Dagys: TM bando įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas

Dagys
Dagys
  © Karolis Kavolėlis / Fotodiena.lt

„Tai yra paprasčiausias noras įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas. Kalbėtis galima apie ką nori, bet tą (įteisinti partnerystę – Alfa.lt) padaryti galima tik per vienintelį langą, tai yra per Partnerystės įstatymą. Bet jeigu kalbėtume iš esmės, tai kuo civilinė santuoka skiriasi nuo partnerystės? Niekuo, nes santuoka yra susieta su vyro ir moters santuoka, o tos pačios lyties santuokų įteisinti negalima“, – TM siekį įteisinti neregistruotą partnerystę vertino R. J. Dagys.

SIŪLOMA PRIPAŽINTI IR NEREGISTRUOTĄ PARTNERYSTĘ TARP VYRO IR MOTERS

Konservatorių partijai priklausantis Seimo narys pabrėžė netikintis, kad neregistruota partnerystė padėtų lengviau spręsti kartu gyvenančių asmenų problemas, susijusias su turtiniais santykiais.

„Įvairiais įsipareigojimais galima gyventi kartu: ilgalaikiais turtiniais, trumpalaikiais turtiniais, už 100 litų, už 200 ir už 1000 litų“, – ironizavo R. J. Dagys.

Nukreipta į problemų sprendimą

TM pateikė projektą, kad valstybė pripažintų ir neregistruotą partnerystę, tačiau nesiūlo šių nuostatų taikyti homoseksualioms poroms.

Pasak teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus, siūlomas projektas nėra konfrontacinis, o padėtų išspręsti realias problemas, tokias kaip turto dalybos, taip pat apsaugotų ne santuokoje gimusius vaikus.

„Jeigu jau žmonės gyvena kartu ir gyvena kartu kaip šeima, [...] tokiu atveju atsiranda atitinkamai teisės ir pareigos. Netgi jeigu jokių formalių dokumentų nebus, daugeliu atvejų nebus taip sudėtinga, kaip atrodo, įrodyti bendro gyvenimo faktą įvairiausiais būdais. Galiausiai daugelis turi kaimynų, kurie mato, kas vyksta, o jeigu egzistuoja bendri vaikai, tai laikoma rimtu įrodymu. Pagal mūsų numatomą modelį tai yra vyro ir moters partnerystė. Tai negalios homoseksualioms poroms“, – teigė R. Šimašius, Liberalų sąjūdžio narys.

Pagal projektą skyrybų atveju kartu užgyventas turtas būtų dalijamas po lygiai, automatiškai atsirastų pareiga išlaikyti vaikus, būtų pripažįstama teisė gyventi turėtame gyvenamame plote. Tačiau, priešingai nei santuokos atveju, partneris neturėtų pirmenybės paveldėjimo atveju, o skyrybų atveju nebūtų išlaikymo pareigos.

Seimo narė socialdemokratė Aušrinė Marija Pavilionienė yra įregistravusi projektą, kuriuo partnerystė būtų galima ir tarp homoseksualių porų. R. Šimašiaus nuomone, tokiems asmenims ir dabar yra pakankamai teisinių priemonių apsaugoti savo interesus.

„Projektas nukreiptas į praktinių problemų sprendimą, ypač kai poroje gimsta vaikai. Kaip žinia, iš homoseksualių santykių vaikai negali gimti, todėl atsiranda kiek kitokios problemos ir yra kiti aspektai“, – kalbėjo ministras.

Partnerystė kaip bendras gyvenimas kartu neįregistravus santuokos buvo numatyta 2001 metais įsigaliojusiame Civiliniame kodekse, tačiau realiai institutas neveikė, nes nebuvo parengtas specialus įstatymas.