Natūralus jogurtas: sveika ir skanu?

Degustuojamas jogurtas
Degustuojamas jogurtas
  © Eimantas Genys
Alfa.lt
2012-05-12 12:35
 

„Atsidariau natūralaus jogurto indelį, o ten manęs laukė „siurprizas“ – jis beveik niekuo nesiskyrė nuo kefyro“, – ne itin džiuginančia sveikuoliška patirtimi pasidalijo vienas redakcijos kolega. Ar natūralūs jogurtai sveiki ir skanūs? Norėdami tai išsiaiškinti, kreipėmės į gydytoją dietologę, o vėliau tradiciškai pasirinkome penkias natūralių jogurtų rūšis ir atidavėme jas subjektyviam septynių atsitiktinių redakcijos degustuotojų teismui.

 

Iš esmės natūralaus jogurto idėja, dažnai dar pagardinta magišku žodeliu „ekologiškas“, atrodo viliojanti – kuo mažiau priedų, tuo mažiau galvosūkio dėl žalos sveikatai.

 

„Jogurtas yra baltymų šaltinis, turintis vertingų imuninę sistemą stiprinančių medžiagų. Jis susidaro bakterijoms fermentuojant pieną. Natūralus jogurtas yra sveikas produktas, vertingas mineralų bei vitaminų šaltinis, virškinamas lengviau negu pienas, tinka laktozės netoleruojantiems žmonėms.

 

Jogurtas ar bet kuris kitas fermentuotas pieno gėrimas yra veiksmingas tik tada, kai vienoje porcijoje yra 100 milijonų bakterijų (acidofilobakterijų ar bifidobakterijų). Tai tik teorija, praktiškai aišku, kad tiek bakterijų mažame jogurto indelyje nebūna. Be to, sudėtyje rašo tik tai, kad yra bakterijų, o kiek, nerašo. Mano nuomone, reikia rinktis natūralius jogurtus, skaityti sudėtį, žiūrėti, kad būtų parašyta, jog yra bakterijų“, – natūralių jogurtų pliusus ir minusus sudėliojo gydytoja dietologė Rūta Petereit.

 

Dietologė natūralų jogurtą laiko geru užkandžiu. O ką apie tai mano penkis skirtingus jogurtus, nematydami jų pakuočių, „aklai“ ragavę septyni žmonės?

 

Natūralių jogurtų vertinimas

 

 

Jogurtas Įvertinimas
 

Ekologiškas jogurtas „Dobilas“. Gamintojas – UAB „Žemaitijos pienas“. Kaina – 3,29 Lt už 300 g.

 

Sudėtis: ekologiškas pienas, ekologiški pieno baltymai, gyvos jogurto bakterijos.

 

Ragautojų nuomonė: „Pasirodė tikriausias“. „Primena grietinę, gana riebus“. „Skonis neblogas“. „Rūgštus, įdomus“. „Geras, tirštas, šviežias, rūgštus, skonis tarsi varškės“. „Tirštas, natūralus, rūgštokas“. „Tirštokas, primena šaltibarščių kefyrą, ir kvapas kaip kefyro. Neutralus“.

 

Įvertinimas: surinko du 5, porą 6, porą 7, vieną 9.

 
 

Natūralus jogurtas „Gefilus“. Gamintojas – „Valio“, Estija. Kaina – 3,39 Lt už 380 g.

 

Sudėtis: pasterizuotas pienas, lieso pieno milteliai, želatina, jogurto bakterijos, Lactobacillus rhamnosus.

 

Ragautojų nuomonė: „Skystesnis, nelabai skanus, jaučiasi kažkoks priedas“. „Skonį ir kvapą vertinčiau apie 10 balų“. „Skanus“. „Saldesnis, skystesnis, nerūgštus“. „Saldesnis, sotus“. „Liesesnis nei pirmasis, bet skonis malonus“. „Skystokas. O čia tikrai jogurtas? Man jis labiau tiktų prie keptų bulvių su kastiniu“.

 

Įvertinimas: surinko vieną 5, vieną 6, porą 7, porą 9, vieną 8.

 
 

Natūralus jogurtas „Bulgare“. Gamintojas – „Scamark“. Prancūzija. Kaina – 0,89 Lt už 125 g.

 

Sudėtis: pienas, pieno baltymai, pieno fermentai.

 

Ragautojų nuomonė: „Skystas, neriebus, iš ragautų pats skaniausias – pasirodė labai natūralus“. „Skonis neblogas“. „Sotus“. „Nerūgštus, gana natūralus, panašus į antrąjį“. „Panašus į antrą“. „Švelnaus skonio, neriebus, natūralus – rinkčiausi“. „Nei per skystas, nei per tirštas, ir kvapo ne per daug. Visai skanu, primena močiutę kaime ir žalmargę“.

 

Įvertinimas: surinko porą 7, du 8, vieną 9, vieną 9,5, vieną 10. Įvertintas geriausiai.

 
 

Ekologiškas jogurtas „Bios“. Gamintojas – „Pieno žvaigždės“. Kaina – 3,19 Lt už 350 g.

 

Sudėtis: ekologiškas pienas, ekologiški pieno baltymai, bifido ir jogurtinės bakterijos.

 

Ragautojų nuomonė: „Tirštas, kefyro skonio ir kvapo“. „Geras“. „Rūgštus“. „Tirštas, rūgštokas, primena grietinę, riebesnis“. „Dirbtinis, nenatūralus“. „Tirštesnis, bet skonis ne toks geras kaip pirmojo ar trečiojo“. „Tirštokas, kvapas kaip kefyro, skonis – kaip po kelių dienų vėl pradėto gerti kefyro“.

 

Įvertinimas: surinko vieną 3, porą 5, porą 6, vieną 7, vieną 8.

 
 

Natūralus jogurtas „Alma“. Gamintojas – „Valio“, Estija. Kaina – 4,99 Lt už 1 kg.

 

Sudėtis: pasterizuotas pienas, jogurto bakterijos.

 

Ragautojų nuomonė: „Geriamas jogurtas, primena pasukas“. „Nepatiko“. „Skystas, pernelyg rūgštus“. „Neskanu, primena pieną, rūgštu. Per skystas, cheminis prieskonis“. „Per daug skystas. Primena pasukas“. „Geriau rinkčiausi kefyrą negu tokį skystą jogurtą“. „Labai skystas, bet kvepia natūraliu produktu be „E“.

 

Įvertinimas: surinko vieną 1, porą 3, vieną 4, vieną 5, vieną 6, vieną 8. Įvertintas prasčiausiai.

 
 

 

 

 

 

Natūralus jogurtas: sveika ir skanu?

Degustuojamas jogurtas
+2