LSDP suks veidą į žmones

Vilija Blinkevičiūtė ir Justas Paleckis
Vilija Blinkevičiūtė ir Justas Paleckis
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Šventiškai nusiteikę, iš rytmetinės gegužinės grįžę socialdemokratai delegatus pasitiko kaimo kapelos grojamomis melodijomis. 944 konferencijos delegatai švytėjo raudonos spalvos simbolika ir gera nuotaika.

„Mes grįžtame“

„Lietuvos socialdemokratų partija gegužės 1-ąją mini partijos įkūrimo 116-ąsias metines. Tai ne „apvali“ data, ne jubiliejus, tačiau kaip ir gimtadienis žmogui, mums ji svarbi ir reikšminga. Kokia dar partija Lietuvoje gali pasigirti turinti tokį gimtadienį? – savo pranešime kalbėjo LSDP pirmininkas Algirdas Butkevičius, priminęs, kad 2004 m. gegužės 1-ąją Lietuva tapo Europos Sąjungos nare. Nepamiršta ir gegužės 1-oji – Tarptautinė darbo diena – tradicinė, socialdemokratinė šventė. – Šiandienos pagrindinis akcentas, kurį matėme ir tradicinėje mūsų bičiulių eisenoje Gedimino prospektu Vilniuje – „Mes grįžtame“! Tai daugiaprasmis šūkis, ypač prieš rinkimus.

Viena vertus, esame užsibrėžę tvirtą ir realų politinį tikslą grįžti į tas pozicijas, kuriose priimami reikšmingi valstybiniai sprendimai. Grįžti ne dėl valdžios, o todėl, kad žinome Lietuvos problemas, turime aiškią, į žmogaus lūkesčius orientuotą programą, subalansuotų veiksmų planą, kompetentingų profesionalų komandą, kuri pajėgi visa tai įgyvendinti. Ir tuo mes skiriamės nuo kitų partijų. Mes nežadame, mes – grįžtame!“

Pasak A. Butkevičiaus, žmonės yra pavargę nuo begalinių skandalų, įtarinėjimų, kaltinimų, tarpusavio supriešinimų bei santykių aiškinimosi, kurie taip ryškiai kyla pačioje valdančiojoje koalicijoje. Žmonėms esą reikia valstybės vizijos, aiškios vystymosi perspektyvos, kuri suteiktų pagrindą oriam, pilnaverčiam gyvenimui. Reikia atkurti pasitikėjimą ne tik savo jėgomis, bet ir valstybe. Todėl žmonėms reikia valdžios, kuria jie tikėtų ir tikrai pasitikėtų.

„Ne tos, kuri žada aukso kalnus, o paskui lyg niekur nieko skėsteli rankomis, esą esame ne vieni, nieko, ką žadėjome, padaryti negalime. Ir ne tos, kuri kažką nuveikti stengiasi, tačiau trūkstant išmanymo, kompetencijos ir patirties – nuolat klupinėja ir, kas dar blogiau, eksperimentuoja su valstybe, žmonių pasitikėjimu, lūkesčiais, likimais. Žmonės – tai ne sausi biudžeto straipsniai“, – tvirtino A. Butkevičius savo pranešime „Svarbiausia – žmogus!“

Akcentas emigracijai

Pasak A. Butkevičiaus, emigracija kartu su mažu gimstamumu ir visuomenės senėjimu yra tarp didžiausių mūsų šalies problemų. „Emigracija šiandien siekia net 17 proc., kai normaliose valstybėse ji būna apie 3 proc. Net 50 proc. emigrantų sudaro asmenys iki 35 m. O juk tai – Lietuvos ateitis! Suprasdami padėties rimtumą esame įsipareigoję parengti ekonominės migracijos suvaldymo strategiją ir efektyvias priemones jos įgyvendinimui, – tikino LSDP pirmininkas. – Emigracijos mastus mažinsime pirmiausia gaivindami šalies ekonomiką ir didindami užimtumą.

Tik sukūrus palankias ekonomines, politines, socialines, psichologines sąlygas mūsų šalyje, atkūrus valstybės ir piliečių tarpusavio pasitikėjimą, galėsime priartėti prie realios emigracijos problemos, kurią mes vertiname ne tik kaip mažėjančių šalies gyventojų skaičių, bet ir paliktų močiutėms auginti anūkų, subyrėjusių šeimų, tuštėjančių namų ar kaimų skaičiaus didėjimą, sprendimo. Žmogui reikia parodyti aiškią perspektyvą, kaip ir kurlink vystysis valstybė ir kokius įsipareigojimus piliečiams ji garantuotai vykdys. Kai jis to nemato, jis paprasčiausiai išvažiuoja ten, kur tokia perspektyva yra.“

Pasak A. Butkevičiaus, akivaizdi tiesa yra ta, kad, kol „nemokėsime valdyti valstybės, kol neatkursime ekonomikos, kol neatsiras naujų darbo vietų, negerės gyvenimo lygis, kol nepakeisime požiūrio į kiekvieną Lietuvos pilietį, tol emigracijos nesustabdysime“.

Deja, situacija Lietuvoje, pasak A. Butkevičiaus, nėra nuteikianti optimistiškai. Jo teigimu, nors premjeras Andrius Kubilius jau kelis kartus garsiai pranešė apie krizės pabaigą, problemų ne tik nemažėja – jos kaupiasi ir gilėja.

Nuo praeitų metų lapkričio bedarbių skaičius vėl pradėjo didėti. Lapkričio mėnesį jų buvo 212 tūkst., o kovą – jau 243 tūkst. „Eurostato“ duomenimis, Lietuva Europoje pagal nedarbą užima šeštą vietą, o pagal jaunimo nedarbą pakilo net į antrą vietą. Nedirbančių jaunuolių per metus išaugo net puspenkto karto ir jų procentinis skaičius šiuo metu nusileidžia tik Ispanijai. „Kas trečias galintis dirbti Lietuvos jaunuolis yra bedarbis! Vien dėl nedirbančio jaunimo Lietuva praranda pusketvirto milijardo litų! Ar ne per didelė prabanga švaistytis tokiais pinigais? – kraupią statistiką dėstė A. Butkevičius. – Ar ne per didelė prabanga mūsų mažai, vos trijų milijonų šaliai tvarkytis taip, kad jaunas žmogus priverstas arba sėdėti savo krašte be darbo ir perspektyvų, arba važiuoti į airijas ir ispanijas, kur yra geriau vertinamas?“

Pranašauja „kompromatų“ sklidinus rinkimus

LSDP pirmininkas konferencijos dalyviams tvirtino, kad visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad net keliomis partijomis pasitiki labai panašus skaičius rinkėjų, todėl „politinė kova bus labai kieta“. „To nė akimirkai negalime pamiršti. Neabejoju, kad bus kovojama visomis įmanomomis priemonėmis, nevengiant kompromituojančios medžiagos, juodųjų technologijų ir net šmeižto. Bus mėginama pasitelkti ir žiniasklaidą, siekiant sukurti neigiamą foną konkurentams, – pranašavo A. Butkevičius. – Artėjant rinkimų dienai politinės partijos skelbia svarbiausiąją savo žinią, pasirenka skambius, dažnai populistinius, rinkimų šūkius, su kuriais eina į rinkimus ir siekia susikrauti politinį kapitalą. Ką galima patarti rinkėjams? Kaip teisingai pasirinkti, kokiu būdu nesuklysti?“

Pasak A. Butkevičiaus, svarbiausias dalykas – būtina atsiriboti nuo įjautrintų emocijų, vertinant vieną ar kitą politikų pasisakymą ir veiksmą. „Reikia užduoti paprastą klausimą – ar tą pažadą tikrai įmanoma įgyvendinti? Ar konkreti politinė jėga pajėgi tai padaryti? Galiu tiesiai šviesiai pasakyti – LSDP stebuklų nežada. Mes – ne populistų partija. Mes – realių sprendimų partija, – tikino A. Butkevičius. – LSDP – solidi politinė jėga ir nerealiais pažadais nesižarsto. Žmonėms reikia sakyti tiesą. Tačiau jei dabar nedarysime būtinų žingsnių, tai bet kokia programa taip ir liks popierine.“

Energetika – prioritetas

LSDP pirmininkas pabrėžė, kad energetiniai klausimai LSDP darbotvarkėje – tarp pačių svarbiausių. Kalbėdamas apie atnaujintą Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją, kuri nustato pagrindinius Lietuvos energetikos sektoriaus tikslus iki 2020 metų ir nubrėžia energetikos sektoriaus viziją iki 2050 metų, A. Butkevičius pabrėžė, kad norint užtikrinti planuojamų bei vykdomų projektų tęstinumą yra būtinas nacionalinis susitarimas.

„Nes po rinkimų į valdžią atėjusi politinė jėga dažniausiai ima stabdyti pirmtakės inicijuotus projektus, ardyti nuveiktus darbus. Žvelgiant valstybiniu lygmeniu tokių veiksmų rezultatas paprastai būna apgailėtinas, – sakė A. Butkevičius. – Todėl noriu pabrėžti kelis esminius dalykus tam, kad nebūtų jokių spekuliacijų ar prasimanymų, kurių, deja, pasitaiko, ypač dabar, prieš rinkimus. Mes labai atsakingai žvelgiame į svarbiausius Lietuvos energetikos projektus, jų tęstinumą.“

Pasak A. Butkevičiaus, LSDP palaiko suskystintų dujų terminalo statybą, nes patys yra įsipareigoję vykdyti aktyvią politiką dėl dujų tiekimo diversifikavimo ir gerai supranta tokios politikos reikšmę.

„Priimdami sprendimus dėl Visagino atominės elektrinės projekto vykdymo, remsimės specialistų argumentais ir ekonomine logika. Turėdami galvoje, kad tai išskirtinis, daugelį metų visos tautos gyvenimą liečiantis projektas, pasisakome už referendumą šiuo klausimu, – prioritetus dėstė A. Butkevičius. – Taip pat esame už pilną Lietuvos – kartu su kitomis Baltijos šalimis – integraciją į Europos Sąjungos energetines sistemas.“

Pasitvirtino programą

LSDP pasitvirtino net dvi programas – trumpąją, kuri tilpo į dešimt puslapių, ir didžiąją, kuri išguldyta 56 puslapiuose. Kandidatų į Seimą sąrašuose net 152 pavardės.

Socialdemokratai po Seimo rinkimų mato koaliciją su „darbiečiais“ ir „tvarkiečiais“

Valdančiąją koaliciją po Seimo rinkimų rudenį sudarys socialdemokratai, „darbiečiai“ ir „tvarkiečiai“, sakė opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas A. Butkevičius.

„Kol kas mes kalbamės ir su Darbo partija, ir su „Tvarka ir teisingumu“, ir aš manau, mes, tos trys partijos, kurios šiuo metu yra opozicinės, rudenį po rinkimų sudarysime valdančiąją daugumą“, – antradienį per spaudos konferenciją po LSDP suvažiavimo sakė A. Butkevičius.

Klausiamas, ar socialdemokratai svarstytų galimybę dėl valdžios tartis su konservatoriais ir sudaryti vadinamąją skirtingoms ideologijoms atstovaujančių partijų „vaivorykštės“ koaliciją, LSDP pirmininkas sakė, kad „šitas klausimas nėra svarstomas“.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.