Landsbergis: Palaičiui reikėtų tyrinėti „Lietuvos rytą“

Vytautas Landsbergis
Vytautas Landsbergis
  © Eimantas Genys

Daugelis konservatorių partijos, kurios Garbės pirmininku yra V. Landsbergis, narių kai kurias minėtoje laidoje išsakytas mintis suprato kaip vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio palaikymą, atleidusio Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovus. Kaip žinia, konservatorių partijos pirmininkas premjeras Andrius Kubilius reiškė palaikymą atleistiems aukšto rango pareigūnams. Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Algis Čaplikas vienam naujienų portalui apskritai pareiškė, kad nėra ko žaisti politinių žaidimų, nes „V. Landsbergiui viskas aišku, prezidentei aišku“.

„O kitas dalykas, kad nusikaltimas turi būti ir ištirtas. Ir kai nėra ikiteisminio ar kitaip pavadinto Generalinės prokuratūros tyrimo, tai yra negerai. Dabar kai kurie sprendimai buvo padaryti, neturint tyrimo, o remiantis kažkokia vienos įstaigos pažyma (Valstybės saugumo departamento slapta pažyma, kurios turinį žinojo tik prezidentė Dalia Grybauskaitė bei R. Palaitis. Jos pagrindu iš tarnybos buvo pašalinti Vitalijus Gailius ir Vytautas Giržadas – aut. past.), – tęsė V. Landsbergis. – Bet ta įstaiga ne visada rašydavo nešališkas pažymas. Kai kada ji įsikišdavo į verslo reikalus arba į konkursus. Ir padarydavo žalos Lietuvai, rašydama pažymas, pagal kurias netinkami konkurentai galėdavo būti nušalinami.“

reklama

„Todėl aš toliau manau, kad tai turi būti labai rimtai ištirta. O dėl to, kokių įrodymų gali būti sutelkta, žinau, kad visi įrodymai yra „Lietuvos ryto“ redakcijoje. Jie žino, kas atnešė, kas pardavė (informaciją apie ketinimus nacionalizuoti „Snoro“ banką – aut. past.) ir kas padarė Lietuvai milijardinę, o gal ir kelių milijardų žalą. Štai ten yra šaltinis, kur viskas turi būti tiriama. Galbūt ministras R. Palaitis galėtų kam nors nurodyti, kad ten patyrinėtų“, – patarimą davė V. Landsbergis.

Klausiamas, kaip VSD, kurią net prezidentė D. Grybauskaitė yra vadinusi „valstybe valstybėje“, kuri nuo pulkininko Vytauto Pociūno žūties yra įstrigusi neigiamoje dimensijoje, galėtų iš jos ištrūkti, V. Landsbergis teigė, kad „visuomet, kai yra įstrigusios rezonansinės ar didelių nusikaltimų bylos, pradedi galvoti, kad jos įstrigo ne be reikalo.“

„Ir tie, kurie prisideda prie tų bylų įstrigimo ir marinimo, galimai jaučiasi kalti. Gal tai baimės jausmas, o ne sąžinės virpesys. Bet tokių bylų marinimai, o ypač vengimas jas pradėti, kelia iš karto kitus įtarimus. Šiuo atveju vienas žmogus ar du žmonės buvo įtariami tam tikru pagrindu (kalbama apie įtarimus FNTT vadovams bei jų tyrimus poligrafu – aut. past.). Ir į tai turi būti rimtai žiūrima, tačiau jeigu tyrimas nutraukiamas, darant valingą sprendimą (FNTT vadovų atleidimą – aut. past.), tai situacija jau atsigręžia antru lazdos galu. Tas tyrimas negali būti nutrauktas“, – teigė V. Landsbergis.