Kad baldai sveikatai nekenktų

Kėdė
Kėdė
  © EKO redakcija
„EKO redakcija“
2011-12-16 12:43

Būna, kad grįžę į namus imame skųstis galvos skausmais, pradedame čiaudėti. Dažna šios blogos savijautos priežastis – baldai, grindys ar sienų apdailos medžiagos. Namai atrodo labai gražūs, tačiau juose žmogus kenčia.

Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų ekspertai pasakoja, kad didelė dalis baldų gaminama iš medžio drožlių plokščių (MDP), kurių sudėtyje yra formaldehido arba fenolio formaldehido dervų. Jos naudojamos kaip rišamoji medžiaga. Pasak ekspertų, 1985 metais Pasaulio sveikatos organizacija pripažino medžio drožlių plokštę kancerogenine medžiaga, kuri gali sukelti vėžinius susirgimus. Ji taip pat dirgina akių, nosies, gerklų gleivines, o didelė koncentracija gali sukelti astmos priepuolius. Veikiama šilumos ji išskiria daugiau kenksmingų medžiagų, todėl cheminių medžiagų ekspertai nerekomenduoja MDP naudoti grindų šiltinimui, o iš plokščių pagamintus baldus reikia statyti kuo toliau nuo šildymo šaltinio, t.y. radiatorių.

reklama

Specialistų teigimu, MDP yra presuotos pjuvenos, suklijuotos derva, kuriose yra jau minėtųjų cheminių medžiagų. Formaldehidas yra labai lakus, o medžio plokštė į orą jį skleisti gali daugiau kaip 10 metų. Todėl perkant baldus būtina atkreipti dėmesį, kad baldų danga būtų absoliučiai hermetiška, taip pat į tas vietas, kuriose susijungia medžio plokštę dengiantys elementai.

Pasak cheminių medžiagų ekspertų, šiuolaikinių minkštų baldų gamyboje naudojamas porolonas ir sintetiniai audiniai. Porolonas kenksmingas tik įvykus gaisrui, nes tuomet skleidžia mirtinai pavojingas dujas. Gaisro metu pavojingi ir sintetiniai baldų audiniai, tačiau jie ir šiaip pasižymi dideliu statinio krūvio kaupimu. Statinė elektra neigiamai veikia žmogaus organizmą, sukelia suirzimą, nervingumą.

Ką daryti, jei namai jau apstatyti minkštais baldais, ir dar pagamintais iš medžio drožlių plokščių? Specialistai sako, kad tokius kambarius būtina dažniau vėdinti, o minkštus baldus šluostyti drėgna šluostele, kuri sumažins elektrostatinį lauką.

Perkant baldus vaikams pagrindinis kriterijus – jų saugumas. Pirmenybė teikiama iš ekologiškų medžiagų, pvz., natūralaus medžio – beržo, buko, uosio, klevo – pagamintiems baldams. Ekologiškas vaikiškų baldų medžiagų švarumas turi būti patvirtintas tarptautiniais sertifikatais, higieniniais ir kokybės sertifikatais. Būtina pasidomėti, ar vaikų baldų gamyboje naudotos medžiagos nekelia alergijos.

Pasak specialistų, labai svarbi baldų spalva. Nepatartina rinktis baldus, kurių audiniai yra raudonos, juodos ir violetinės, rudos, pilkos ir mėlynos spalvų. Visa tai veikia žmogaus psichiką, neigiamai atsiliepia nervų sistemai. Namai yra tam, kad juose jaustumeisi sveikas, ramus ir linksmas.