Gatajevų byla: Suomija skelbia Lietuvos teismų bankrotą

 Ch. ir M.Gatajevai
Ch. ir M.Gatajevai
  © „Lietuvos žinios“

“Tai jau galutinis sprendimas - Suomija suteikė politinį prieglobstį Ch. ir M.Gatajevams ir trims nepilnamečiams jų vaikams. Šeimai jis reiškia kančių pabaigą, bet pirmiausia jiems dar reikia atsigauti po trejų metų nežinomybės ir streso. Chadižat iki šiol guli ligoninėje, jos sveikata labai prasta“, - LŽ sakė žinoma žmogaus teisių gynėja Oksana Čelyševa.

Ji pabrėžė, kad tai pirmas atvejis Europos istorijoje, kai trečiosios šalies - Rusijos - piliečiams suteikiama apsauga nuo vienos iš Europos Sąjungos (ES) narių, šiuo atveju Lietuvos, kitoje. „Tai labai svarbus tarptautinis precedentas. Manau, jis padės sprendžiant ir pabėgėlių iš Rusijos likimus, nes vis daugėja žmonių, kurie iš šios valstybės pasitraukia būtent dėl politinių priežasčių“, - įsitikinusi žurnalistė, 2009-aisiais Grozne pagrobtos ir nužudytos Natalijos Estemirovos bendražygė.

Anot visuomenininko Dariaus Kuolio, toks Suomijos žingsnis yra svarbi žinia Lietuvai.

„Šis sprendimas netiesiogiai paskelbė Lietuvą neišlaikančia civilizuotos ES valstybės reikalavimų. Jis iš esmės diskvalifikuoja visą Lietuvos teisėtvarkos sistemą - pasako, kad ji nėra europinė, civilizuota, negali apginti žmogaus teisių ir laisvių. Tai verdiktas Lietuvos teismams, prokuratūrai ir VSD“, - pažymėjo D.Kuolys.

Daugiau nei 150 Čečėnijos karo našlaičių priglaudę Ch. ir M.Gatajevai, anot vieno daugybę tarptautinių apdovanojimų pelniusio dokumentinio filmo pavadinimo - „Grozno angelai“, 2008 metų spalio 14 dieną buvo suimti Kaune, apkaltinus smurtu prieš pilnamečius globotinius, reketu ir grasinimais nužudyti.

Tokie kaltinimai kilo iš 20-metės Sedos Esimbajevos buitinio konflikto su globėjais. Kaip vėliau paaiškėjo, pagrindine čečėnų šeimos kivirčų priežastimi tapo Sedos santykiai su vedusiu vyru, nes S.Esimbajeva buvo VSD pareigūno Donato Šumskio meilužė.

Šį buitinį konfliktą tyrė net septyni VSD Kauno apygardos skyriaus pareigūnai, kuriems vadovavo Kauno apygardos prokuratūros prokurorė Nomeda Oškutytė. Bylą kuravo buvęs VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas, o dabar Seimo vicepirmininko Algio Čapliko patarėjas Dainius Dabašinskas, linksniuotas pulkininko Vytauto Pociūno pomirtinio šmeižto istorijoje, bei VSD Kauno apygardos skyriaus viršininkas Egidijus Storpirštis.

2009 metų birželio 4 dieną Kauno miesto apylinkės teismo teisėjas Almantas Lisauskas - tas pats, kuris prezidentei Daliai Grybauskaitei pasiūlius atleisti jį iš pareigų išvyko atostogų į Australiją - nuteisė Gatajevus 10 mėnesių kalėjimo. Po trijų mėnesių Kauno apygardos teismas dar sugriežtino bausmes, skirdamas „Grozno angelams“ po 1,5 metų nelaisvės (teisėjai - Svetlana Jurgaitienė (kolegijos pirmininkė), pedofilijos byloje įtartas, 2009-aisiais Kaune nušautas Jonas Furmanavičius ir Algirdas Jaliniauskas).

Tačiau netrukus byla ėmė bliūkšti. Suaugę Ch. ir M.Gatajevų globotiniai paliudijo apie smurtą, kuriuo Lietuvos saugumiečiai prievartavo duoti parodymus prieš juos išauginusius žmones.

2010 metų pradžioje iš pradžių Helsinkio, o vėliau ir Suomijos Aukščiausiasis Teismas atmetė prašymą išduoti sutuoktinius Lietuvai.

Tų pačių metų kovo 23 dieną Lietuvos Aukščiausiojo Teismo kolegija - Aldona Rakauskienė (pirmininkė), Vytautas Greičius ir Olegas Fedosiukas - kaip neobjektyvų ir šališką panaikino Kauno apygardos teismo nuosprendį sutuoktiniams ir grąžino bylą nagrinėti iš naujo apeliacine tvarka.

Moralinę paramą „Grozno angelams“ išreiškė žymūs įvairių šalių menininkai ir žmogaus teisių gynėjai. Suomijoje Ch.Gatajeva ir trys nepilnamečiai šeimos vaikai jau daugiau nei metus gydomi reabilitacijos centre, kuriame teikiama pagalba kankinimų aukoms.

Paskutinis Lietuvos teismų akibrokštas, veikiau - visiškas bankrotas šioje gėdingoje istorijoje yra 2012 metų kovo 30 dienos Klaipėdos apygardos teismo nutartis, kuria nuspręsta paskelbti Ch. ir M.Gatajevų paiešką ir paskirti kardomąją priemonę - suėmimą. Net nesusisiekę su orderį šioje byloje pateikusia advokate Rūta Čilinskaite, teisėjai Eduardas Maškevičius (pirmininkas), Zigmas Pocius ir Linas Pauliukėnas paskelbė, neva sutuoktiniai „pasislėpė nuo teismo“ ir jų rasti šioje valstybėje neįmanoma, nors buvusios išnaudotos „visos galimybės“.