Degutienė: neduok Dieve, būti pensininku

Irena Degutienė
Irena Degutienė
  © Karolis Kavolėlis / Fotodiena.lt

„Mūsų netenkina toks Vyriausybės sprendimas, kad nebūtų grąžinamos (100-tu procentų) pensijos. (...) Ne tik Vyriausybė ir Seimo nariai, bet ir prezidentė buvome pažadėję pensininkams, kad pensijos bus grąžintos nuo 2012 m. sausio 1 dienos. (...) Tuos įsipareigojimus arba tuos pažadus, kuriuos esame davę pensininkams, privalome vykdyti, nes žmonės yra patekę į sudėtingą situaciją, ypač vyresnio amžiaus, kurių vienintelis pragyveno šaltinis yra pensija.

Šiuo metu yra žiemos periodas, šilumos kainos auga, elektros kainos auga... Mes pakertame bet kokį pasitikėjimą valdžia ir dar juos įstumiame į dar didesnį nepriteklių negu šiandien yra“, – antradienį žurnalistams Seime sakė I. Degutienė.

Anot jos, šiuo metu Lietuva yra Europos „lyderė“ pagal turtinę nelygybę, o pensijų grąžinimo sumažinimas, pasak Seimo pirmininkės, tik padidintų atotrūkį tarp turtingųjų ir vargingųjų.

„Šiandien Lietuva Europoje yra paskutinėje vietoje pagal turtinę nelygybę turtingųjų ir skurdžiųjų. Šioje vietoje mes turime patį didžiausią atotrūkį. Jeigu mes šiandien negrąžintume pensininkams pažadėtų pensijų, tą atotrūkį mes dar labiau padidintume“, – pabrėžė I. Degutienė.

Pasak parlamentarės, pensijų grąžinimas į prieškrizinį lygį nereiškia tai, kad jos bus padidinamos.

„Pensininkams kažkas didėja? Pensininkams niekas nedidėja. Pensija nedidėja nė vienu centu, ji yra grąžinama į 2009 metų lygmenį. Neduok Dieve, būti šiandien pensininku ir gauti 600 litų pensiją ir tą pačią dar sumažintą“, – piktinosi I. Degutienė.

Siūlo įvesti prabangos mokesčius

Anot I. Degutienės, parlamentas turėtų dar kartą iškelti prabangos mokesčių klausimą.

„Taupymas turi būti ne prasčiausiai gyvenančių arba skurdžiausiai gyvenančių žmonių sąskaita. Kalbu apie tai, apie ką jau mes diskutuojame dvejus metus, tačiau jokio veiksmo iš Vyriausybės negauname, t. y. prabangos – nekilnojamojo turto, brangiųjų automobilių, jachtų, brangakmenių – mokesčių įvedimą“, – dėstė I. Degutienė, pabrėždama, kad prabangos mokesčius jau įsivedė ir tokios su finansine krize kovojančios valstybės, kaip Italija, Graikija.

Seimo pirmininkė patikino, kad dar antradienį kvies ne tik Seimo valdančiuosius, bet ir opozicines partijas tartis dėl minėtų mokesčių įvedimo.

I. Degutienė aiškino nenustebusi, jog liberalai tiek Seime, tiek Vyriausybėje nepritaria prabangos mokesčiams. Ji tikino vis tiek pasistengsianti, kad tokių mokesčių įvedimas būtų realizuotas, o liberalus paragino „prisiimti atsakomybę už padėtį valstybėje“.

„Jeigu Liberalų sąjūdis ar „liberalcentristai“ niekada nepritarė būtent nekilnojamojo turto mokesčiui, tai tam ir nepritars, tačiau Seime be jų yra ir kitos frakcijos ir partijos, kurios šiems mokesčiams pritaria. Jų balsų (liberalų – Alfa.lt) gali ir nebūti, jie turi prisiimti atsakomybę už padėtį valstybėje“, – sakė Seimo narė.

I. Degutienė teigė, kad šimtaprocentinis pensijų grąžinimas yra įmanomas.

„Esant tokiai situacijai turbūt tikrai nieko neatsitiks, jeigu metus nepervesime į pensijų fondus 2 procentų iš „Sodros“ biudžeto, tai yra bendrojo fondo, kur mes visi mokame. Tai sudarytų beveik 400 milijonų litų. Tai yra beveik ta suma, kurios reikia pensijoms grąžinti“, – siūlymą pateikė parlamentarė.

Pasak jos, nereikėtų pamiršti ir apie progresinių mokesčių įvedimo galimybę.