Pilietinės akcijos „Už Lietuvą! Už teisingumą!“ organizatoriai prabilo apie kliudymus

Raimundas Palaitis
Raimundas Palaitis
  © Eimantas Genys
Alfa.lt
2012-03-16 12:14

Siūlė murkdytis purvyne

Nepriklausomybės akto signataras Romualdas Ozolas informavo, kad sostinės policija įnešė sumaišties, skelbdama, kad planuotas signatarų ir visuomenininkų mitingas perkeliamas į plynę už Seimo rūmų, kai Lietuvos lenkų rinkimų akcijos eitynėms, remiamoms smogikų iš Lenkijos, suteiktas Gedimino prospektas. Pasak R. Ozolo, tokiais savo veiksmais sostinės savivaldybė bei policija, laviruojanti tarp mero Artūro Zuoko ir ministro Raimundo Palaičio, įsirašė į valstybės griovėjų būrį.

„Nepaisydami bandymų sukelti chaosą, rengėjai nieko nekeičia, renginys vyks ten, kur ir buvo numatyta. Mes nesitrauksime, nes neturime kur trauktis“, – tvirtino R. Ozolas.

„Kažkas labai išsigando, kad į taikų mitingą susirinks labai daug žmonių, – kalbėjo visuomenininkas Alvydas Medalinskas, kurio teigimu, pirminėje paraiškoje buvo numatytas 5–7 tūkstančių dalyvių skaičius, tačiau jis gali būti gerokai didesnis. – Lietuva artėja prie Lukašenkos ir Putino režimų, kai bijomasi žmonių, kurie ateina ne langų daužyti, o trokšta teisingumo valstybėje.“

„Jie bijo, jei trukdo organizuoti tokius mitingus“, – kalbėjo A. Medalinskas, turėdamas galvoje jėgos struktūrų vadovus. Buvo prisiminta, kad Sąjūdžio laikais visada stengtasi organizuoti ir alternatyvius nepriklausomybės priešininkų-jedinstveninkų mitingus. Panašiai elgtasi ir šiuokart, aiškinant, kad vadinamosios lenkų eisenos dalyviai nespės išsiskirstyti prieš vėliau vyksiančią pilietinę akciją „Už Lietuvą! Už teisingumą!“.

„Ar A. Zuokui nereikės dar kartą bėgti į Varšuvą“, – ironizavo A. Medalinskas, turėdamas galvoje prieš kelerius metus nutikusią istoriją, kai A. Zuokas spruko pabūgęs teisėsaugininkų persekiojimo dėl galimos korupcijos savivaldybėje.

Tačiau skirtingai nuo Vilniaus policijos vadovų, policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis pritarė 11 signatarų iniciatyvai, kad taikus mitingas vyktų Nepriklausomybės aikštėje.

„Darome taikų sukilimą, tad kviečiame nestoti į Valstybės saugumo departamento (VSD), susikompromitavusio ministro R. Palaičio ir neteisybės pusėn“, – kvietė Seimo narys Naglis Puteikis.

Seimas raginamas susigrąžinti Tautos atstovybės galias

Rengėjai primena, kad šeštadienio mitingas yra vasario 22 dieną prie prezidento rūmų surengto mitingo, reikalavusio, kad valdžia atkurtų valstybėje teisingumą, išskaidrintų politikų ir šešėlinio verslo ryšius, tąsa.

Lietuvos piliečiai kviečiami šį šeštadienį susirinkti prie šalies parlamento ir dar kartą pareikalauti, kad būtų kuo greičiau paviešinti visų partijų, aukštų politikų, teisėtvarkos ir slaptųjų tarnybų pareigūnų ryšiai su nusikalstamomis struktūromis. Taip pat raginama atkurti teisingumą – nedelsiant sugrąžinti į pareigas be pagrindo nušalintus Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovus generolą Vitalijų Gailių ir majorą Vytautą Giržadą. Reikalaujama atleisti iš pareigų ne tik vidaus reikalų ministrą R. Palaitį, bet ir generalinį prokurorą Darių Valį bei jo pavaduotoją Darių Raulušaitį, o į šias pareigas paskirti principingus, sąžiningus ir profesionalius pareigūnus.

Akcijos dalyviai kviečiami paraginti Seimą susigrąžinti Tautos atstovybės galias. Reikalaujama, kad Seimas užtikrintų parlamentinę VSD ir Generalinės prokuratūros kontrolę, sutramdytų VSD pareigūnų savivalę ir jų neteisėtą kišimąsi į visuomenės gyvenimą. Akcijos rengėjai ragina nedelsiant paviešinti VSD vykdytos kabinetinės „liustracijos“ duomenis ir išlaisvinti buvusius KGB bendradarbius Seime, Vyriausybėje, teisėtvarkoje, žiniasklaidoje nuo dabartinio VSD šantažo.

Seimas kviečiamas atstatydinti parlamento vadovus – Seimo vicepirmininką Algį Čapliką, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininką Stasį Šedbarą, Žmogaus teisių komiteto pirmininką Arminą Lydeką. Taip pat parlamentas raginamas įsteigti ypatingojo prokuroro instituciją Vytauto Pociūno, Kauno pedofilijos ir žudynių, Eglės Kusaitės, kitų galimų VSD bei Generalinės prokuratūros nusikaltimų ir politinės korupcijos byloms ištirti.

Pilietinės akcijos organizatoriai – į grupę „Už teisingumą“ susibūrę Nepriklausomybės akto signatarai Bronislovas Genzelis ir R. Ozolas, Seimo narys N. Puteikis, visuomenininkai A. Medalinskas, Šarūnas Valentinavičius, Audrius Nakas ir Darius Kuolys – kviečia visuomenę susitelkti ir pasiekti, kad šalies valdžia stotų ne nusikaltėlių, bet valstybės pusėn. Primindami šv. Augustino žodžius, jog valstybė be teisingumo esanti tik plėšikų gauja, jie ragina piliečius susigrąžinti Lietuvos Respubliką – orią, garbingą ir teisingą.

Akcijos organizatoriai taip pat atkreipia dėmesį į precedento neturintį Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos elgesį. Šio departamento Vilniaus apskrities Vyriausiasis policijos komisariatas pamėgino perimti iš piliečių visuomeninės akcijos organizavimą ir be rengėjų žinios išplatino žiniasklaidai klaidinančią informaciją apie renginio laiką. Akcijos rengėjai pastebi, kad tokių brutalių priemonių prieš savo krašto visuomenę pastaruoju metu nedrįsta imtis net dabartinės Rusijos valdžia.

Atvyks visa Lietuva

Rengdami rytdienos akciją iniciatyvinės grupės nariai nuveikė nemažą darbą. Kad mitingas galėtų vykti būtent Nepriklausomybės aikštėje, teko įveikti Vilniaus merijos valdininkų dirbtines užkardas. Iš pradžių iniciatoriams buvo pasiūlyta mitinguoti už Seimo esančioje negrįstoje automobilių stovėjimo aikštelėje. Tuo tarpu leidimą tautinių mažumų protesto mitingui, numatytam tą pačią dieną ir būtent šioje aikštėje, sostinės valdininkai išdavė be jokių abejonių.

Iniciatoriai viliasi, kad į pilietinę akciją Nepriklausomybės aikštėje susirinks keli tūkstančiai žmonių iš viso krašto. Yra žinių, kad atvykti ketina klaipėdiečiai, šiauliečiai, kauniečiai ir rajonų gyventojai. Suprasdami, kad degalų kainos yra gana aukštos, mitingo rengėjai ragina visus būti draugiškus ir supratingus, kooperuotis ir pavėžėti į renginį norinčius vykti kaimynus, pažįstamus ar šiaip bendrakeleivius. Akcijos sumanytojai primena, kad žmonės, kurie į renginį atvyks nuosavais automobiliais, autobusais, juos palikti galės šalia Seimo esančioje mašinų stovėjimo aikštelėje. Jei vietų pritrūktų, transporto priemones bus galima palikti prie Neries upės. Planuojama, kad mitingas truks maždaug pusantros valandos. Be pranešėjų kalbų, susirinkusieji galės pasiklausyti žinomo aktoriaus ir bardo Gedimino Storpirščio atliekamų dainų.

Rengėjų teigimu, dėl savo saugumo į akciją atvykę žmonės gali būti ramūs. Policijos generalinis komisaras S. Skvernelis, Vilniaus policijos vadovai yra patikinę, kad per mitingą saugumas ir rimtis bus užtikrinti. Rimties, ramybės, tolerancijos tikimasi ir iš pačių akcijos dalyvių.

 

Pilietinės akcijos „Už Lietuvą! Už teisingumą!“ organizatoriai prabilo apie kliudymus

Raimundas Palaitis
+2