Vidaus reikalų ministras keršija Kuoliui už protesto akcijas?

Darius Kuolys
Darius Kuolys
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Balandžio 3 dieną A. Melianas, kreipdamasis į AK, teigė įtariantis, jog Pilietinės visuomenės institutas, kurio vykdomam projektui, skirtam pilietiškumo ugdymui mokyklose, ŠMM atseikėjo 4 mln. Lt, lėšas galimai naudoja ne pagal paskirtį. Alfa.lt primena, kad A. Melianas į parlamentarus dėl Pilietinės visuomenės institutui skirtų lėšų pagrįstumo kreipėsi tą pačią dieną, kai prie VRM buvo surengta pilietinė akcija, kurios metu ministras buvo raginamas griežtai įvertinti FNTT vadovo K. Jucevičiaus nusižengimą profesinei etikai. Vienas šios akcijos organizatorių ir aktyviausių dalyvių buvo Pilietinės visuomenės institutui vadovaujantis D. Kuolys.

3,4 mln. Lt šiam projektui vykdyti ŠMM padengia iš Europos Sąjungos (ES) Lietuvos švietimui ir mokslui skirtų lėšų, likusi dalis apmokama iš Lietuvos valstybės biudžeto.

Ministras stebisi, kad minėto projekto nauda ir kokybė nebus vertinama.

„Tai reiškia, kad pinigų išleidimas nebus kontroliuojamas, todėl labai svarbu išsiaiškinti, ar šis projektas nėra skirtas kitiems tikslams“, – yra sakęs A. Melianas.

Vidaus reikalų ministerijos vadovas atkreipė dėmesį į tai, kad institutui vadovauja D. Kuolys, kurio veikla neva yra neatsiejama nuo politinės propagandos, o ES ir biudžeto lėšos negali būti naudojamos politinei veiklai, mat už tai Lietuvai grėstų sankcijos.

Viceministras: programos finansavimas prižiūrimas griežtai

Švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys trečiadienį vykusiame AK posėdyje stengėsi paneigti A. Meliano įtarimus, tikindamas, kad Pilietinės visuomenės instituto vykdomos programos finansavimas yra griežtai prižiūrimas.

„Aiškiai reglamentuota, kam yra leidžiamos lėšos ir numatytos labai aiškios taisyklės dėl priežiūros, ir dar kartą atsakingai pasakau, kad yra numatytos tiek planinės, tiek neplaninės patikros, [...] ir jeigu paaiškėtų, [...] kad lėšos naudojamos politinėms eitynėms, automatiškai šitas projektas būtų sustabdytas ir visos lėšos, kurios buvo panaudotos, būtų grąžintos atgal“, – parlamentarams aiškino V. Bacys.

AK susirūpino ir tuo, kad Pilietinės visuomenės instituto vykdomam projektui jau skirtas 100 tūkst. Lt avansas.

ŠMM atstovai patikino, jog pirmoji institutui skirtų lėšų panaudojimo ataskaita bus parengta birželio 15 d. ir komiteto nariai galės su ja nuodugniai susipažinti.

Po neilgų diskusijų buvo nuspręsta klausimo dėl Pilietinės visuomenės institutui skirtų lėšų pagrįstumo nagrinėjimą pratęsti kiek vėliau.

Puteikis: natūralu, kad liberalcentristams kyla įtarimų

Ne kartą Pilietinės visuomenės instituto direktoriaus D. Kuolio organizuojamose protesto akcijose dalyvavęs AK narys, parlamentaras Naglis Puteikis po komiteto posėdžio tikino suprantantis, kodėl liberalcentristų deleguotam vidaus reikalų ministrui A. Melianui kyla įtarimų dėl minėtos viešosios įstaigos finansavimo pagrįstumo.

„Žmogiška prasme aš puikiai suprantu liberalcentristus, kad jie perskaito spaudoje, jog Kuolio vadovaujamas institutas laimėjo konkursą 4 milijonams litų ir jie mato po jų langais vykstančias pilietinio nepaklusnumo akcijas, natūralu, kad jiems kyla klausimas, ar kartais čia nėra Liberalų sąjūdžio kažkokia intriga prieš jų partnerius liberalcentristus“, – prisimindamas D. Kuolio organizuotą pilietinę akciją prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM), kurios metu A. Melianas buvo raginamas griežtai įvertinti naujojo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus Kęstučio Jucevičiaus nusižengimą profesinei etikai, žurnalistams sakė N. Puteikis.

Tačiau Seimo narys teigė manantis, jog A. Melianas, įtardamas, kad Pilietinės visuomenės institutas jam skirtas lėšas naudoja protesto akcijoms, nėra detaliai susipažinęs su realia situacija.

„Kadangi aš pats nuomoju garso aparatūrą, pats užsakau tas tribūnas, pats perku kreidą, pats perku popierių arba organizuoju tuos pirkimus ir mes tai darome iš lėšų, kurias surenkame į specialią Ozolo (signataro Romualdo Ozolo – Alfa.lt) sąskaitą, į kurią įplaukia žmonių pinigai iš visos Lietuvos, ir už tuos pinigus visos pilietinės akcijos yra organizuojamos, tai aš puikiai žinau, kad tai nėra D. Kuolio vadovaujamo instituto pinigai. Bet to nežino liberalcentristai“, – tikino N. Puteikis.

Kuolys: Melianas šmeižia ir kerštauja

Pilietinės visuomenės instituto vadovas D. Kuolys, Alfa.lt komentuodamas ministro A. Meliano skundą, patikino, jog VRM vadovas tokiu elgesiu tik bando nuslėpti savo atstovaujamos politinės jėgos nelegalią, „užklasinę“ veiklą ir toliau tęsti savo „šmeižto akciją“.

„Ministras tokiu skundu tik bando pridengti neskaidrią liberalcentristų veiklą. Partijos vadovai vis dar neatsakė, kodėl buvo atleisti FNTT vadovai (buvęs direktorius Vitalijus Gailius ir jo pavaduotojas Vytautas Giržadas – Alfa.lt). [...] Pasirinktas puolimo kelias, užsiimama šmeižto akcija“, – aiškino D. Kuolys.

„Buvęs vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis šmeižė generolą, buvusį FNTT vadovą V. Gailių, tą darė ir liberalcentristų vadovas Algis Čaplikas. Akivaizdu, kad šmeižto akcija yra tęsiama“, – sakė pašnekovas.

Instituto vadovas patvirtino Seimo nario N. Puteikio teiginius, jog protesto akcijos ir mitingai yra finansuojami iš signataro R. Ozolo sąskaitos, į kurią pinigus perveda eiliniai Lietuvos piliečiai, bei pabrėžė, kad nė vienas centas iš minėtų 4 mln. Lt, skirtų pilietiškumo ugdymui mokyklose, nėra įkritęs į pilietinėms akcijoms rengti skirtą fondą.

„Pirmosios protesto akcijos buvo finansuojamos iš privačių mano, R. Ozolo, Bronislovo Genzelio, Alvydo Medalinsko sąskaitų“, – pridūrė D. Kuolys.

Visuomenininkas taip pat neatmetė galimybės, kad ministras A. Melianas, paskųsdamas Pilietinį visuomenės institutą AK, galėjo siekti keršto už rengiamas pilietines akcijas, kuriose buvo ne kartą aštriai kritikuotas.

„Tokio primityvaus keršto požymių yra“, – įtarimais pasidalijo D. Kuolys.