Adamkus: jeigu nesididžiuojame Kovo 11-ąja, kas beliko mums kaip tautai?

Valdas Adamkus
Valdas Adamkus
  © Tomas Vinickas

Su V. Adamkumi naujienų portalui Alfa.lt pavyko susiekti, kai kadenciją baigęs šalies vadovas buvo ką tik grįžęs iš vienos mokyklos, kurioje penktadienį jau buvo prasidėjusios Kovo 11-osios minėjimo iškilmės. „Nesinori nė kalbėti... rankos nusviro, nesinori nieko girdėti“, – liūdnai į pokalbio temą sureagavo buvęs Lietuvos prezidentas.

Naujausios visuomenės apklausos rodo, kad Lietuvos žmonėms Kovo 11-oji visų pirma yra laisvadienis. Daugelis žmonių ketina ją praleisti poilsiaudami. Kaip šią dieną, Jūsų nuomone, turėtų praleisti kiekvienas Lietuvą ir jos istoriją gerbiantis patriotas?

Žinote, bent jau man Kovo 11-oji yra pasididžiavimo diena, kadangi mes atkūrėme tai, dėl ko buvo kovota per šimtmečius, už tai, dėl ko buvo paaukotos šimtai tūkstančių gyvybių ir karo lauke, ir Sibire, ir visur kitur. Kovo 11-oji yra mūsų tautos laisvės simbolis ir galimybė žengti į priekį. Tad, jeigu nesidžiaugiame ir nesididžiuojame ta švente, kas beliko mums kaip žmonėms, kaip bendruomenei, kaip tautai?

Aš visiškai nesuprantu ir atmetu bet kokias prielaidas, kad Kovo 11-oji nėra mūsų kiekvieno brangi šventė, kad ji nėra tokia brangi kaip asmeninio gyvenimo šventė, kad mes jos nešvenčiam kaip savo gimtadienio su tam tikru šviesiu požiūriu į ateitį. Man tai yra tautos, prisikėlusios vėl gyventi po ilgos klinikinės mirties, gimtadienis. Buvom laisvi, patekome į pasaulio suirutę, kuri mums tęsėsi pusę šimtmečio, ją išgyvenome, atsikėlėme, kūrėme ir kursime Lietuvą toliau.

Kaip Jūs pats švęsite Kovo 11-ąją?

Visų pirma, kadangi esu prisiėmęs įgaliojimus, tautos man duotus prieš gerą dešimtmetį, kurio metu su visu nuoširdumu ir meile stengiausi tarnauti tautai ir valstybei, visa širdimi sveikinu visus su ta švente ir pats dalyvausiu visuose renginiuose, kur ta šventė bus minima.

Ta pačia proga raginu visus pažvelgti į savo tautos laimėjimus ir dvasioje sutikti Kovo 11-ąją su šventiška nuotaika, su pasididžiavimu ir šviesiu žvilgsniu į ateitį.

Ar gavote kvietimus į pagrindinius Kovo 11-osios valstybinius renginius?

Taip, aš gavau ir dalyvausiu.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė vykdama į a. a. Čekijos prezidento Vaclavo Havelo laidotuves į savo delegaciją pasikvietė ne Jus, o europarlamentarą Vytautą Landsbergį. Ar pastaruoju metu dėl tokių poelgių nesijaučiate ignoruojamas, išstumtas iš politinio šalies gyvenimo?

Jeigu esu ir būsiu reikalingas, aš su didžiausiu nuoširdumu ir atsidėjimu į bet kokį kvietimą teigiamai atsišauksiu. Jeigu tokio nėra, vadinasi, esu nereikalingas, bet tai manęs neatstumia ir nesumažina mano pasišventimo toliau dirbti Lietuvos žmonių gerovei.

Vis dėlto kažkokį atstūmimą jaučiate?

Jeigu leisite, aš į šitą klausimą neatsakysiu.

Taip jau atsitiko, jog valstybinė šventė šiemet sutaps su prezidentės D. Grybauskaitės verdikto dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovus atleidusio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio likimo paskelbimo išvakarėmis. Kaip Jūs vertinate visą šį FNTT vadovų atleidimo skandalą ir jį lydinčius procesus?

Atsakysiu trumpai – su dideliu apgailestavimu ir nusivylimu stebiu, kas darosi.

Dėkoju Jums už pokalbį.