Kaip elgtis su pavydžiu mylimuoju?

Pavydas
Pavydas
  © 123rf.com

Psichologė Inga Truskauskaitė, viešosios įstaigos „GEBU“ projektų vadovė, pavydą apibūdina kaip „universalią emociją, kuri dažniausiai pasireiškia nemaloniais išgyvenimais, graužatimi ar kitais kankinančiais jausmais“. Jis, anot psichologės, dažniausiai kyla tuomet, kai kitas žmogus turi ko nors daugiau, gyvena geriau ar turi kokių nors asmeninių pranašumų.

Ji pamini ir savininkiškumo jausmą: „Kita dažna situacija, kada kyla pavydas, – kai mes laikome ką nors „savu“ ir nenorime to prarasti. Tai dažniausiai susiję su žmonių tarpusavio santykiais. Savindamiesi partnerį, draugus, vaikus, žmonės ima pavyduliauti jų dėmesio, buvimo kartu kitiems žmonėms.“

Be to, anot I. Truskauskaitės, pavydą dažniausiai lydi ir kiti jausmai: priešiškumas, pyktis, pagieža, susierzinimas, noras žeminti kitą. Kitas dažniausiai neįsisąmonintas pavydo palydovas – menkavertiškumo jausmas, noras lyginti save su kitais ir žūtbūt patvirtinti, kad esi geresnis.

Pasiteiraujame psichologės, kaip išmatuoti ribą, kur „sveikas“, o kur jau „nesveikas, liguistas pavydas“.

„Pavydas, žinoma, gali būti „sveikas“. Toks pavydas yra, kai to, kuriam pavydima, nenorime žeminti ir niekinti, o atvirkščiai, džiaugiamės jo sėkme. „Sveikas“ pavydas neretai paskatina kažko siekti, išsikelti sau tikslus“, – dėsto I. Truskauskaitė.

„Liguistas“ pavydas, anot specialistės, yra ne kuriamoji, o griaunamoji jėga. Jis ne tik apkartina pavyduolio mintis, jausmus ir veiksmus, bet tokio pavydo kuriamos energijos beveik neįmanoma panaudoti konstruktyviai. Taigi daug energijos iššvaistoma veltui ir dažniausiai žmogus net labiau nutolsta nuo to, ko pavydi.

Kalbėdama apie stiprų, „liguistą“ pavydą, psichologė pažymi, kad jis daug labiau griauna santykius, nei juos stiprina: „Vien jau kylantis pavydas rodo tam tikrą santykių nestabilumą ar bent jau tai, kad pavydintysis jaučiasi tuose santykiuose nesaugus.“

I. Truskauskaitė atkreipia dėmesį, kad stiprus pavydas gali vesti prie nekonstruktyvaus konflikto, o dažnai pasikartojantys konfliktai gali vesti ir prie santykių griūties: „Partneris, kurio pavydima, gali jaustis persekiojamas, kontroliuojamas. Tokia situacija, ypač jei nepavyksta įtikinti pavydo nepagrįstumu, verčia gintis, slapukauti, atsiriboti. Be to, išgyvenant stiprų pavydo priepuolį, dažniausiai būna labai sunku kontroliuoti pyktį ir agresiją, ir žmogus, užuot išsakęs savo poreikius, norus ar dvejones, kaltina, šaukia.“

Akivaizdu, kad, kaip elgtis su pavydžiu partneriu ir kaip tramdyti pavydą, vieno recepto nėra, tačiau I. Truskauskaitė pataria: „Geriausia yra išsakyti, kaip jaučiatės tokioje situacijoje, pabandykite ne kaltinti pavydų partnerį, o išreikškite rūpestį tuo, ką jis išgyvena, paklauskite, kas jūsų partneriui kelia nerimą.“

Be to, pasak psichologės, pavydą išgyvenantiems žmonėms reikėtų nuoširdžiai savęs paklausti, kas iš tiesų neduoda ramybės, kokie jausmai kyla, ir ieškoti būdų išsakyti tuos jausmus be įniršio.

„Tačiau turėkite omenyje, kad konstruktyvų pokalbį apie tai gali pavykti užmegzti tuomet, kai abu partneriai jaučiasi ramiai ir toks bandymas gali pasibaigti visiška nesėkme, jei bandysite su partneriu kalbėtis pavydo priepuolio metu!“ – akcentuoja I. Truskauskaitė.

Visos įdomiausios temos Jūsų laukia TV3 pokalbių laidoje „Ką manai?“ su Agne Armoškaite kasdien 17.40 val.!

 

Kaip elgtis su pavydžiu mylimuoju?

Pavydas
+3