės „Cartier“ laikrodis.

„Specialiųjų tyrimų tarnybos atliekamame tyrime JAV įmonė „Data Systems & Solutions“ nėra minima ir JAV Teisingumo departamento pranešime nurodytos aplinkybės nėra šio ikiteisminio tyrimo objektas“, - BNS informavo Generalinė prokuratūra.

Vilniaus apygardos prokuratūra pernai pavasarį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo Ignalinos atominėje elektrinėje. Jį atlikti pavesta STT.

Tyrimas pradėtas po vėlesnės elektrinės administracijos kreipimosi dėl galimai „neskaidraus ir neefektyvaus“ jėgainės eksploatavimo nutraukimui skirtų lėšų panaudojimo 2003-2009 metais.

AE vadovas žada inicijuoti vidinį patikrinimą

Jungtinių Valstijų teisingumo departamentui paskelbus apie bendrovės „Data Systems & Solutions“ mokėtus kyšius Ignalinos atominės elektrinės (AE) pareigūnams, jėgainės vadovas Žilvinas Jurkšus žada inicijuoti vidinį tyrimą ir įvertinti paaiškėjusius faktus.

Ž.Jurkšus kol kas negali pasakyti, ar dėl to bus kreipiamasi į Generalinę prokuratūrą.

„Ta informacija, kuri šiandien pasirodžius viešumoje, yra taip pat mums netikėta, faktai, kurie yra skelbiami, neramina mus. Mes tikrai inicijuosime vidinį tyrimą, kelsime archyvus ir bandysime vis dėlto įvertinti, jeigu iš tikrųjų buvo tokie faktai, mūsų darbuotojų veiksmus, jeigu jie dar ir dirba įmonėje. Norint kreiptis į Generalinę prokuratūrą, reikia argumentų ir faktų. Kol mes neištyrėme šios medžiagos, ar kreipsimės, ar ne, šiandien dar sunku pasakyti, gali būti ir senaties terminai suėję. Mes nežinome, apie kokius čia dydžius ir vertes šnekame“, - interviu Lietuvos radijui sakė Ž.Jurkšus.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.