Kontrabanda įtariamo Karbonado tinklas: Lietuvos ir Rusijos teisėsauga, politikai bei slaptosios tarnybos

Kontrabandinės cigaretės
Kontrabandinės cigaretės
  © MKT

Kontrabandos karaliumi tituluojamas ir šiuo metu dėl 7 mln. Lt (2,1 mln. Eur) vertės cigarečių kontrabandos teisiamas Vilius Karalius ne vienintelis toks. Ne mažiau įtakingas tik kurį laiką šešėlyje sugebėjęs išlikti Artūras Tamulionis, pravarde Karbonadas. Jis gali pasigirti ne mažiau įspūdingomis pažintimis nei V. Karalius. Įtariamo kontrabandos vadeivos Karbonado slapti ryšiai driekiasi iki aukščiausių politikos, teisėsaugos ir slaptųjų tarnybų sluoksnių.

Susivienijimo kuruojami prokurorai

Karbonado ryšiai driekiasi į aukščiausius Lietuvos ir net Rusijos teisėsaugos, slaptųjų tarnybų ir politikos sluoksnius. Lietuvos valstybė A. Tamulionį kaltina sukūrus pavojingiausios organizuoto nusikalstamumo formos susivienijimą, tarptautiniu mastu veikusį prieš valstybės ekonominius pagrindus.

Generalinė prokuratūra, kartu su Muitinės kriminaline tarnyba (MKT) atlikusi ikiteisminį tyrimą, nustatė ir Karbonadą kaltina sukūrus nusikalstamą susivienijimą, per kurį jis koordinavo Lenkijoje, Rusijoje ir Baltarusijoje veikusius bendrininkus ir organizavo itin didelės vertės cigarečių kontrabandą – į Lietuvą neteisėtai bandė įvežti rūkalų už beveik 2 mln. Lt (580 tūkst. Eur), deklaruodami kad tai – mediena.

Tačiau dar daugiau klausimų kelia A. Tamulionio ryšiai. Kaip įtariama, koordinuodamas kontrabandą, Karbonadas dar rasdavo laiko koordinuoti ir ne vieno aukšto prokuroro medžiokles ir linksmybes.

„Artūro Tamulionio kontrabandos byloje stebime jo ryšius būtent su įvairiais teisėsaugos pareigūnais ir politikais. Iki šios dienos niekas nepaneigė informacijos apie jo kontaktus su Šiaulių apygardos vyriausiu prokuroru Aivaru Povilaičiu. Būtent tas asmuo nesislėpdamas bendrauja su vyriausiu prokuroru tuo metu, kai jam Generalinė prokuratūra yra pareiškusi įtarimus“, – piktinasi buvęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos viršininkas, Seimo narys Povilas Urbšys.

Šokdina vyriausiuosius prokurorus

Karbonado ryšiai tiek tamprūs, kad po vienos iš apklausų Generalinėje prokuratūroje jis savo prabangiame automobilyje nesislėpdamas tarėsi su Šiaulių apygardos vyriausiuoju prokuroru Aivaru Povilaičiu tiesiai po generalinio prokuroro Dariaus Valio langais.

„Tai turėtų rūpėti generaliniam prokurorui, nes negali būti taip, kad vyriausias apygardos prokuroras palaikytų ryšius su asmeniu, kuris yra įtariamas kontrabandos byloje, itin stambiu mastu organizuotam nusikaltime“, – sako Seimo narys P. Urbšys.

Kai kurie nebepažįsta

Tačiau A. Povilaitis – ne vienintelis prokuroras, siejamas su Karbonadu. Buvęs Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) prie Finansų ministerijos viršininko pavaduotojas, o dabar Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras Darius Alinskas dabar teigia nebeprisimenantis Karbonado.

„Pirmą kartą girdžiu tokį žmogų, kas jis per asmuo. Tai gali būti, kad daug esu girdėjęs, matęs, bet kad būčiau bendravęs, kaip jūs čia teigiate, to tikrai negaliu pasakyt“, – ginasi Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokuroras D. Alinskas.

Kyla klausimas, galbūt tyrimas poligrafu padėtų prokurorui prisiminti visas jo patekimo į prokuratūros sistemą peripetijas?

Ryšiai ir aukščiausiuose politikos sluoksniuose

Buvęs SST Panevėžio valdybos viršininkas, parlamentaras P. Urbšys atkreipia dėmesį ir Karbonado ryšius politikoje.

„Nėra paneigta informacija su politikais, tiek, sakykim, su politiku J. Pinskumi, tiek su politiku Z. Balčyčiu. Bet man atrodo, kad vienaip ar kitaip tie patys asmenys turėtų paaiškinti visuomenei, kas juo sieja su kontrabandos organizatoriumi“, – sako Seimo narys P. Urbšys.

Tuometis finansų ministras, o dabar Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis ryšių su įtariamuoju kratosi ir tikina A. Tamulionio net nepažįstantys ir neprisimena, kad teko su juo bendrauti.

„Tai aš nežinau, gal kažkada yra priėjęs kur nors susirinkimuose, bet aš tikrai su juo ten jokių diskusijų, man atrodo, nesu vedęs. Aš manau, kad tie, kurie užsiima tokiais dalykais, kaip čia dabar vadinasi įtakos pardavimu ar kaip, tai jie gali daug ką prikalbėti“, – ryšių ginasi Europos Parlamento narys socialdemokratas Z. Balčytis.

Vilniaus vicemeras Jonas Pinskus iš Darbo partijos, per savo sutuoktinę Živilę pažadėjęs komentarą, vėliau nebebuvo pasiekiamas.

Karbonadas rūpinasi savais

Nusikalstamo susivienijimo organizavimu Kaltinamas A. Tamulionis rūpindavosi, kad jo žmonės darytų karjerą ne tik prokuratūroje, bet ir įvairiose valstybės struktūrose. Pavyzdžiui, kai iš VMI viršininko pavaduotojo pareigų buvo atleistas slaptas etatinis Valstybės saugumo departamento (VSD) darbuotojas Saulius Trečekauskas, būtent Karbonadas rūpinosi jo teisine gynyba.

Ikiteisminio tyrimo metu Karbonadas taip pat atsisakė įvardyti ir savo ryšius muitinėje, problemų išvengė ir vienas iš Vilniaus teismų vadovų, galimai talkinęs kaltinamiems kontrabandos vadeivoms.

Abejotini verslai ir aplinkosaugoje

Artimus ryšius su A. Tamulioniu palaikė ir aukšti Aplinkos ministerijos pareigūnai, kaip antai tuometis Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento vadovas, o dabar „Litgrid“ valdybos narys Rolandas Masilevičius, mat Karbonadas turi ir daug klausimų keliantį verslą padangų deginimo srityje.

Kelis mėnesius už grotų praleidęs milijoninės kontrabandos organizavimu ir nusikalstamo susivienijimo organizavimu kaltinamas A. Tamulionis už daugiau nei 100 tūkst. Lt (29 tūkst. Eur) užstatą paleistas, areštuota dalis jo turto. Tačiau, anot advokato Sauliaus Juzukonio, reikalui esant jis išleidžiamas į užsienį. Ne mažiau įspūdingais ryšiais A. Tamulionis gali pasigirti ir Rusijoje. Neatmetama, kad A.Tamulionis gali turėti kontaktų su Rusijos Federalinės saugumo tarnybos pareigūnais, kontroliuojančiais Rusijos federalinę sieną.  

Kontrabanda įtariamo Karbonado tinklas: Lietuvos ir Rusijos teisėsauga, politikai bei slaptosios tarnybos

Kontrabandinės cigaretės
+3