Vengrijos parlamentas rezoliucija išsakė Lietuvai padėką už paramą

Vengrijoje tūkstančiai demonstrantų parėmė vyriausybę
Vengrijoje tūkstančiai demonstrantų parėmė vyriausybę
  © SCANPIX
BNS
2012-02-28 11:19

Pirmadienio vakarą už rezoliuciją, kuria dėkojama Lietuvos pilietinei visuomenei ir politikams, balsavo 327 Vengrijos parlamentarai, prieš buvo aštuoni, BNS antradienį informavo Vengrijos ambasada Lietuvoje.

Vengrai dėkoja lietuviams, kurie, anot dokumento autorių, stojo vengrų pusėn jiems patiems sprendžiant savo likimą ir „pasisakė už Vengrijos suverenitetą ir apsisprendimo teisę“.

Anot rezoliucijos, Lietuvos ir Vengrijos žmonių solidarumas, kaip ir 1956 ar 1989-1991 metais, yra bendros atsakomybės už Europos tautų laisvę išraiška. Vengrai rezoliucijoje Lietuvą vadina ypač svarbiu sąjungininku ir draugu.

„Ačiū, Lietuva!“, - tokiais žodžiais baigiama rezoliucija.

Atskira rezoliucija Vengrijos Nacionalinė asamblėja paramą išsakė ir Lenkijai, tačiau šis dokumentas sulaukė kiek mažesnės paramos - už balsavo 287 įstatymų leidėjai, 42 buvo prieš.

Vengrijos valdžia, kurioje įsitvirtinusi Viktoro Orbano dešinioji „Fidesz“ partija, sulaukė priekaištų dėl naujų įstatymų, kurie, pasak kritikų, riboja žiniasklaidos laisvę ir stumia šalį autoritarizmo link.

Europos Komisija prieš mėnesį pradėjo teisinę procedūrą dėl teisės aktų, manydama, kad jie gali pažeisti centrinio banko, duomenų apsaugos tarnybos ir teisminės sistemos nepriklausomybę.

Tačiau Budapeštass tvirtina, kad priekaištus didžia dalimi lėmė buvusios komunistinės nomenklatūros siekis išsaugoti savo pozicijas, kurias pajudino dešiniųjų vyriausybė.

Vengrijos dešiniųjų dėkingumo Lietuva sulaukė, kai grupė parlamentarų Seime parengė rezoliucijos projektą „Dėl Vengrijos suverenumo ir laisvo apsisprendimo“.

Jame Seimo nariai sako gerbiantys vengrų tautos „teisėtą apsisprendimą pakeisti dar 1949 metais komunistinio režimo valdymo metais priimtą Konstituciją, vengrų tautos laisvę kildinant iš didvyriškos 1956 metų revoliucijos ir taip nutraukti ryšį su svetimo okupacinio režimo prievarta primestu palikimu“.

Rezoliucijos projekte Lietuvos politikai teigia remiantys „ Vengrijos Konstitucijoje įtvirtintą siekį puoselėti tradicines vertybes“ ir pabrėžia, kad Konstitucija „gina iš vyro ir moters laisvu apsisprendimu sudarytos santuokos kylančią šeimą, laikydama ją valstybės ir tautos pagrindu“.

Seimo nariai teigia, kad „šiuolaikinėje Europoje vykstanti tradicinės bendruomenės ir šeimos sampratos kaita lemia rimtus iššūkius nacionalinių valstybių suverenumui“ ir rekomenduoja Vyriausybei ir Respublikos Prezidentui „griežtai nepritarti viršvalstybinių Europos Sąjungos institucijų ar atskirų ES valstybių narių iniciatyvoms riboti vengrų tautos suverenumą“.

Paramą Vengrijai viešai išsakė ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis, kuris praeitą mėnesį Europos liaudies partijai priklausančius Europos Sąjungos (ES) šalių ministrus paragino išreikšti solidarumą ir paramą Vengrijai.

Naujajame pagrindiniame Vengrijos įstatyme minimas Dievas, santuoka apibūdinama kaip vyro ir moters sąjunga ir numatoma, kad gyvybė prasideda nuo apvaisinimo momento. Šios nuostatos taip pat sulaukė kritikos iš kai kurių tarptautinių organizacijų ir kai kurių ES valstybių narių.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.