Gailiaus atleidimo motyvai pagal Grybauskaitę: pareigūnas, nesugebėjęs pasistatyti namo – pažeidžiamas

D. Grybauskaitė
D. Grybauskaitė
  © Karolis Kavolėlis / Fotodiena.lt

Aiškėja tikrieji Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovų atleidimo motyvai, kaip ir šalies prezidentės Dalios Grybauskaitės mįslingų pasisakymų apie vidaus reikalų ministrą Raimundą Palaitį („jis čia ne prie ko“) bei generolą Vitalijų Gailių („reputacija neturi kelti abejonių“) prasmė. Remiantis naujai aiškėjančiais faktais, V. Gailiaus reputacija turėjo sukelti rimtų „abejonių“ šalies vadovei, kuriuos ji nedviprasmiškai išdėstė ją kritikuojantiems visuomenininkams.

Antikorupcijos komisijai liudijęs dienraščio „Lietuvos rytas“ vyriausiasis redaktorius Gedvydas Vainauskas pareiškė, kad žinąs pokalbio tarp D. Grybauskaitės ir žinomo visuomenininko Alvydo Medalinsko detales, kurios komisijos nariams sukėlė šoką bei paskatino kreiptis į pačią prezidentę su komisiją dominančiais klausimais.

Pasak G. Vainausko, prezidentė D. Grybauskaitė po Vasario 16-osios minėjimo pasikvietė į pokalbį S. Daukanto aikštėje buvusį A. Medalinską. Privataus pokalbio metu esą buvo pareikšta, kad V. Gailius nėra tinkamas užimti FNTT vadovo postą, nes jo nesugebėjimą organizuoti finansinius nusikaltimus tiriančios tarnybos darbą rodo vien jau tai, kad V. Gailius per ilgus tarnybos policijoje metus nesugebėjo net namo pasistatyti.

„Deja, tai nėra pramanai“

Šią, į visiškus pramanus ar net šmeižtą panašią, informaciją Alfa.lt tikrinosi klausdama vieno šio pokalbio dalyvių – A. Medalinsko. „Deja, tai nėra pramanai, – po ilgokos pauzės patvirtino A. Medalinskas. – Tai yra siaubą varantys dalykai. Ir man yra labai liūdna po to pokalbio su prezidente.“

Klausiamas, koks galėjo būti šio judviejų su prezidente pokalbio tikslas, A. Medalinskas svarstė, kad „gal turėta tikslo patraukti savo pusėn“. „Buvo sakoma, kad gali būti geras visuomenininkas, jei padarysi tą ir tą, jei nori būti negeras, tai daryk savo mitingą, – pasakojo A. Medalinskas. – Bandžiau aiškinti prezidentei, kad mitingas organizuojamas tam, kad vyktų dialogas, siūliau net jai pačiai kalbą pasakyti.“

Prezidentė D. Grybauskaitė kategoriškai atsisakė nusileisti iki mitinguojančios minios lygio. (Čia kalbama apie vasario 22 d. Vilniuje, Simono Daukanto aikštėje, prie Prezidentūros, įvairių visuomeninių organizacijų rengtą pilietinę akciją-mitingą „Išvykime iš Lietuvos neteisingumo įšalą“ – aut. past.).

„Aš nežinau, ką komisijai pasakojo G. Vainauskas, tačiau faktas, kad viena iš FNTT vadovų atleidimo priežasčių buvo minima ir tai, kad „jie neužsidirbo, todėl dabar jiems gali būti daroma kokių nors finansinių jėgų įtaka, – Alfa.lt tvirtino A. Medalinskas. – Prezidentei atsakiau, kad kaip tik, kovojant su korupcija, neprisivogę pareigūnai turėtų būti vertinami ir laikomi patikimais.“

Spaudė ir tiesiogiai

„Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“ generolas V. Gailius teigė, kad prieš jo atleidimą jam skambino prezidentė D. Grybauskaitė. „Ar tiesa, kad buvote raginamas atleisti V.Giržadą, ir visa istorija būtų pasibaigusi?“ – klausė laidos vedėjas Edmundas Jakilaitis.

„Neneigiu, kad pokalbis vyko. Aš nesutikau atleisti savo pavaduotojo, nes neturiu tokių įgaliojimų. Nors jo atžvilgiu ir buvo atliekamas tyrimas, neturėdamas jokių objektyvių tyrimo duomenų, jokio tarnybinio patikrinimo išvados, kuri įrodytų jo padarytą pažeidimą, aš negalėjau rašyti teikimo ministrui atleisti pavaduotoją iš pareigų, – tvirtino V. Gailius. – Prezidentė ragino atleisti V. Giržadą, bet nemačiau tam teisinių pagrindų. Taip pat nemačiau galimybių įkalbėti V. Giržadą atsistatydinti, nes nei anksčiau, nei šiandien neturiu jokių duomenų apie jo padarytus kokius nors pažeidimus.