Seimo etikos sargu susidomėjo prokurorai

Algimantas Salamakinas
Algimantas Salamakinas
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl Seimo Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) posėdžio protokolo galimo klastojimo. Įtarimų šešėlis krinta ant dokumentą pasirašiusio EPK pirmininko socialdemokrato A.Salamakino.

Nukišo į stalčių

Dar praėjusių metų gruodžio 15 dieną vykusio Seimo EPK posėdžio metu buvo svarstomas Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos (NTAKK) kreipimasis, pasirašytas NTAKK prezidento Aurelijaus Verygos. Kreipimesi, kurį Seimo EPK persiuntė Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, prašyta ištirti, ar 10 parlamentarų, esą susijusių su įvairiomis alkoholio pramonės ir kitomis įmonėmis, balsuodami už netrukus įsigalioti turėjusio alkoholio reklamos draudimo atšaukimą, nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų.

SALAMAKINO SLAPTIEJI DOKUMENTAI

A.Salamakinas, pristatydamas šį klausimą EPK nariams, teigė nematantis pagrindo, kodėl kuris nors iš Seimo narių būtų turėjęs nusišalinti nuo balsavimo. Posėdžio garso įraše užfiksuoti tokie A.Salamakino žodžiai: „Siūlau atsakyti ponui Verygai, kad mes nematome, kad čia būtų painiojami vieši ir privatūs (interesai - aut.). Ar visai neatsakinėti?“ Fone girdėti kitų EPK narių replikos: „Jis įžeidė Seimą, tad kodėl dar atsakyti?“, „Kuo mažiau dėmesio kreipi į proto vargšus, tuo mažiau turi problemų“. Tuomet A.Salamakinas atsakė: „Supratau jūsų mintis. Tada dedame į archyvą.“ Tuo klausimo svarstymas buvo baigtas.

Visuomenininkai nenurimo

Šių metų sausio 1 dieną įsigalioti turėjęs alkoholio reklamos draudimas Seimo sprendimu buvo atšauktas, tačiau prieš tokią reklamą kovojantys visuomenininkai neatlyžo. Vienas jų - Juozas Dapšauskas - LŽ pasakojo, jog tikėtasi, kad EPK vis dėlto imsis svarstyti, ar už draudimo atšaukimą balsavę Seimo nariai nesupainiojo interesų. J.Dapšausko teigimu, viltasi, kad nustačius Seimo statuto pažeidimų būtų atvertas kelias įstatymo pataisas svarstyti iš naujo.

Visuomenininkai pirmaisiais šių metų mėnesiais bent dukart skambino A.Salamakinui ir klausė, ar komisija svarstys dešimties Seimo narių elgesį. EPK pirmininkas jiems aiškino, kad dėl daugumos parlamentarų veiksmų abejonių jam nekyla, bet žadėjo, jog komisija tikrai svarstys „tvarkiečio“ Rimo Antano Ručio balsavimo klausimą. Šis Seimo narys nenusišalino nuo balsavimo dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų, nors turi vienos didelės alkoholio gamintojos akcijų.

Po savaitės A.Salamakinas kalbėjo jau kiek kitaip - esą R.A.Ručio atvejis būtų svarstomas tik gavus atitinkamą skundą. Patikslinus, jog toks skundas pasiekė komisiją dar pernai lapkritį, EPK pirmininkas miglotai aiškino, kad prie šio klausimo bus grįžta pavasarį.

Atskleidė garso įrašas

EPK toliau nesiimant svarstyti R.A.Ručio, visuomenininkai kreipėsi į Seimo pirmininkę Ireną Degutienę, skųsdamiesi, kad komisijos pirmininkas A.Salamakinas neatlieka savo pareigų. Parlamento vadovei persiuntus šį kreipimąsi EPK, komisija visuomenininkų atstovams ir I.Degutienei išsiuntė raštą, kuriame teigiama, kad EPK sprendimą dėl R.A.Ručio jau yra priėmusi. Esą dar 2011 metų gruodžio 15 dienos posėdyje EPK nusprendė R.A.Ručį įspėti dėl prievolės nusišalinti svarstant klausimus, susijusius su įmonėmis, kurių akcininkas jis yra. Visuomenininkai tokio atsakymo buvo šokiruoti - jų atstovai patys dalyvavo minėtame posėdyje ir girdėjo, kad sprendimas įspėti R.A.Ručį nebuvo priimtas. Tuomet jie kreipėsi į Seimo kanceliariją prašydami pateikti posėdžio protokolą. Dar didesnei jų nuostabai, protokole išties buvo įrašyta, kad R.A.Ručį „nutarta“ įspėti.

Tuomet NTAKK atstovai Seimo kanceliarijos paprašė pateikti minėto EPK posėdžio garso įrašą. Perklausę jį ir įsitikinę, kad posėdyje buvo nuspręsta viena, o protokole įrašyta visai kas kita, balandžio 12 dieną NTAKK nariai kreipėsi į prokuratūrą, prašydami ištirti galimą dokumentų klastojimo faktą.

Renka medžiagą

Kaip išsiaiškino LŽ, Vilniaus miesto apylinkės prokuratūra dar balandžio 18 dieną pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už dokumento klastojimą ar suklastoto dokumento panaudojimą arba realizavimą. Kaip LŽ vakar sakė tyrimui vadovaujanti prokurorė Vita Gedvilienė, šiuo metu renkama medžiaga, apklausiami liudytojai. Jos teigimu, įtarimai kol kas niekam nėra pareikšti. „O paskui - bus matyti“, - pridūrė V.Gedvilienė. Ji kol kas nesiryžo prognozuoti, ar prašys generalinio prokuroro Dariaus Valio kreiptis į Seimą dėl minėtą protokolą pasirašiusio A.Salamakino teisinės neliečiamybės panaikinimo. Seimo sutikimo reikėtų norint A.Salamakinui pareikšti įtarimus.

Pats A.Salamakinas LŽ nenorėjo atskleisti, kaip jo pasirašytame protokole atsirado nutarimas, kurio komisija nėra priėmusi. „Negaliu komentuoti to, ką šiuo metu tiria prokuratūra“, - pareiškė EPK pirmininkas.