Kubilius apie „Snorą“: su tokio masto finansiniu nusikaltimu susidūrėme pirmąkart
atnaujinta 11.46

Prezidentė priėmė Ministrą Pirmininką, Lietuvos banko valdybos pirmininką ir finansų ministrę
Prezidentė priėmė Ministrą Pirmininką, Lietuvos banko valdybos pirmininką ir finansų ministrę
  © Karolis Kavolėlis / Fotodiena.lt

Po šiandienos Vyriausybės pasitarimo ministras pirmininkas Andrius Kubilius sakė, kad su tokio masto finansiniu nusikaltimu – banke „Snoras“ trūksta apie 3,4 mlrd. Lt – valstybė susidūrė bene pirmąkart.

„Norėčiau pasakyti, kad vertinu tą faktą, kad Lietuvos bankas priėmė ryžtingą ir pagrįstą sprendimą ir užkerta kelią galimiems didesniems Lietuvos žmonių nuostoliams“, – apie Lietuvos banko siūlymą, kuriam Vyriausybė pritarė, sakė premjeras.

Lietuvos bankas, ketvirtadienį įvertinęs gautas laikinojo banko „Snoras“ administratoriaus išvadas, konstatavo, kad „Snoras“ yra nemokus ir jam turėtų būti iškelta bankroto byla, o bankrutavęs būtų likviduotas.

„Snoras“ realiai kažin ar galėjo būti vadinamas tikru banku. Tai labiau buvo galima finansinių machinacijų įstaiga, tam tikra prasme apgaulingai viliojusi pinigus. Mes turbūt pirmą kartą susiduriame su tokio masto finansiniu nusikaltimu. Teisėsauga tai įvertins, o pasisavintas turtas bus maksimaliai grąžintas“, – žurnalistams sakė A. Kubilius.

Jis teigė, kad buvo prisiminta JAV Bernardo Madoffo vykdyta indėlių afera, prieš keletą metų atnešusi didžiulių nuostolių Amerikos indėlininkams. Tąsyk pirmieji įtarimai, kad kažkas neaišku, bankų prižiūrėtojams kilo 1999 m., o viskas paaiškėjo 2008 m. Premjeras sakė, jog JAV finansinė machinacija buvo sofistikuota.

Paklaustas, kada paaiškėjo „Snoro“ finansinės machinacijos ir kiek jų buvo, premjeras neskubėjo tikslinti, sakydamas, jog į daugelį tokio pobūdžio klausimų atsakys teisėsaugos institucijos.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas yra sakęs, jog padėtis „Snore“ tapo aiški po banko inspektavimo šių metų rugsėjį–lapkritį.

„Krajbanka“ irgi laukia bankrotas

Šiandien turėjęs vykti Lietuvos ir Latvijos ministrų pirmininkų susitikimas Visagine, statomos Visagino AE aikštelėje, neįvyks. Latvijos premjeras Valdis Dambrovskis atšaukė savo vizitą ir surengė Vyriausybės posėdį.

„Šiandien kalbėjausi su premjeru V. Dombrovskiu. Jų vyriausybė renkasi ir sprendžia dėl „Krajbanka“ likimo. Mums priėmus sprendimą dėl „Snoro“ bankroto, Latvijos vyriausybei nieko kito nebelieka, kaip tą patį paskelbti ir dėl „Krajbanka“, – sakė jis.

Paklaustas, ar latviško, bet „Snorui“ didžia dalimi priklausančio banko bankrotas nesugadins dviejų šalių santykių, premjeras sakė, jog dvišalių santykių problemų nemato.

„Būtų didelė klaida prisiimti Latvijos ar Lietuvos vyriausybėms ant savo pečių tą naštą, kurią padarė vieno vyruko Antonovo machinacijos“, – pareiškė A. Kubilius.