Šauksmo „TieSOS!“ prie prezidentūros sunaikinti nepavyksta

„Tiesos plovimas“
„Tiesos plovimas“
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2012-05-30 12:47

Apie šią piliečių ir valdininkėlių dvikovą naujienų portale Alfa.lt savo esė „Aikštės kronika“ yra rašęs Liudvikas Jakimavičius. Kai kurias šios esė ištraukas primename, nes situacija nesikeičia. Tik datos.

„Gegužės 22 diena. [...] Dailininkas G. Umbrasas atnešė kelias dėžes baltos kreidos ir ant Daukanto aikštės paragino žmones užrašyti vieną didelį žodį –„T I E – SOS!“. Vos prasidėjus akcijai, ramiai prie piketo budėjęs policininkas su dviem policininkėmis sutriko, nesumodami, kaip turėtų elgtis. Policininkas ėmė reikalauti menininkų akciją nutraukti, esą ji pažeidžia kažką, ko jis nesugebėjo rišliai artikuliuoti. Iš studentės, nesureagavusios į perspėjimus, jis pareikalavo pateikti dokumentus, taip įskeldamas nedidukę įtampos žiežirbą.

Akcijos dalyvių minutei kitai buvo nuramintas, tuomet ėmė skambinti mobiliuoju telefonu, matyt, savo viršininkui. Atvažiavo dar vienas policininkų ekipažas, išlipo iš jo gana apkūnus aukštesnio rango policininkas, bet ir jis neturėjo idėjų, kaip į menininkų akciją reikėtų reaguoti. Paskambino dar aukštesniems policininkams, atriedėjo dar du ekipažai, kaži ką tarpu savęs tarėsi išlipę iš automobilių. O kol jie tarėsi, akcijos dalyviai pabaigė šauktuku savo aikštės užrašą ir sugiedojo Lietuvos himną. Policininkai, kviesti sugiedoti tautišką giesmę kartu, prisijungti atsisakė.

Gegužės 23 diena. Naktį užrašas nuo Daukanto aikštės grindinio „TIE – SOS!“ buvo nuplautas taip, kad nebesimatė net jo kontūrų. Ant grindinio įdubimo buvo likęs tik „Tiesos“ prisiminimas – maža balta kreidos balelė. Šioje aikštėje, supraskim, tiesos nereikia.

15 val. į Daukanto aikštę vėl atėjo dailininkas G. Umbrasas su keliomis dėžutėmis spalvotų kreidučių. Nužymėjo „TIE-SOS“ kontūrą ant grindinio ir vėl prasidėjo grindinio spalvinimo akcija. Policininkai šįsyk buvo emociškai labiau sudirgę ir pradėjo reikalauti, kad akcijos dalyviai baigtų „tepliones“. Kai G. Umbrasas pareiškė, kad yra profesionalus dailininkas ir gali parodyti tai liudijantį dokumentą, šie atlyžo ir ėmė skambinti savo viršininkams. Su policininkais buvo beprasidedančios diskusijos, kas yra menas, o kas teplionės.

Policininkams buvo pasiūlyta naktimis gaudyti „Solomoną“, o ne taikius viešai kreidutėmis ant grindinio tiesos reikalaujančius menininkus. Atvažiavęs aukštesnių pareigūnų ekipažas perspėjo: „Jei ši akcija kartosis ir rytoj, jie bus priversti pagal įstatymą pavartoti jėgą prieš meninės akcijos dalyvius.“ Vienas žiniasklaidininkas, akcijos dalyvis, padėkojo policininkams, kad šie nesiėmė smurto veiksmų ir leido sėkmingai pabaigti rašyti žodį „TIESOS“, ir pažadėjo šį didingą mielaširdystės faktą aprašyti spaudoje, ką šiomis eilutėmis ir aprašė. Policininkai žiniasklaidininkui padėkojo ir mandagiai paprašė, kad geriau to nerašytų, nes šį epizodą jų valdžia gali pradėti traktuoti kaip įsakymo nevykdymą. Piketo dalyviai įvykusią akciją pasveikino plojimais.

Į pavakarę tarp piketuotojų pasklido kalbos, kad yra kuriama pilietininkų-intelektualų partija „TIE-SOS“ ir jau sudarinėjamas jos rinkimų sąrašas. Tarp piketuotojų pasklido ir nepatvirtintas gandas, kad partijai esą vadovaus Darius Kuolys, o sąraše bus daug garsių su tradicinėmis partijomis nesusijusių asmenų: kultūrininkų, teisininkų, ekonomistų ir kitų padorių piliečių, paskui kuriuos nesivelka praeities uodegos.

Gegužės 24 d. rytas. Kreida užrašytas ant grindinio užrašas „TIE-SOS“ per naktį buvo nuplautas.“