Liesi Lietuvos vaikai – ne mados aukos

Vaikai
Vaikai
  © „Lietuvos žinios“

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto doc. dr. Aušra Petrauskienė kartu su savo studentais jau nuo 2008 metų tyrė ikimokyklinio amžiaus vaikus ir moksleivius. Pradėjus tai daryti buvo atlikta ikimokyklinukų apklausa, analizuotos jų ūgio ir svorio proporcijos, kiti parametrai. Analogiškas tyrimas vyko ir 2010 metais, tik tuomet tirti 4937 pirmokai.

Lemia ir tėvų nedarbas

reklama

Neseniai susisteminus gautus rezultatus ėmė aiškėti, kad antsvorio ar nutukimo varginamų mažamečių skaičius yra stabilus arba mažėja, o nepakankamai sveriančių vaikų daugėja. Kai kuriose krašto vietovėse liesų pirmokų pagausėjo net dvigubai. Užfiksuota, kad daugiausia svorio priaugti reikėtų nedidelių Lietuvos apskričių gyventojams. A.Petrauskienės teigimu, mažesnėse apskrityse svorio nepakankamumas užfiksuotas 11-16 proc. tirtų mokinukų.

„Vaikai pildė anketas, kuriose buvo klausimas apie tėvų socialinį statusą. Peržiūrėjus duomenis akivaizdžiai piršosi išvada, kad darbo neturinčių tėvų atžaloms svorio nepakankamumas būdingas labiau negu dirbančių žmonių vaikams“, - LŽ sakė A.Petrauskienė. Kai kuriose vietovėse tarp liesų vaikų buvo daugiau mergaičių nei berniukų, nors tai gana retas reiškinys.

„Prielaidų, kodėl šis sutrikimas tapo aktualus Lietuvai, yra ne viena - padidėjęs fizinis aktyvumas, tėvų nedarbas, krizės sukelti padariniai. Išsamiai to dar nesame analizavę. Svarstome tik įvertinę pirminius tyrimų duomenis“, - pabrėžė pašnekovė.

Netvarkinga gyvensena

LŽ kalbintas Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos Kauno skyriaus pirmininkas, J.Urbšio vidurinės mokyklos direktorius Paulius Martinaitis teigė, jog ir šioje ugdymo įstaigoje tikrai esama vaikų, kurie dėl nepritekliaus šeimoje nepavalgo tiek, kiek jų bendraamžiai.

„Yra ir tokių moksleivių, kuriems pagal valstybės nustatytą tvarką nemokamas maitinimas dar nepriklauso. Tais atvejais bandome pačioje mokykloje spręsti situaciją ir padėti vaikams“, - pasakojo jis.

Tačiau, anot direktoriaus, moksleivių, kurių svorio nepakankamumas būtų akivaizdus, koridoriuose nepamatysi. Esą besiskundžiantieji, kad tėvai neturi pinigų, dažnai sugeba gauti keletą litų ir už juos įsigyti nesveiko maisto. „Vaikų liesumas gali būti siejamas ne tik su skurdu, bet ir su netvarkingu gyvenimo būdu. Tėvai nesirūpina, kuo atžalos maitinasi, o jos linkusios paišlaidauti ne valgykloje, bet prie pardavimo automatų“, - kalbėjo P.Martinaitis.

Įžvelgia daugiau niuansų

Žinoma vaikų dietologė Daiva Čižauskaitė ne kartą yra viešai pabrėžusi, kad vaikų augimas itin susijęs su jų mityba. Tie, kurie per mažai valgo arba yra netinkamai maitinami, būna mažesni, dažniau serga, blogiau mokosi. Tokie mažyliai neatskleidžia savo potencialių galimybių. Ilgesnį laiką nepatenkinamas vienos arba daugiau maisto medžiagų poreikis gali sukelti įvairių negalavimų.

Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininkas doc. Vaidotas Urbonas aiškino, kad svorio nepakankamumą gali lemti ir mitybos sutrikimai. Taip atsitinka, kai maisto būna ne per mažai, o per daug. „Kai vaikai be saiko maitinami, jie dažnai apskritai atsisako valgyti. Iš to kyla mitybos sutrikimai, darantys įtaką svorio nepakankamumui“, - sakė jis.

Anot V.Urbono, tėvai vaikų svoriu turėtų domėtis bent kas pusmetį. Tuomet būtų aišku, ar jis atitinka normas. Medikas pažymėjo, kad vaikas gali atrodyti liesas, bet atitikti ūgio ir svorio santykio reikalavimus. Todėl svarbu, kad svorio nepakankamumas būtų realus, o ne išgalvotas per daug rūpestingų ir savo atžalą nutukinti linkusių tėvų. Pasak gydytojo, kai žinomas tikras negalavimas, jį įmanoma gydyti.