Balsavimas internetu - pradžia padaryta (audio)

Internetas
Internetas
  © Photos.com

Balsavimas internetu Lietuvoje gali būti išbandytas jau šį rudenį pakartotiniuose Seimo nario rinkimuose Alytuje. Taip mano Seimo informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas Rimantas Remeika ir Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas. Pasak jų, 2008 - ųjų Seimo rinkimuose jau būtų galima išbandytą sistemą taikyti nacionaliniu mastu.

Tačiau Lietuvos banko Informacinio departamento direktorius Raimundas Barcevičius mano, kad taip skubėti Lietuvai nėra jokio reikalo.

reklama

„Šiuo metu kalbant apie internetinį balsavimą visada akcentuojamas laikas, o ne pinigai, kuriuos valstybei reiks investuoti, ir ne sistemos saugumas. Nepamirškime to, kad valstybei internetinio balsavimo sistemos diegimas yra prestižo reikalas ir to, kad įsidiegę naują bet nesaugią sistemą mes galime diskredituoti patį internetinio balsavimo būdą. Nesuprantu, kam taip skubame. Aš net nenoriu kalbėti apie šiuos metus, net ir kitų metų rinkimuose apie balsavimą internetu nekalbėčiau“, - konferencijoje, skirtoje elektroniniam balsavimui aptarti kalbėjo R. Barcevičius.

Jo teigimu, Vyriausybės, Seimo bei VRK atstovai kalbėdami apie saugumą pamiršta paminėti, kad naudojantis internetinės bankininkystės sistemomis bus nustatoma tik rinkėjo tapatybė, bet ne pats balsavimo saugumas.

„Rinkėjas prisijungia, bankas pasako, kad čia Jonaitis, ir viskas - tada jau jungiamasi į rinkimų sistemą ir bankinės sistemos saugumo nebėra. Nepadarykime taip, bankų sistemos liks kaltos už rinkimų sistemos nesaugumą“, - baiminosi R. Barcevičius.

Lietuvos banko atstovas siūlo nepradėti galvoti apie internetinius rinkimus, kol nebus pagamintos elektroninės tapatybės kortelės (e-ID) ir išdalintos visiems Lietuvos piliečiams.

Z. Vaigauskas įsitikinęs, kad ir be e-ID galima užtikrinti pakankamai saugų tapatybės nustatymą.

Tačiau politikams svarbu ne tik, kad tiksliai būtų nustatoma rinkėjų tapatybė, bet kad internetu galėtų balsuoti ir užsienyje gyvenantys lietuviai. Įdiegus sistemą, kurioje tapatybė bus nustatoma per internetinės bankininkystės prieigą, daugelis emigrantų vis tiek neturės galimybės balsuoti, kadnagi yra nutraukę sutartis su Lietuvos bankais.

Anot Z. Vaigausko, užtikrinti tikslų tapatybės nustatymą nepakaktų tik VRK išdalintų slaptų kodų naudojamų prisijungti prie sistemos. VRK pirmininkas mano, kad tuomet padaugėtų balsų pirkimo atvejų. „Banko sąskaitų numerių ar e- ID niekas nesiryžtų parduoti“, - mano Z. Vaigauskas.

Jis pabrėžia, kad vis dėlto internetinis balsavimas nėra diegiamas tam, kad būtų galima sustabdyti balsų pirkimus ir pardavimus.

“Kad kažkas rinkėją gali paveikti, neneigiu. Tai pačių piliečių valioje. Vis dėlto tokių piliečių nedaug, ir tai nėra lemiamas veiksnys visai visuomenei atsisakyti patogesnio būdo reikšti savo pilietinę valią. Be to, balsą parduoti internetu yra netgi sunkiau nei paprastai, nes fiksuojamas laikas, kada ir iš kokio kompiuterio buvo balsuojama. Todėl tyrimą galima atlikti daug detaliau nei balsuojant paštu”, - grindė savo nuomonę Z. Vaigauskas.

Tačiau banko atstovas pabrėžė, kad reikia baimintis ne tik balsų pirkimo būdu pažeidžiamo balsavimo saugumo, o kitų valstybių įtakos jų rezultatams.

„Privalome atsižvelgti į internetines atakas Estijoje galvodami apie internetinį balsavimą. Nereikia galvoti, kad nuo visko galima apsiginti paprasta sistema. Tai yra labai sudėtinga, todėl skubėjimas čia - nepamatuota rizika“, - teigė Lietuvos banko atstovas.

Tačiau pasisakantys už internetinio balsavimo įdiegimą jau rudenį mano, kad Lietuva pasirengusi apsiginti nuo galimų atakų ir gali suspėti įdiegti pakankamai saugų elektroninį balsavimą. Vyriausybė internetinio balsavimo sistemos diegimui šiems biudžetiniams metams yra numačiusi skirti 700 tūkst. litų.

„Idėja jau darosi materiali. Vyksta komisijos posėdžiai, artimiausiu metu, manau, sulauksime lėšų iš Vyriausybės ir procesas taps nebestabdomu. Seimo įstatymo taip pat reikėtų, bet Seimas leisdamas įstatymą nori turėti garantijas, kad bus ir produktas. Manau, Lietuva e-balsavimui yra dėkingoje situacijoje. Turime brangiausiai kainuojančią elektroninio balsavimo dalį - tai yra elektroninius rinkėjų sąrašus“, - konferencijoje kalbėjo Z. Vaigauskas.

Internetinis balsavimas projekte numatomas kaip papildomas balsavimo būdas prie iki šiol Lietuvoje veikusio paprasto balsavimo rinkiminėse apylinkėse.

Pirmąjį kartą pasaulyje internetu rinkimai į vietos savivaldą ir parlamentą buvo vykdomi Estijoje, kurioje 90 proc. naudojasi e - ID, o 60 proc. gyventojų turi galimybę naudotis internetu. Kitose šalyse internetu kol kas vykdomos tik apklausos ir referendumai.