Recenzija: Williamo Irwino ir Henry Jacoby „Hausas ir filosofija“

Daktaras Hausas
Daktaras Hausas
  © TV3

Mizantropas, diagnostikos genijus, kitoks medikas, savotiška mūsų svajonės apie idealų žmogų projekcija (kadangi patys esame ne idealūs, tai daktaras – šlubis, narkomanas, bjauraus charakterio, egoistas, kitaip tariant, bene sudėtingiausias ir keisčiausias antiherojus televizijos istorijoje). „Everybody lies“, - sako Hausas. Meluoja visi, atkartoja daktaras (šrinkas, t.y. psichiatras) Laitmanas iš „Pameluok man“ („Lie to me“; lietuviškas ir rusiškas filmo pavadinimo vertimai – klaikūs ir apima tik „melo teoriją“; o praktikos šiame seriale daug!). Juk iš tiesų šiedu fikciniai melo demaskuotojai remiasi bene garsiausiu tokios specializacijos personažu – Šerloku Holmsu. Prisiminus jo įžvalgas, kyla mintis, ar tik nėra šiedu daktarai mūsų dabartinės visuomenės mentaliteto lakmuso popierėliai? Juk visi esame melagiai – dažniausiai meluojame kitiems, neretai ir sau.

O apie ką knyga? Nejau tik scenarijaus atpasakojimas? Ačiū Dievui, ne. 2009 m. angliškai išleistos knygos autoriai – įdomios personos: Henry‘s Jacoby‘s dėsto filosofiją JAV Rytų Karolinos Universitete, yra prisidėjęs prie knygos „Pietų Parkas“ ir filosofija“ leidimo. O štai filosofijos profesorius Williamas Irwinas (g. 1970) yra parašęs bei sudaręs be galo įdomių knygų apie populiariąją kultūrą ir filosofiją: „Simpsonai ir filosofija: Houmerio D‘ou“, „Haris Poteris ir filosofija: jei Hogvartsui vadovautų Aristotelis“, „Žvaigždžių karai ir filosofija: galingesni nei galime įsivaizduoti“, „Superherojai ir filosofija: tiesa, teisingumas ir Sokrato kelias“, „Matrica“ ir filosofija: sveiki atvykę į realybės dykumą“, „Metallica“ ir filosofija: nepavykusi smegenų operacija“ ir kt. (plačiau - http://staff.kings.edu/wtirwin).

reklama

Populiariosios kultūros plačiąja prasme tyrimai – įdomus laukas, kuris Lietuvoje žengia pirmuosius žingsnius. Netrukus turėtų pasirodyti pirmoji išsami enciklopedinio pobūdžio, bet gyvai parašyta knyga „Lietuvos rokas: ištakos ir raida“, o kol kas pažvelkime, kaip nagrinėjamas toks personažas kaip daktaras Hausas. Knygoje - 18 straipsnių, kuriuose nagrinėjamos tokios temos: „Hausas ir gyvenimo prasmė“, „Hausas ir Sartras: Pragaras yra kiti žmonės“, „Ar Hausas panašus į antžmogį: Nyčės požiūris“, „Šerloko Holmso ir Hauso spėlionių logika“, „Hauso vieno pliaukštelėjimo garsas: Neišauklėtas gydytojas kaip zen budizmo retorikas“, „Ar Hausas panašus į daoistą?“ ir kt. Straipsnių autoriai – filosofai. „Keistoje, šiurkštokoje“ įžangoje (p. 9-10) H. Jacoby‘s provokuoja: „Mažiau skaitykite, dažniau žiūrėkite televizorių“.

Hausas teigia, kad realybė beveik visada yra klaidinga. Paprasčiausias visų reiškinių paaiškinimas jam yra nuolatos susimaunantys žmonės. O geriausias mokymo būdas – Sokrato metodas (išskyrus žongliravimą grandininiais pjūklais).

„Jo manija [diagnozuoti] yra viskas, ką jis turi. Tai visas jo gyvenimas“ (p. 207)...

www.mpeleckis.eu