Garliavos įvykius filmavęs asmuo: mergaitė 7 kartus sakė, kad niekur neis

Visuomeninė komisija dėl įvykių garliavoje
Visuomeninė komisija dėl įvykių garliavoje
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Į visuomeninės komisijos posėdį susirinko ne tik daugelyje protesto akcijų ir mitingų, kuriuose buvo piktinamasi gegužės 17-osios įvykiais Garliavoje, dalyviai, bet ir minėtų įvykių liudininkai, žinomi visuomenės veikėjai.

Kaip teigiama visuomenininkų pranešime, nesulaukę valdžios atsakymų į iškeltus klausimus, piliečiai paragino iniciatyvinę grupę „Už teisingumą“ suburti visuomeninę komisiją, kuri turi ištirti Garliavoje valdžios įvykdyto smurto akto aplinkybes ir įvertinti jį teisiniu aspektu.

Komisijos darbui talkins parlamentinė grupė „Už teisingumą Lietuvoje“. Komisijos sekretoriatui vadovaus politikos apžvalgininkas Dalius Stancikas, kuris prieš savaitę, protestuodamas dėl Garliavos įvykių, pasitraukė iš Seimo pirmininkės Irenos Degutienės patarėjo vidaus politikos klausimais pareigų.

Visuomeninei komisijai ketvirtadienį liudys Kauno apygardos teismo teisėja N. Venckienė bei kiti Garliavoje gegužės 17 d. buvę piliečiai, taip pat komisija susipažins su dalimi tų įvykių vaizdo ir garso įrašų.

Garliavos įvykius filmavęs asmuo: mergaitė 7 kartus sakė, kad niekur neis

Ketvirtadienį Seime į pirmą posėdį susirinko visuomeninė komisija, tirianti gegužės 17-osios dienos įvykius Garliavoje, kai buvo įvykdytas teismo sprendimas mažametę Drąsiaus Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės dukrą perduoti motinai. Jo metu apklausiama teisėja N. Venckienė dar kartą pateikė savo įvykių versiją, kartodama, kad smurtas prieš mergaitę visgi buvo panaudotas. Kiti liudytojai patvirtino buvusios mažametės globėjos teiginius.

„Į kambarį įlėkė Stankūnaitė su Černiausku (L. Stankūnaitės advokatas – Alfa.lt) ir ėmė jėga plėšti mergaitę. Mergaitė sėdėjo man ant kelių, apsikabinusi rankomis mano kaklą. Ji pati buvo mane apsikabinusi, o ne aš ją“, – gegužės 17-osios dienos įvykius Garliavoje komisijos posėdyje prisiminė N. Venckienė.

„Dar pamenu, kad ant mergaitės buvo užmesta kaldrytė“, – pridūrė teisėja.

Komisijos nariai klausė, ar su antstole Sonata Vaicekauskiene, kuri turėjo užtikrinti, kad mergaitės perdavimas motinai būtų įvykdytas, buvo atvykęs psichologas.

„Vaicekauskienė net nepristatė atvykusio asmens, kuris, atrodo, buvo psichologė“, – atsakė N. Venckienė.

Teisėja akcentavo, kad pareigūnai, vykdę specialią operaciją, smurtą naudojo ne tik prieš mergaitę, bet ir prieš jos tėvus.

„Tėvai pasakė, kad iš savo namų neis, o tada juos nuo sofos pagriebė ir išnešė“, – detalizavo N. Venckienė, pridurdama, kad „savi žmonės“ su kameromis iš mažametės senelių namų buvo išvaryti neva dėl to, kad neteisėti veiksmai nebūtų užfiksuoti.

Policijos pareigūno žmona: pareigūnai buvo apgauti

Komisijoje ketvirtadienį liudijo ir vieno policijos pareigūno žmona. Ji tikino, kad didžioji dalis pareigūnų, kurie dalyvavo mergaitės perdavimo operacijoje Garliavoje, buvo apgauti.

„Iki paskutinės minutės netikėjau, kad policija peržengs ribas. [...] Antstolę Vaicekauskienę pažįstu nuo studijų laikų ir žinau jos metodus, o policijos pareigūnai buvo apgauti. Jie nežinojo, ką turės daryti. Jie turėjo prižiūrėti viešąją tvarką, tačiau turėjo tampyti žmones“, – pasakojo moteris.

Ji pridūrė, kad esanti tikra „tuo, ką matė“, mat buvo pirmoji gegužės 17-osios dienos įvykiuose, kuriai policijos pareigūnai liepė pasitraukti nuo namų, kuriuose gyveno D. Kedžio ir L. Stankūnaitės dukra.

„Karas prasidėjo, karas prieš žmones prasidėjo“, – kartojo moteris.

Ne kartą sakė, kad niekur neis

Komisijoje taip pat liudijo ne vienas eilinis pilietis, savo akimis neva matęs visus gegužės 17-osios dienos įvykius.

„Aš filmavau įvykius ilgą laiką, turėjau progą pamatyti mergaitės kasdienybę“, – prieš vaizdo medžiagos peržiūros pradžią kalbėjo kamera įvykius fiksavęs Gintautas Beržinskas.

„Mergaitė septynis kartus pakartoja, kad niekur neis iš savo namų“, – vaizdo medžiagos peržiūros metu komentavo G. Beržinskas.

„Tu net nežinai, kaip aš nenoriu važiuoti pas Laimą“, – neva L. Stankūnaitės dukters pasakytus žodžius citavo Vida Grubliauskienė, tikindama, kad jos dukra ne kartą bendravo su buvusia N. Venckienės globotine.

„Vienas pareigūnas atėjo prie durų su šautuvu. Mergaitės akivaizdoje tas vyko, ji pradėjo isteriškai verkti“, – apie specialios mergaitės perdavimo motinai operacijos detales kalbėjo kitas Garliavos įvykių liudytojas.

Vėl prabilta apie mergaitės apsvaiginimą

Tarp daugelio apklausiamųjų komisijoje prabilo ir Garliavos įvykius fotoaparatu fiksavęs, foto menininkas Juozas Valiušaitis.

Jis teigė esantis įsitikinęs, jog L. Stankūnaitės dukra, jos perdavimo motinai operacijos metu, buvo apsvaiginta.

„Būtent vaikų teisių atstovės atnešė raudoną maišelį, kuris fotografijoje yra užfiksuotas, [...] kuriame buvo šita žymioji antklodė, kuri buvo užmauta vaikui ant galvos, kad vaikas apsvaigtų“, – tvirtino J. Valiušaitis.

 

Garliavos įvykius filmavęs asmuo: mergaitė 7 kartus sakė, kad niekur neis

Visuomeninė komisija dėl įvykių garliavoje
+6