Psichologė: hiperaktyvumas yra ne vaiko kaltė

Triukšmaujantys vaikai
Triukšmaujantys vaikai
  © 123rf.com

„Gebu“ psichologė Inga Truskauskaitė atskleidė, kuo pasireiškia hiperaktyvumas: „Vaiko hiperaktyvumas pasireiškia padidėjusiu judrumu, veiklumu, energingumu, nesugebėjimu sutelkti dėmesio. Taip pat hiperaktyvūs vaikai dažnai būna triukšmingi, neklusnūs pamokose, pertraukų metu dažnai bėgioja ir jiems būna sunku susikaupti po pertraukos vėl sugrįžus į pamoką.“

Ji papasakojo, kad hiperaktyviems vaikams patinka nemonotoniškos užduotys, kurias atliekant galima patirti įspūdžių ir priešingai, nepatinka monotoniška veikla.

„Hiperaktyviems vaikams nepatinka nurodymai, nes dažniausiai jie jaučiasi patys gerai viską žinantys, todėl nurodymų dažnai nevykdo arba elgiasi priešingai, ypač audringai reaguoja į autoritarišką vadovavimą“, – aiškino psichologė.

Šie vaikai, anot pašnekovės, dažniausiai intensyviai bendrauja, yra plepūs ir mažai girdi kitus, nejaučia atstumo, bendraudami su vyresniais.

„Hiperaktyvūs vaikai dažniausiai yra mėgstami kitų, gali būti puikūs lyderiai, tačiau neformalūs. Šie vaikai mėgsta veiklą, kurios metu galima iškrauti energiją – judrų sportą, šokius, plaukimą.

Dažnai jie pirmi imasi naujos veiklos, tačiau pirmi ją ir meta“, – vardijo I. Truskauskaitė.

Ji pridūrė: „Šie vaikai dažniausiai yra geros nuotaikos, tačiau gali būti būti ir pykčio ar agresijos priepuolių. Hiperaktyvūs vaikai labai nemėgsta kritikos, tačiau labai mėgsta kritikuoti kitus ir yra linkę save pervertinti.“

Pasak psichologės, vienos veiksmingos strategijos, siekiant bent kiek kontroliuoti hiperaktyvų vaiką nėra, tačiau vertinga yra išsakyti, kaip jaučiatės, kai jūsų nuomonės ar nurodymų yra nepaisoma.

„Taip pat hiperaktyviam vaikui reiktų atleisti smulkius nusižengimus, nustatant tam tikras ribas. Su tokiu vaiku reikia bandyti susitarti, pavyzdžiui, sutarti, kad kelis kartus per pamoką vaikas galės apeiti aplink klasę“, – teigė I. Truskauskaitė

Norint padėti hiperaktyviam vaikui prisitaikyti, pirmiausia, anot Ingos, reikėtų susiformuoti nuostatą, kad hiperaktyvumas yra ne vaiko kaltė ir reikia ne kovoti su juo, o priimti jį tokį, koks jis yra.

Be to, vaiko hiperaktyvumą galima išnaudoti geriems tikslams: „Reikėtų būti kūrybiškiems ir hiperaktyviam vaikui skirti tokias užduotis, kurios reikalauja judrumo. Be to, sutarti su hiperaktyviu vaiku visuomet padeda geras ir nuoširdus santykis.“

Visos įdomiausios temos Jūsų laukia TV3 pokalbių laidoje „Ką manai?“ su Agne Armoškaite kasdien, išskyrus pirmadienį, 17.40 val.!

 

Psichologė: hiperaktyvumas yra ne vaiko kaltė

Triukšmaujantys vaikai
+4