Senas geras Birštono džiazas

Scenos scenografija - unikalus meno kūrinys
Scenos scenografija - unikalus meno kūrinys
  © Organizatoriai

Nuo 1980-ųjų kas dvejus metus čia skambantis džiazas jau senokai kurortui pelnė Lietuvos džiazo mekos vardą. Į Birštoną iš visos Lietuvos, ir ne tik iš jos, traukia džiazo „piligrimai“. 3,2 tūkst. gyventojų teturinčiame miestelyje per festivalį džiazo klausosi bemaž tiek pat - 3,5 tūkst. klausytojų! Tad šio festivalio radijo ir TV įrašai yra bene išsamiausias Lietuvos džiazo istorijos dokumentas. Džiazo forumas Birštone ilgainiui davė impulsą vilniečiams, kauniečiams bei klaipėdiečiams panašius renginius organizuoti ir savo miestuose.

Birštono džiazo festivalis - ne tik seniausias, bet ir demokratiškiausias Lietuvos džiazo forumas, pristatantis pačius įvairiausius Lietuvos džiazo aspektus, žanrų, krypčių ir stilių įvairovę: nuo diksilendų iki šiandieninio džiazo eksperimentinių, novatoriškų ieškojimų. Gausi jo programa - tikras džiazo maratonas, paprastai per 3 savaitgalio dienas pristatanti apie 20 kolektyvų. Didžiausią festivalio programos dalį sudaro Lietuvos džiazo muzikantai, tad Birštono džiazo festivalis tarsi veidrodis atspindi Lietuvos džiazo veidą - čia groja ir džiazo scenoje debiutuojantys, ir jau tarptautinį pripažinimą pasiekę muzikantai, kuriems kadaise Birštono scena tapo tramplinu į didžiąsias, tarptautines džiazo scenas. Festivalio scena atvira ir debiutuojantiems muzikantams.

Birštono džiazo festivalis išsiskiria savo „Grand Prix“, savotišku Lietuvos džiazo „Oskaru“, suteikiamu už svariausią indėlį į Lietuvos džiazą. Jau 16 garsių Lietuvos dailininkų sukurtų „Grand Prix“ turi savo šeimininkus, 2012 metais labiausiai džiazui nusipelniusiam džiazmenui bus įteiktas 17-asis.

Nuo paties pirmojo Birštono džiazo festivalio jame groja ir užsienio džiazo kūrėjai, tad galima pasitikrinti savo jėgas kitų kontekste.

Išskirtiniu renginio bruožu yra ir rengėjų nuostata - scena skirta menui, todėl čia neperskaitysite rėmėjų vardų (tam atiduotos kitos erdvės), o scenoje esanti scenografija yra unikalus meno kūrinys, kuriantis erdvę čia skambančiam džiazui, kartais net suteikiantis papildomų kūrybinių impulsų. Nuo pirmojo festivalio jo atributiką kuria dailininkas Rimvydas Kepežinskas, metų metais festivalio ženkle išradingai eksploatuojantis muzikos instrumentų temą. O atvykusiuosius klausyti džiazo tradiciškai pasitinka džiazo fotografijų paroda.

Birštono festivalis žinomas Europoje, į jį atvyksta kitų festivalių rengėjai, prodiuseriai, vadybininkai, džiazo kritikai ir žurnalistai. Festivalį nuolat filmuoja bei įrašinėja televizija ir radijas, tokiu būdu dokumentuodami Lietuvos džiazo istoriją.