Išsiaiškinta, kur dingo 100 mln. latų iš „Latvijas Krajbanka“

V. Antonovas
V. Antonovas
  © SCANPIX
ELTA
2011-11-23 10:59

Kaip pranešė trečiadienį televizijos kanalo LNT laidoje „900 sekundžių“ banko laikinasis valdytojas, Finansų ir kapitalo rinkos komisijos pirmininko pavaduotojas Janis Brazovskis, šie pinigai buvo panaudoti dviem tikslams – „Latvijas Krajbanka“ pagrindiniam kapitalui didinti ir jo bendrasavininkio Vladimiro Antonovo privatiems projektams, konkrečiai – planams įsigyti automobilių gamybos koncerną „SAAB“, finansuoti.

Šie pinigai tebepriklauso bankui „Latvijas Krajbanka“, bet yra įkeisti.

reklama

Anot J. Brazovskio, sutartys dėl 100 milijonų latų įkeitimo yra keliuose užsienio bankuose. Jau paprašyta, kad jie suteiktų informaciją apie šiuos sandorius, nes banke „Latvijas Krajbanka“ atitinkamų dokumentų nėra. Kol kas infomacijos gauta tik iš vieno banko – dokumentai dėl įkeitimo buvo pasirašyti rugpjūčio 11-ąją, o terminas sueina gruodžio viduryje.

Pasak Finansų ir kapitalo rinkos komisijos atstovo, buvusio „Latvijas Krajbanka“ prezidento Ivaro Priedyčio žodžiai leidžia daryti išvadą, jog sandoriai buvo sumanyti kaip laikinas sprendimas kelioms dienoms. Kiti banko valdybos nariai apie juos nebuvo informuoti.

„Tai – nusikaltimas, netgi keli nusikaltimai“, – sakė J. Brazovskis. Pareigūnas pridūrė, jog I. Priedytis savo noru neprisipažino, t. y. lėšų trūkumą banke atskleidė Finansų ir kapitalo rinkos komisija.

Anot jo, atšaukti sandorius galima tik teoriškai, bet iš tikrųjų tai bus ilgas, sunkus ir anaiptol nepigus procesas. Banko veiklos sustabdymas jau lapkričio 17-ąją nebūtų išsprendęs problemų, kadangi jos iškilo kur kas anksčiau. Komisija nuo lapkričio 17-osios visiškai kontroliavo „Latvijas Krajbanka“ darbą.

Kaip mano J. Brazovskis, banko veikiausiai laukia likvidavimas, kadangi jis negali vykdyti visų įsipareigojimų indėlininkams ir kreditoriams.

Iš garantinio fondo indėlininkams bus išmokėti 149 milijonai latų, o dar 200 milijonų latų šiems tikslams Valstybės iždas suteiks paskolomis, kurios bus grąžintos realizavus banko aktyvus.

Pasak J. Brazovskio, valstybės garantuoti indėliai iki 70 tūkstančių latų bus pradėti grąžinti indėlininkams jau iki Kalėdų.