Pilietinio mitingo dalyviai: valdžia mus laiko šunimis

Darius Kuolys
Darius Kuolys
  © Karolis Kavolėlis / Alfa.lt

Mitingų geografija plėsis

„Atėjo laikas patiems piliečiams tartis dėl permainų savo krašte. Per dvi pirmąsias akcijas prie prezidentūros ir Seimo mėginome kalbėtis su valdžia, raginome ją aktyviau ginti teisingumą ir tiesą, bet pamatėme, kad mūsų rinkta valdžia tokio noro nerodo. Ji elgiasi su visuomene ciniškai – melo ir smurto Lietuvoje daugėja, bet valdžia jo nestabdo ir nesmerkia. Todėl patys piliečiai turi pradėti tartis, kaip savo atkurtąją valstybę susigrąžinti, tapti jos šeimininkais ir užtikrinti Konstitucijos veikimą“, – teigė D. Kuolys.

Pasak jo, į visas visuomenės iniciatyvas valdžia, išskyrus kelis Seimo narius, kurie dalyvavo ir šeštadienio mitinge, atsakė tyla. Tokia pačia tyla aukščiausi šalies pareigūnai reaguoja ir į įvykius Garliavoje, kai elgsenoje su mergaite peržengiamos žmogiškumo ribos.

Pasak D. Kuolio, mąstančiai visuomenei reikia telktis, burtis, kad „valdžia nustotų tyčiotis“.

Vienas jau trečiosios akcijos organizatorių Alvydas Medalinskas pažadėjo, kad bus atidžiai stebimas atleistųjų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų teismo procesas. „Žiūrėsime, ar ir toliau vyraus „telefoninė“ teisė, kad ir kiti sąžiningi pareigūnai nekištų nosies ten, kur nereikia, – kalbėjo A. Medalinskas. – Gindami atleistus FNTT vadovus, mes giname dar likusius sąžiningus pareigūnus, nes, jei neliks teisingumo, tai neliks ir Lietuvos.“

Kad to teisingumo nuolatos mažėja, liudytų ir faktas, kad prieš kelias savaites prie to paties Seimo vykusio mitingo organizatoriams Vilniaus policija iškėlė bylas. Nedaug trūko, kad tąsyk taikaus mitingo dalyviai būtų buvę išvaikyti riaušių policijos.

Mitingo organizatoriai, pabrėžę, kad teisingumo trūksta ne tik Vilniuje ar Garliavoje, žadėjo, kad mitingų geografija plis po visą Lietuvą. Kadangi šią savaitę Seime buvo įkurta parlamentinė grupė „Už teisingumą“, A. Medalinskas paragino tokias grupes kurti ir kitose valstybės institucijose. Net ir prezidentūroje. Taip pat pažadėta, kad nebus apsiribojama tik mitingais. Pilietinis judėjimas „Už Lietuvą. Už teisingumą“ ketina kurti ir įvairias ekspertines grupes įvairiems opiems visuomenei klausimams nagrinėti ir teikti pasiūlymus valdžiai.

„Valdžia įniko į diktatą“

Nepriklausomybės akto signataras Kazimieras Motieka tvirtino, kad, kaip ir 1991 m. sausio 13-ąją, kai Lietuva kovojo prieš sovietinę agresiją, šalies piliečiams vėl reikia kilti į kovą. „Valdžios atsiskyrimas nuo visuomenei aktualių problemų išaugo į mūro sieną, kurią šiandien jau reikia griauti, – teigė K. Motieka. – Valdžia per daug įniko į diktatą, manydama, kad tai, ką ji nutars, tas ir bus gerai.“

Jo manymu, šalies politikai, parlamentinės partijos per mažai vadovaujasi patriotiniais motyvais, sutarimo paieškomis. „Mes ilgai kalbėjome, kad reikia kurti pilietinę visuomenę, tačiau, kai ji pradėjo kurtis, tai jos niekas net nenori girdėti“, – kalbėjo K. Motieka.

Pasak jo, tai akivaizdžiai pasireiškia tiek sprendimais dėl atominės elektrinės statybos, dorai nepaaiškinant, kokios finansinės pasekmės guls ant ateities kartų, tiek situacijoje, kuri susiklostė vadinamojoje pedofilijos byloje, kai nekontroliuojama teisėsauga, teismų sistema pateko į aklagatvį.

Aplotos valstybės institucijos

Akcijoje dalyvavę dainininkai Gytis Paškevičius ir Ainis Storpirštis savo dainomis kėlė patriotines susirinkusiųjų nuotaikas, kurių būta gerokai per tūkstantį. Ir gerokai mažiau nei prieš tai vykusiame mitinge.

Didelio mitingo dalyvių palaikymo sulaukė aktoriaus ir visuomenininko Audriaus Nako pasirodymas. „Kadangi valdžia mus laiko šunimis, tai ir atsakysiu jai šuniškai“, – paskelbė A. Nakas. Buvo aplotas Seimas, garsiau paskalyta ant Lietuvos „vėžinės ląstelės“ – Generalinės prokuratūros ir jos vadovo Dariaus Valio. Vyriausybės adresu tik gailiai pakiauksėta. Kai atėjo eilė prezidentūrai, pasigirdo gūdus staugimas. Publikai ši atrakcija patiko.

Mitinge vyravo šūkiai – „Ar prezidentūra – nusikaltėlių stogas?“, „Seimas, toleruojantis E. Žiobienės elgesį – amoralus“, „Grąžinkite tautai pavogtą teisingumą“ ir panašūs. Būta ir originalesnių – „10 puteikių ir korupcijai galas“.

 

Pilietinio mitingo dalyviai: valdžia mus laiko šunimis

Darius Kuolys
+13