Lietuviško teisingumo krokodilo ašaros

A.Beliackis
A.Beliackis
  © Archyvas

Šį antradienį Minsko teismas atmetė A.Beliackio gynėjų kasacinį skundą, galutinai patvirtindamas nuosprendį - žmogaus teisių gynimo centro „Vesna“ vadovas turės 4,5 metų kalėti griežto režimo kolonijoje, bus konfiskuotas visas jo turtas, įskaitant ir butą, kuriame gyvena žmona ir sūnus.

„Manau, kad tai yra neteisėta ir prieštarauja įstatymams, nes negalima atimti iš šeimos gyvenamojo būsto“, - po teismo posėdžio žurnalistams sakė A.Beliackio bendražygis Valentinas Stefanovičius.

Be namų liko ne tik disidento šeima, bet ir jo vadovaujama organizacija, teikusi paramą nuo režimo represijų nukentėjusiems žmonėms, - konfiskuotos ir patalpos Minske, kuriose daugiau negu 10 metų veikė „Vesna“. Nelaukdami, kol pasirodys nuosprendį vykdantis teismo antstolis, šį trečiadienį žmogaus teisių gynėjai išsivežė iš įstaigos daiktus.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija į šias žinias reagavo pareiškimu, jog yra „giliai nusivylusi dėl apgailėtino Minsko teismo sprendimo“. Tokiems pareiškimams tiktų priežodis - juokiasi puodas, kad katilas juodas: pati Lietuva šioje istorijoje atrodo ne mažiau apgailėtina už A.Lukašenkos „teisingumą“.

“Puiki kvalifikacija“

Buvusi TM Tarptautinės teisės departamento vadovė A.Bernotienė, atidavusi į Baltarusijos KGB rankas duomenis apie bankų sąskaitas, į kurias buvo pervedama režimo aukoms skirta parama, ne tik išvengė savo veiksmų (dėl kurių buvo sutryptos banko kliento paslapties, asmens duomenų apsaugos normos) įvertinimo, bet ir buvo įdarbinta NTA Tarptautinių santykių skyriaus vedėja. Šias pareigas ji eina nuo sausio 17 dienos.

Tai yra - A.Bernotienei patikėta kuruoti tą pačią sritį kaip ir tada, kai skandalinga išdavystė sudavė skaudų smūgį ne tik Baltarusijos opozicijai, bet ir tarptautinei Lietuvos reputacijai, smarkiai susilpnindama moralinę mūsų šalies poziciją ginče su Austrija dėl Sausio 13-osios galvažudžio Michailo Golovatovo paleidimo.

Kaip LŽ informavo NTA direktorius Kęstutis Vaškevičius, konkursas į Tarptautinių santykių skyriaus vedėjos pareigas rengiamas nebuvo. „Tai yra pakaitinė valstybės tarnautojo darbo vieta. Šias pareigas ėjusi darbuotoja prieš 3 ar 4 metus išėjo motinystės atostogų, todėl į jos vietą galima priimti be konkurso. Bet mes surengėme atranką“, - LŽ aiškino jis.

NTA vadovas sakė neturįs jokios nuomonės apie A.Bernotienės nuopelnus istorijoje, dėl kurios viešai atgailavęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis žadėjo siūlyti A.Beliackį nominuoti Nobelio taikos premijai, ir samprotavo, esą kalėjime sėdintis disidentas tapsiąs laisvės simboliu.

„Aš niekaip to fakto nevertinu, nežinau jokių detalių. Tyrimą atliko Teisingumo ministerija, bet apie jos konkretų vaidmenį šioje istorijoje visai nebuvo kalbama. Jos veiksmai nebuvo vertinami. Tiesiog ji pasitraukė iš posto savo noru. Kita vertus, net jei padaryta klaida, tai nesudaro prielaidų manyti, kad darbuotojas nėra tinkamas valstybės tarnybai“, - samprotavo K.Vaškevičius.

Atsakingas pareigas A.Bernotienei vėl patikėjęs NTA direktorius teigė vertinęs tik jos kvalifikaciją, kuri esanti puiki. Anot jo, tokios pat nuomonės laikosi ir TM vadovai. „Tai neoficiali, nevieša informacija, bet asmeniškai žinau, kad nuomonė apie ją labai gera“, - tikino jis. Su kuo iš Remigijaus Šimašiaus vadovaujamos ministerijos aptarinėjo A.Bernotienės kompetenciją, K.Vaškevičius nepatikslino.

Tačiau NTA steigėjo funkcijas atliekančio Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkas Gintaras Kryževičius tokį pasirinkimą vertina kritiškai. „Du kartus buvau informuotas apie šiuos ketinimus, du kartus pasakiau, kad nemanau, jog tai yra teisingas sprendimas. Vis dėlto buvo padaryta klaida, dėl kurios A.Bernotienė atsistatydino iš pareigų ministerijoje, be to, aš laikausi pozicijos, kad karjerą turi daryti mūsų žmonės, kurie yra patikrinti ir daro daug gerų darbų“, - vakar LŽ sakė G.Kryževičius.

Anot teismo pirmininko, LAT kaip NTA steigėjas negali daryti įtakos Lietuvos teisėjų bendruomenę aptarnaujančios institucijos kadrų politikai.

Neatsakyti klausimai

Primename, kad iš TM Tarptautinės teisės departamento direktorės pareigų A.Bernotienė pasitraukė netrukus, kai LŽ paskelbė informaciją apie advokatų kontoros, kurios partneris yra jos sutuoktinis Egidijus Bernotas, interesus Baltarusijoje.

A.Bernotienės sprendimai dėl disidentų A.Beliackio ir V.Stefanovičiaus banko duomenų išdavimo A.Lukašenkos režimui stebėtinai sutapo su Baltarusijos valdžios palaiminimu 2011 metais vasario 28 dieną pasirašytai sutarčiai dėl 77 mln. eurų vertės Lietuvos verslininkų investicijos Mogiliavo srityje.

Pagrindinis UAB „Vakarų medienos grupė“ teisinis patarėjas sudarant šią sutartį buvo E.Bernoto kuruojamas advokatų kontoros biuras Baltarusijoje.

Kovo 2 dieną - praėjus vos kelioms dienoms po investicijų sutarties pasirašymo - A.Bernotienė persiuntė prašymą bankui pateikti režimo pageidaujamus duomenis. Vienam iš bankų atsisakius tai padaryti, ji parodė Lietuvos valdininkams nebūdingą uolumą ir principingumą - pasirašė ir kreipimąsi į teismą dėl įpareigojimo pateikti kliento paslaptį sudarančią informaciją. Kovo 28 dieną per teismą išreikalautus duomenis TM persiuntė Baltarusijos teisingumo ministerijai.

Kai LŽ paskelbė apie E.Bernoto advokatų kontoros interesus Baltarusijoje, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) gavo Seimo nario Sauliaus Stomos prašymą atlikti tyrimą dėl galimo A.Bernotienės viešųjų ir privačių interesų konflikto. Bet jau kitą dieną ji pasitraukė iš pareigų ir VTEK nusprendė tyrimo nepradėti.

Tad į klausimą, kurį kėlė LŽ, taip ir liko neatsakyta: ar Baltarusijos žmogaus teisių gynėjo išdavystė nebuvo ciniški mainai į pelningą investiciją? Kitaip tariant, ar banko kliento paslaptis buvo atskleista už labai didelius pinigus? A.Bernotienės karjera NTA patvirtina, kad jos uolumas A.Beliackio byloje buvo palaimintas iš aukščiau.

 

Lietuviško teisingumo krokodilo ašaros

A.Beliackis