Juodosios gulbės žiemoti liko muziejuje

Juodosios gulbės žiemoti liko muziejuje
Juodosios gulbės žiemoti liko muziejuje
„EKO redakcija“
2012-01-06 11:22

Rokiškio krašto muziejaus direktorės Nijolės Šniokienės teigimu, juodųjų gulbių porą rokiškėnams padovanojo Latvijos miestas partneris Cesis. Latviai gulbes prieš šešerius metus parsigabeno iš Portugalijos. Juodosios gulbės kiaušinius pradeda dėti maždaug po penkerių – šešerių metų, todėl pirmoji vada ir buvo padovanota Rokiškiui. Nijolė Šniokienė sako, kad šalčių lyg ir nebuvo, tačiau dvaro tvenkinys užšalo, ir gulbes teko perkelti į jau paruoštą šiltesnę vietą.

„Buvo įrengta patalpa muziejaus rūsyje, kurioje padarytas dirbtinis baseinas. Yra du kambariai, gyvenamasis ir „poilsio”, t.y. tas, kuris su baseinu, todėl gulbės pas mus gyvena kaip tikros dvaro gyventojos, – pasakoja Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė. – Sugautos gulbės patyrė stresą, nors vyrai buvo labai atidūs ir gaudė labai atsargiai. Jos net keturias dienas nieko nelesė, tad mes jau buvome sunerimę. Teko skambinti į zoologijos sodą ir tartis su specialistais. Tačiau po keturių dienų paukščiai aprimo ir dabar jaučiasi labai laimingi”.

Rokiškėnai paskelbė konkursą juodųjų gulbių vardams išrinkti. Pasak Rokiškio krašto muziejaus direktorės Nijolės Šniokienės, vardų buvo pasiūlyta daugiau kaip dvidešimt. Gulbės pavadintos Lita ir Latu, pagal dviejų draugaujančių šalių – Lietuvos ir Latvijos – valiutą.

Gulbėmis labai rūpinasi ir miesto verslininkai. Jie vasarą prie tvenkinio paukščiams pastatė pavėsinę, dabar atveža grūdų. Numylėtines lanko ir vaikai, kurie dažniausiai atneša džiovinto pyrago. „Gulbes maitiname grūdais, džiovintu pyragu, salotomis, kopūstais, tarkuotais obuoliais“, – sako Rokiškio krašto muziejaus direktorė Nijolė Šniokienė.

Pasak Rokiškio krašto muziejaus vadovės N. Šniokienės, muziejaus lankytojams gulbės nerodomos, nes tai nėra eksponatai. Paukščių negalima jaudinti. Nors dabar orai jau vėl šiltesni, tačiau žiema nesibaigė. Todėl bet kada gali imti šalti ir t.t. Muziejininkai juodąsias gulbes laikys iki pavasario ir tik tada vėl išleis į tvenkinį. Pasak jų, dažnas vietos kaitaliojimas pakenktų paukščiams.

Juodosios gulbės (Cygnus atratus) yra žąsinių būrio paukščiai. Aptinkami keliose Lietuvos vietose. Daugiausia gyvena pietryčių ir pietvakarių Australijoje, Tasmanijoje ir Naujojoje Zelandijoje.

 

Juodosios gulbės žiemoti liko muziejuje

Juodosios gulbės žiemoti liko muziejuje