Kaip laiku sustabdyti vaiko agresiją?

Paaugliai gali tapti nevaldomais
Paaugliai gali tapti nevaldomais
  © Tomas Vinickas

„Gebu“ psichologė Inga Truskauskaitė papasakojo, kad vienos priežasties, lemiančios vaikų agresiją dažniausiai nėra. Vaikų agresija gali persiduoti genetinio paveldėjimo būdu iš tėvų, taip pat agresijos priežastys gali būti fiziologinės.

„Be šių veiksnių itin svarbus ir socialinis kontekstas. Agresija dažnai būna išmokta iš tėvų, aplinkinių ar kitų svarbių vaikui asmenų, pavyzdžiui, labai mėgstamų filmo herojų. Ypač pavojinga, kai agresyviai elgiasi vadinamieji „geriečiai“. Tokiu atveju vaikas mokosi, kad agresyvi reakcija yra nieko bloga, o atvirkščiai – blogį reikia naikinti agresija“, – teigė pašnekovė.

Inga tvirtina, kad agresyviam elgesiui priskiriamas neklusnumas ar bauginimas, kuris pasireiškia tėvų ar auklėtojų prašymų nevykdymu, verkšlenimu, prašant saldumynų, ar kitų sau malonių dalykų, sarkastišku replikavimu, kitų kritikavimu, bauginimu, gąsdinimu, erzinimu.

Taip besielgiantys vaikai, anot pašnekovės, mano, kad agresija yra geras būdas pademonstruoti savo dominavimą ir pasiekti situacijos kontrolę: „Tokie vaikai dažniausiai būna impulsyvūs, savanaudiški, nejautrūs aukai. Priešingai, nei dažnai manoma, tokių vaikų savigarba būna nebūtinai žema – skriausdami kitus agresyvūs vaikai gali jaustis saugūs ir ramūs.“

„Agresyviam elgesiui taip pat priskiriamas daiktų žalojimas, gadinimas, pasisavinimas. Taip pat tai gali būti vagiliavimas, vandalizmas, gyvūnėlių kankinimas, fizinis kitų žmonių žalojimas. Vaikų agresija gali pasireikšti ne tik kitų mušimu, kumščiavimu, spardymu, bet ir savęs žalojimu, iš kurių dažniausias riešų pjaustymas, didelių vaistų dozių suvartojimas“, – dėsto psichologė.

Pasak jos, kraštutinė agresijos ir autoagresijos išraiška – žmogžudystė, išprievartavimas ar savižudybė – būdinga vyresnio amžiaus vaikams.

Kokie būdai gali pažaboti kylančią vaiko agresiją laiku? Kaip elgtis vaiko tėvams?

„Agresyvus elgesys gali pasireikšti dėl to, kad tokį elgesį vaikai supranta kaip sau naudingą ir tuo pačiu toleruotiną. Norint jį sustabdyti, svarbu nenaudoti tų pačių priemonių. Jei agresiją stabdysite agresyvumu, vaikas gaus žinutę, kad taip elgtis galima ir būtent taip demonstruos savo pranašumą kitomis aplinkybėmis“, – pataria I. Truskauskaitė.

Pasirodo, kad gali atsitikti ir taip, jog pats vaikas gali nesuvokti agresyvaus elgesio blogumo: „Šiuo atveju reikia pasikalbėti apie vertybes, išsakant savo vertybinę sistemą ir skatinant neagresyvų elgesį. Agresyviai gali elgtis ir tie vaikai, kurie patys yra patyrę agresiją. Jie jaučiasi nesaugiai, išgyvena nepilnavertiškumą.“

Norint stabdyti tokių vaikų agresiją, anot I. Truskauskaitės, reikia atrasti jų gerąsias savybes bei kažką, už ką vaiką galima būtų pagirti.

„Taip pat agresyvūs gali būti emociškai sutrikę vaikai, kurie nesupranta ir nejaučia kitų skausmo. Tokiais atvejais dažniausiai reikalinga specialisų pagalba“, – teigia psichologė.

Ji įspėja, kad nederėtų painioti tyčinės agresijos su gynimusi: „Jei vaikas nesukelia situacijos, o puolamas ginasi – tai sveikos agresijos apraiškos, leidžiančios apsaugoti save ir tokios apraiškos yra naudingos.“

Tais atvejais, kai vaiko elgesį galima koreguoti, psichologė pataria: „Jei agresijos priežastys psichologinės, o ne fiziologinės, vienas veiksmingiausių būdų yra stabdyti jas neagresyviomis priemonėmis. Taip pat derėtų girti neagresyvaus elgesio apraiškas.“

Visos įdomiausios temos Jūsų laukia TV3 pokalbių laidoje „Ką manai?“ su Agne Armoškaite kasdien, išskyrus pirmadienį, 17.40 val.!

 

Kaip laiku sustabdyti vaiko agresiją?

Paaugliai gali tapti nevaldomais
+6