Koplyčia keliaus arčiau žmonių ir toliau nuo vandalų

Parausių kaimo koplyčią (Kultūros vertybių apsaugos dep. arch. nuotr.)
Parausių kaimo koplyčią (Kultūros vertybių apsaugos dep. arch. nuotr.)

Į Lietuvos kultūros vertybių sąrašus įrašyto XX amžiaus pradžios medinės sakralinės architektūros paminklo - Vilkaviškio rajone Parausių kaime esančios koplyčios - šiandien nereikia niekam. „Manome, kad tikslingiausia būtų ją pervežti į netoliese esantį Ramoniškių kaimą. Kitokio būdo šiai koplyčiai išsaugoti kol kas nesugalvojame“, - LŽ prisipažino Kultūros paveldo departamento (KPD) Marijampolės teritorinio padalinio vadovas Algis Milius.

Niekieno turtas

reklama

Sumanymas į savo kaimą perkelti laukuose stovinčią Parausių koplyčią kilo kai kuriems Ramoniškių kaimo gyventojams, išgirdusiems apie nuolat vandalų nuniokojamą koplyčią. Jų svarstymai netruko pasiekti ir Pilviškių seniūną Vytautą Judicką, besirūpinantį koplyčios išsaugojimu ir priežiūra.

V.Judickas neslėpė, kad tai puiki mintis, nes dabar arčiausiai gyvena tik pora šeimų, ir tie - pusės kilometrų atstumu. O Ramoniškių kaime - apie 300 gyventojų.

KPD Marijampolės teritorinio padalinio vadovas A.Milius LŽ teigė, kad apie tai jau buvo kalbėta su Pilviškių seniūnu. „Ramoniškių kaimo žmonės pagaliau turėtų savo maldos namus, o koplyčia jau daug metų ne tik nenaudojama, bet ir niekam nepriklauso“, - aiškino A.Milius. Pasak jo, pirmiausia teks kreiptis į teismą, kad kultūros objektas būtų pripažintas bešeimininkiu turtu ir perduotas Vilkaviškio rajono savivaldybei. Po to bus sprendžiama, ką toliau su juo daryti.

Ne pati geriausia išeitis

A.Milius pripažino, kad pastatą „paimti“ iš istorinės aplinkos - kaimo kapinaičių - nėra pats geriausias būdas statiniui išsaugoti, tačiau tai esą mažesnė blogybė nei visiškas statinio suniokojimas, o tai laukuose jam tikrai gresia.

Ramoniškių kaimo bendruomenės pirmininkė Neringa Budrevičienė LŽ teigė, kad bendruomenė kol kas niekam jokio prašymo koplyčią perkelti į jų kaimą nėra pateikusi. Anot jos, Ramoniškių kaimo žmonės šiuo metu melstis vyksta į Pilviškius, o retkarčiais pamaldos vyksta ir kaimo bendruomenės namuose.

Savo nuomonės vakar dar nepanoro išsakyti ir paminklosauga besirūpinanti Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos vyresnioji specialistė Daiva Ambrasaitė. Valdininkė teprasitarė esą linkusi, kad Parausių koplyčia kol kas stovėtų savo istorinėje vietoje - Parausių kaimo kapinaičių viduryje.

Niokoja vandalai

Kol Parausių kaimo koplyčios perkėlimas dar svarstomas, šis medinės sakralinės architektūros paminklas ir toliau kenčia nuo vandalų. Nors iki ant Rausvės upelio kranto esančios koplyčios nusigauti ne itin paprasta - molingi kaimo keliukai po lietingos vasaros ir tokio pat rudens beveik neišvažiuojami, tačiau tai ne kliūtis ją pasirenkantiesiems savo linksmybių vieta.

Koplyčią prižiūrintis Pilviškių seniūnas V.Judickas LŽ pasakojo, kad atvykęs prie koplyčios dažnai randa tuščių butelių, skardinių ir įvairių kitokių šiukšlių, paliktų po linksmybių. Paprastai atliekos surenkamos, koplyčia išvaloma, sutvarkoma. Tačiau neilgam, nes po kiek laiko nuošaliai stovintis statinys vėl būna nuniokotas.

Nuo orgijų kenčia ne tik langų stiklai, lūžta ir vos prieš penkerius metus pagaminti analogiški seniesiems, todėl brangūs mediniai langų rėmai, šipuliais jau pavirto koplyčios viduje buvusio balkono tvorelė ir likę mediniai religinių apeigų reikmenys.

Neapsikentęs dėl nuolat daužomų langų seniūnas pasirūpino, kad jie būtų užkalti polietileno plėvele, tačiau ir ji mažai kuo gelbsti. „Nepadeda nei polietileno plėvelė, o seniūnija į neveikiančią koplyčią pasiųsti sargo neturi lėšų. Juolab ir pati koplyčia nėra mūsų seniūnijos turtas“, - dėstė V.Judickas.

Tapo nebereikalinga

Laiko ir vandalų niokojama Parausių kaimo koplyčia kaimo kapinėse buvo pastatyta 1929-1930 metais. Lėšų jos statybai aukojo aplinkinių kaimų žmonės, jie patys daug dirbo, kad ji iškiltų. Vilkaviškio krašto muziejuje saugomi senųjų Parausių kaimo gyventojų prisiminimai, jie liudija apie tai, kad prieškario metais apylinkėse gyventa nemažai turtingų ūkininkų, kurie ir išlaikė šią koplyčią.

Šventovėje susirinkdavo gausus būrys aplinkinių kaimų žmonių. Joje būdavo laikomos gedulingos pamaldos, švenčiamos įvairios religinės šventės, rengiami atlaidai. Tai vyko dar ir pokario metais, tačiau nuo to laiko jau beveik pusę amžiaus Parausių kaimo koplyčia stovi nebenaudojama.