Specialistė: autistas gali sukurti šeimą ir siekti karjeros

Sveikatos sistema, medikai
Sveikatos sistema, medikai
  © 123rf.com

„GEBU“ psichologė Inga Truskauskaitė apžvelgė pagrindinius emocinius ir elgesio vaikų sunkumus bei papasakojo apie vieną pagrindinių vaikų raidos sutrikimų – autizmą.

Anot specialistės, emociniams ir elgesio vaikų sunkumams dažniausiai priskiriami aktyvumo ir dėmesio sutrikimai, agresyvus ir antisocialus elegesys, priklausomybės, ankstyvas seksualinis gyvenimas, nerimo ir depresijos sutrikimai, raidos sutrikimai (pavyzdžiui, autizmas), potrauminio streso sutrikimas, socialinio bendravimo sutrikimai, taip pat įvairios baimės, liūdna nuotaika.

„Emociniai ir elgesio sunkumai dažniausiai skirstomi į dvi kategorijas – į išorę nukreiptus sunkumus, tokius kaip agresyvūs ir destruktyvūs veiksmai, neklusnumas, prieštaravimai, atsiribojimas, nerimas, depresija“, – teigė pašnekovė.

„Vienas pagrindinių raidos sutrikimų – autizmas. Autizmas yra neurologinis raidos sutrikimas, kuris paprastai pasireiškia nepakankamais vaiko socialiniais įgūdžiais, nepakankamu kalbos ar elgesio išsivystymu ar šio vystymosi sulėtėjimu“, – pasakojo I. Truskauskaitė.

Negydant autizmo, anot psichologės, daugelis vaikų gali taip ir neišmokti kalbėti ar deramai elgtis.

Pasiteiravome Ingos, ar yra būdas, kuris šiuo metu laikomas efektyviausiu gydant autizmą.

„Vienintelio veiksmingo gydymo būdo nėra – vieniems tam tikri metodai gali būti labai veiksmingi, kitiems – visiškai neveiksmingi. Svarbu kuo anksčiau pradėti teikti pagalbą, ugdyti vaiką. Šie vaikai gali vystytis ir tobulėti, jų pažanga gyvenime greičiausiai bus kiek lėtesnė, tačiau jie tikrai galės gyventi laimingą gyvenimą, sukurti šeimą, siekti karjeros“, – pasidžiaugė pašnekovė.

Anot jos, itin svarbu, kad tėvai patys imtųsi iniciatyvos, stengtųsi kuo daugiau sužinoti, išsiaiškinti, nepaliktų to vien gydytojams.

Be to, gydant autistą, psichologė tėvams patarė nepasikliauti vieno gydytojo rekomendacijomis: „To paties klausimo reiktų paklausti dviejų-trijų specialistų, kadangi skirtingi gydytojai greičiausiai pateiks skirtingas rekomendacijas. Tik jas visas išklausius, reikėtų nuspręsti, kaip elgtis.“

Taigi niekas iš anksto negali pasakyti, kuri rekomendacija tiks vaikui, neretai tinkamas gydymas atrandamas tik išbandžius keletą priemonių. Be to, psichologė pažymi, kad nereikėtų remtis ir kitų tėvų patirtimi gydymo klausimais – autistiški vaikai labai skirtingai reaguoja į terapiją.

Visos įdomiausios temos Jūsų laukia TV3 pokalbių laidoje „Ką manai?“ su Agne Armoškaite kasdien, išskyrus pirmadienį, 17.40 val.!

 

Specialistė: autistas gali sukurti šeimą ir siekti karjeros

Sveikatos sistema, medikai
+4