Į rinkimus traukia ir parlamento veteranų būrys

E. Gentvilas (Sauliaus Žiūros nuotr.)
E. Gentvilas (Sauliaus Žiūros nuotr.)
  © Fotobankas

Šešių didžiųjų krašto politinių partijų preliminariuose rinkimų sąrašuose vietos jau atsirado daugiau kaip keturioms dešimtims ankstesnių kadencijų Seime besidarbavusių politikų. Vieni jų į didžiąją politiką užsimojo sugrįžti po keliolikos metų pertraukos, kiti - nuriję karčią piliulę po nesėkmės parlamento rinkimuose 2008 metais.

Nors vienos partijos užsimojo į spalį vyksiančius parlamento rinkimus žengti su nemenku būriu didžiulę patirtį anksčiau sukaupusių politikų, kitų politinių jėgų sąrašuose dominuoja tik rinkėjų pasitikėjimą per pastaruosius rinkimus užsitarnavę dabartiniai parlamentarai arba nauji veidai.

Nori šį tą keisti

Dvi dešimtis politikos veteranų, buvusių parlamentarų subūrusios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Algirdas Butkevičius pažymėjo, kad pirmumo teisė rinkimų sąraše vis dėlto priklauso pastarąjį kartą rinkimus laimėjusiems parlamentarams, o kiti lieka šiems už nugaros. „Tokia yra partijos metodika, kad 2008 metais rinkėjų pasitikėjimą ir pripažinimą pelnę partijos nariai turi teisę toliau dalyvauti rinkimuose, jei tokį norą pareiškia“, - LŽ aiškino jis. Tačiau preliminariame partijos rinkimų sąraše atsidūrė eksparlamentarai Sigita Burbienė, Giedrė Purvaneckienė, Antanas Valys, Vaclovas Karbauskis, Petras Papovas, Vytautas Saulis, Gintautas Mikolaitis, Jonas Budrevičius, Vilija Vertelienė, Jūratė Juozaitienė, Artūras Skardžius, Ona Babonienė, Nikolajus Medvedevas ir kiti.

LŽ vakar pasiteiravus dabartinės LSDP pirmininko pavaduotojos G.Purvaneckienės, kuo ją taip traukia Seimo nario kėdė, kandidatė pažymėjo siekianti keisti dabartinę padėtį valstybėje. „Tai nėra noras dalyvauti, o tik noras šį tą pakeisti. Žinoma, vienas kalnų nenuversi, tačiau dirbti nuosekliai, ypač švietimo, socialinėje ir kitose srityse yra būtina. Žinau, kad toje komandoje yra mano vieta“, - tikino 2000-2004 metais parlamentare buvusi G.Purvaneckienė.

Darbo partijos išankstiniame vienmandatininkų sąraše vietos atsirado devyniems ankstesnėse Seimo kadencijose dirbusiems asmenims: buvusiam Seimo pirmininkui Artūrui Paulauskui, Ryčiui Šatkauskui, Audronei Pitrėnienei, Romui Venclovai, Zitai Žvikienei, Rimantui Bašiui, Gintautui Kniūkštai, Gediminui Jakavoniui ir Gediminui Dalinkevičiui.

Neis šokti ar dainuoti

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ preliminariame rinkimų sąraše atsidūrė keturi Seimo nario mandatą anksčiau turėję politikai: Aldona Staponkienė, Aleksandras Poplavskis, Vytautas Kamblevičius ir tvirtą norą dalyvauti rinkimuose pareiškęs „tvarkiečių“ lyderis Rolandas Paksas.

Į parlamentą nusitaikiusi 2004-2008 metų kadencijoje (tuomet atstovavo valstiečiams liaudininkams - aut.) jame jau buvusi A.Staponkienė LŽ teigė sugrįžti ketinanti dėl sukauptos patirties, kuri bus naudinga kuriant valstybės ateitį. „Turiu nemenkos patirties teisės srityje, verslo struktūrose, valstybinėse institucijose. Kai į Seimą ateini ne šokti ar dainuoti, o dirbti, tai veikti tikrai yra ką. Nemažai darbų padariau ir dar daugiau jų galiu padaryti“, - pažymėjo buvusi Seimo narė.

Aukotų aukštus postus?

Bent šešis esą patyrusius politikus į rinkimus ketina vestis valdančioji Liberalų ir centro sąjunga. Jos preliminariame vienmandatininkų sąraše įrašyti buvęs partijos lyderis Gintautas Babravičius, buvęs vidaus reikalų ministras Regimantas Čiupaila, Sveikatos apsaugos ministerijos kancleris Rimantas Remeika ir sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis, buvęs kultūros ministras Jonas Jučas ir Kęstutis Vaitukaitis.

Kitos valdančiosios partijos - Liberalų sąjūdžio - į išankstinį rinkimų sąrašą įrašytos trijų Seimo nario mandatus anksčiau turėjusių politikų pavardės. Tai - Romanas Sedlickas, Gintaras Šileikis ir vienas partijos vedlių, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Eugenijus Gentvilas.

Nė vienas nepasiūlytas

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) vykdomasis sekretorius Raimundas Alekna LŽ tvirtino, kad išankstiniame partijos sąraše nė vieno buvusio parlamentaro nėra dėl TS-LKD vidaus tvarkos ir gausaus dabartinių Seimo narių skaičiaus. „Galimus kandidatus siūlo skyriai, tada jie svarstomi. Taip ir išėjo, kad nepasiūlytas nė vienas buvęs parlamentaras. Be to, dabartinėje frakcijoje Seime yra 45 žmonės. Dauguma jų yra patekę į preliminarų vienmandatininkų sąrašą“, - aiškino jis.

R.Alekna taip pat pridūrė nesistebintis, kad dabartinių opozicinių partijų „rezervas“ toks didžiulis. „Jie pralaimėjo rinkimus, tad daug kas nepateko į dabartinį Seimą. Tačiau ir mes priimame visus, kadangi patyrę žmonės visada pageidaujami“, - tikino TS-LKD atstovas.