Sekmoką vedanti ranka

Adam Saulius Vaina (www.vkontrole.lt nuotr.)
Adam Saulius Vaina (www.vkontrole.lt nuotr.)

Energetikos ministerija (EM), kuri, anot jos steigimo iniciatorių, šios kadencijos valdančiųjų, Lietuvos gyventojams neturėjo kainuoti nė vieno papildomo lito, per trejus gyvavimo metus tapo viena brangiausių institucijų. EM pasamdžiusi beveik visas Lietuvoje veikiančias stambesnes konsultacines bendroves, taip pat kelias tarptautines kompanijas ir joms pagal sutartis kasmet išmoka dešimtis milijonų litų.

Tačiau krašto elektros energetikos sektoriuje yra dar vienas - tikrai paslaptingas, bet, nepaisant to, labai įtakingas - konsultantas, ministerijos klerkų teigimu, Lietuvos labui dirbantis veltui. Tai - iš Jungtinių Amerikos Valstijų atkakęs ir faktiniu Lietuvos elektros energetikos pertvarkos vadovu bei koordinatoriumi vadinamas Adam Saulius Vaina, „pilkasis A.Sekmoko kardinolas“, kaip jau dvejus metus šį vyrą apibūdina EM žmonės.

„Tai jis, o ne A.Sekmokas, yra tikrasis energetikos ministras. Kam šis asmuo atstovauja? O kas galėtų paneigti, kad ne tai pačiai japoniška vadinamai JAV korporacijai, kuri rengiasi tapti strategine investuotoja į Visagino atominę elektrinę (VAE)“, - LŽ tvirtina energetikos specialistai.

Patikėjo ypatingą darbą

Pats A.S.Vaina prisistato esąs 2010-ųjų vasario 4 dieną Vilniuje registruotos konsultacinės bendrovės „Civitta“ steigėjas ir vyriausiasis vadybininkas. Ši kompanija, kurios veikla, kaip nurodoma, orientuota į energetikos, telekomunikacijų, finansinių paslaugų ir maisto perdirbimo sektorius, skelbiasi veikianti Baltijos regione - Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Baltarusijoje.

Lietuvių kilmės amerikietis nurodo 6 metus dirbęs plačiai pasaulyje žinomos konsultacijų bendrovės „McKinsey & Company“ Rytų Europos biure, buvęs šios kompanijos asocijuotu partneriu. Beje, A.S.Vainos iniciatyva įsteigta „Civitta“ atsirado netrukus, kai „McKinsey“ 2010-ųjų sausį nesėkmingai dalyvavo tuo metu paskutines dienas gyvavusios nacionalinio investuotojo bendrovės „Leo LT“ paskelbtame valstybinių Rytų skirstomųjų tinklų (RST) ir iš privatininkų perpirktų VST sujungimo sąlygų konsultanto konkurse.

Vos keturis mėnesius egzistuojančios įmonės „Civitta“ vadovas A.S.Vaina per tą laiką EM tapo nepakeičiamu žmogumi, koordinuojančiu pačius svarbiausius jos projektus. Tai matyti iš 2010-ųjų birželio 22 dieną paskelbtos informacijos visuomenei apie parengtas ir patvirtintas artimiausio laikotarpio darbų gaires vykdant elektros energetikos sektoriaus partvarką. Pranešime pažymima, kad Elektros energetikos sektoriaus pertvarkymo projekto valdymo komitetui vadovauja energetikos ministras A.Sekmokas, o projekto koordinavimo grupės, kontroliuojančios penkių šakinių grupių, rengiančių energetikos įmonių veiklos atskyrimo, naujų įmonių formavimo ir kitus restruktūrizavimo darbus, veiklą, vadovas yra... vos kojas Lietuvoje apšilęs A.S.Vaina.

Būtent šios pertvarkos rezultatas buvo elektros energetikos įmonių suskirstymas į keturis blokus, taip įgyvendinant, pasak EM, III energetikos paketo reikalavimus atskirti gamybą, perdavimą ir prekybą, o išvaikytų energetikos specialistų žodžiais - koncentruojant visos sistemos valdymą būtent EM rankose.

Normalus žmogus

Energetikos ministro patarėjo Kęstučio Jauniškio LŽ pateiktoje informacijoje nurodoma, kad elektros energetikos sektoriaus pertvarką (ministerijoje vadinamą Edisono projektu) vykdžiusios darbo grupės buvo sudarytos „iš sektoriaus įmonių atstovų“. Esą įmonės ir sprendė, ką įtraukti į grupes. Šiek tiek anksčiau patarėjas telefonu tikino, kad A.S.Vaina buvo „Edisono projekto kuratorius“.

„Yra įmonių pertvarka, yra įmonių vadovai, yra visas Edisono projektas, tad ministerija irgi dalyvauja tame, nes už tą sektorių atsako. Čia bendras visų darbas. O ką tas A.S.Vaina - jis blogas koks ar kaip? Normalus jis. Pertvarką padarė pakankamai efektyviai ir greitai“, - dėstė K.Jauniškis.

Kokiu pagrindu A.S.Vaina „darė pertvarką“, kas ir kodėl jį samdė, energetikos ministro patarėjas taip ir nesugebėjo atsakyti. „EM nebuvo sudariusi sutarties su A.S.Vaina. Jis ministerijoje nedirba“, - sakė K.Jauniškis.

Pats konsultantas LŽ tvirtino negalįs komentuoti klausimo, ar teikia patarimus energetikos ministrui. „Nors šiaip su juo (A.Sekmoku - red.) kartais kalbu. Bet formaliai nesu visuomeninis konsultantas. Šiaip neturiu jokių komentarų. Jeigu norite kažkokios informacijos, tada galėtumėte kreiptis į EM“, - pasiūlė A.S.Vaina.

“Pilkasis kardinolas“

LŽ šaltiniai EM konsultanto vaidmenį apibūdina šiek tiek kitaip. „A.S.Vaina pas mus vadinamas A.Sekmoko „pilkuoju kardinolu“. Maždaug prieš pusantrų metų pats A.Sekmokas jį pristatė EM skyrių ir departamentų vadovams. Ministras sakė, kad tas žmogus (dar pavadintas visuomeniniu patarėju) kuruos vadybos klausimus. Į darbą EM kasdien nevaikšto, atlyginimo negauna, bet ir darbas jo pagrindinis - vedžioti ministrą už rankos. Be šio žmogaus nepriimami jokie svarbesni sprendimai“, - tikino LŽ pašnekovai.

A.S.Vaina, kaip teigė EM atstovai, po pristatymo perėjo per skyrius, pasikalbėjo su jų vadovais. Darbuotojai LŽ sakė susidarę įspūdį, kad pokalbio esmė buvo išsiaiškinti, kas nori „dirbti Amerikai“, o kas - ne: „Iš visko buvo matyti, jog tai JAV interesams - gal privataus verslo, o gal valstybinių institucijų - atstovaujantis žmogus.“

Galbūt dėl to EM svarstoma, kad sprendimas patikėti A.S.Vainai Lietuvos elektros energetikos ūkio pertvarką susijęs su siekiu padaryti šią sritį patrauklią strateginiam investuotojui, kuris gali ne tik dalyvauti statant VAE, bet ir perimti į savo rankas visą krašto elektros energetiką. „Strateginis investuotojas - ir būtent investuotojas iš JAV - parinktas jau seniai, dar socialdemokratų premjero Gedimino Kirkilo valdymo laikais, o dabar jam kelią tiesia konservatoriai, elektros energetikos sektoriaus pertvarką vykdantys pagal užsakovų pageidavimus. Praėjusių metų pabaigoje žlugęs strateginio investuotojo konkursas, kai iš jo pasitraukė korėjiečių bendrovė „Kepco“, tebuvo dūmų uždanga, kad galėtų lengviau ateiti seniai numatyta kompanija“, - tikino LŽ pašnekovai.

Tiesioginės derybos

Praėjusių metų gruodį premjeras Andrius Kubilius, kalbėdamas apie žlugusį strateginio investuotojo konkursą, iš tiesų neatrodė pernelyg prislėgtas. „Niekas nežlugo atominės projekte. Strateginio investuotojo atrankoje tiesiog baigėsi konkurso etapas, todėl prasideda tiesioginių derybų etapas“, - pareiškė Vyriausybės galva.

Po gero pusmečio paaiškėjo, kad tuo metu, kai korėjiečių įmonė buvo pristatoma visuomenei kaip potenciali strateginė investuotoja į būsimą VAE, Vyriausybės atstovai labai rimtai ir jau ilgą laiką kalbėjosi su Japonijos ir JAV kompanija „Hitachi“.

Jau šių metų liepos mėnesį pranešta: speciali vyriausybinė komisija, vadovaujama energetikos viceministro Romo Švedo (neseniai jis buvo priverstas pasitraukti - aut.), nusprendė, kad geriausią pasiūlymą investuoti į naujos atominės elektrinės statybas Lietuvoje pateikė Japonijos bendrovės „Hitachi“ ir „Hitachi GE Nuclear Energy“. Premjero ir energetikos ministro teigimu, iki metų pabaigos su investuotojais turi būti pasirašyta VAE koncesijos sutartis.

Valdančiųjų atstovai, vadinantys „Hitachi“ japonų kompanija, iki šiol vengia akcentuoti, kad iš tiesų į Lietuvos rinką ateina bendra Japonijos ir JAV įmonė. Mat „Hitachi GE Nuclear Energy, Ltd“, įkurtą 2007 metais, japonų korporacija valdo kartu su amerikiečių bendrove „General Electric“ (GE), kuri jau seniai nusitaikiusi į Lietuvos elektros energetikos rinką.

Iš šiais metais „WikiLeaks“ paviešintų dokumentų matyti, kad dar 2006-ųjų pradžioje, kai trys Baltijos valstybės susitarė dėl bendros energetikos politikos ir naujo atominio reaktoriaus statybos Lietuvoje, JAV tikėjosi, jog šį milžinišką užsakymą gaus jos kompanija. Tačiau, kaip aiškėja iš dokumentų, JAV ambasados Vilniuje pareigūnai nuogąstavo, kad amerikiečiams teks konkuruoti su Vokietijos ir Prancūzijos koncernais, pirmiausia su Prancūzijos bendrove „Areva“, ir jų šansai gali būti geresni.

„Mes savo ruožtu sieksime užtikrinti, kad rengiant šį galimą milijardų dolerių vertės sandorį „Westinghouse“, taip pat bet kurios kitos JAV įmonės, galinčios dalyvauti šiame konkurse, būtų vertinamos sąžiningai“, - rašoma JAV ambasados dokumente.

Nuolatinis dėmesys

Jau nuo 2007-ųjų į Lietuvą, kuri dėl būsimos atominės jėgainės statybos įsteigė bendrovę „Leo LT“, itin padažnėjo amerikiečių energetikos bendrovių, ypač GE, atstovų vizitų. Į mūsų kraštą kelis kartus atvykę šio koncerno aukšto rango vadovai susitikdavo su tuomečiais prezidentu Valdu Adamkumi ir premjeru Gediminu Kirkilu, aptardavo galimybes statyti naują AE.

G.Kirkilo vadovaujama darbo grupė tais pačiais metais parengė planą, kurio pagrindinis tikslas buvo atrinkti tinkamiausią būsimai jėgainei reaktorių (pasirinktas trečios kartos verdančio vandens reaktorius ABWR, sukurtas GE) ir strateginį investuotoją. Tuo metu minėtos keturios kompanijos - „General Electric Hitachi“ (JAV ir Japonija), „Westinghouse“ (JAV), „Atomic Energy of Canada“ bei „Areva“ (Prancūzija).

2007-ųjų lapkričio ir gruodžio mėnesiais „Leo LT“ kūrėjai susitiko su visų tiekėjų atstovais, taip pat nuskrido į JAV. Po šio vizito Kanados ir Prancūzijos bendrovės iš potencialių investuotojų sąrašų buvo išbrauktos, o intensyvios derybos prasidėjo su GE.

Po Seimo rinkimų, vykusių 2008-ųjų pabaigoje, tą pačią kryptį perėmė ir prie Vyriausybės vairo stojusių dešiniųjų vadovai. Tiesa, beveik metus derybos buvo priblėsusios, nes Vyriausybė pagrindines jėgas skyrė savo pirmtakų įkurtai „Leo LT“ bendrovei „žudyti“. Tačiau jau nuo 2010-ųjų valdžios kelionės į JAV ir amerikiečių pareigūnų priėmimai Lietuvoje vėl suaktyvėjo.

Pastarasis vizitas, sukėlęs daugiausia triukšmo, įvyko jau šių metų gegužės pradžioje. Tąkart į JAV išsirengė energetikos ministras A.Sekmokas. Šios kelionės išvakarėse premjeras A.Kubilius pareiškė tikintis, kad jau greitai bus aiškus investuotojas į atominę elektrinę. „Tiesioginės derybos su potencialiais investuotojais vyksta, mano žiniomis, tikrai sėkmingai. Netrukus, tikiu, sužinosime, kas jie bus“, - kalbėjo A.Kubilius.

Tuo metu daugelį nustebino prezidentės Dalios Grybauskaitės reakcija. Komentuodama šį vizitą ir premjero samprotavimus valstybės vadovė rėžė: ji nenorinti antros „Williams“ istorijos. Žinia, tuo metu valdžiusių konservatorių 1999-aisiais sudarytas „Mažeikių naftos“ pardavimo JAV kompanijai „Williams“ sandoris buvo vertinamas kaip ypač nepalankus Lietuvai, nes valstybė negavo iš jo pajamų - tik didelius įsipareigojimus, kurių dalis galioja iki 2025 metų.

Istorija kartojasi

Šiandien energetikos specialistai, vertindami pertvarkas elektros energetikos ūkyje, taip pat kalba apie „Williams“ istorijos pasikartojimą, tik kur kas didesniu ir žiauresniu mastu. Šis procesas siejamas su jau minėtu paslaptinguoju A.Sekmoko konsultantu A.S.Vaina ir jo ankstesne darboviete - kompanija „McKinsey“. Ji, beje, taip pat sukasi apie EM. Kaip aiškėja iš šių metų pradžioje ministro A.Sekmoko pateiktų atsakymų į interpeliaciją jam rengusių parlamentarų klausimus, „McKinsey“ buvo tarp EM konsultantų, padėjusių rengti elektros energetikos sektoriaus pertvarką. Kompanija, lyg pratęsdama A.S.Vainos darbo grupės veiklą, parengė studiją „Dėl atnaujinamos Nacionalinės energetikos strategijos tikslinimo, atsižvelgiant į ekonominius ir finansinius aspektus, bei numatomų strateginių iniciatyvų ekonominės analizės atlikimo“.

„McKinsey“ skelbiasi dirbanti beveik su visomis stambiausiomis JAV korporacijomis. Bendrovės tinklalapyje teigiama, kad daug jos išaugintų specialistų tapo didžiausių JAV įmonių vadovais. Viena tokių kompanijų yra ir GE. Be to, dabartinis „McKinsey“ vadovas ilgą laiką dirbo „Rothschild and Son's“ investiciniame banke. Šio ir „Evli“ bankų, konsultacinių bendrovių „Fichtner“ bei „NERA Economic Consulting“ sudarytas konsorciumas nuo 2009 metų yra didysis VAE konsultantas, turintis padėti pritraukti ir atrinkti strateginį investuotoją.

Paramos savo krašto kompanijoms, pretenduojančioms į veiklą Lietuvos elektros energetikos sektoriuje, neslepia ir oficialūs JAV valdžios atstovai. Šių metų pradžioje, kalbėdama per GE surengtą energetikos seminarą, JAV ambasadorė Anne E.Derse sakė: „Europos energetinis saugumas yra JAV nacionalinio intereso klausimas. Kodėl? Paprasčiausiai todėl, kad sudėję mūsų ūkius gausime didžiausią ūkį pasaulyje. (...) Taip pat mes tikimės pritraukti puikios reputacijos JAV įmones, tokias kaip GE, į Lietuvą, kad jos ne tik skleistų savo patirtį, bet ir plėtotų perspektyvius energetinius sprendimus.“

Mokėsime visi

“Manau, JAV labai nori susilpninti Rusijos įtaką Rytų Europos energetikos sektoriuje. Logiška, kad amerikiečiai nori steigti jų įtakos sferoje esančias įmones. Japonams, kurie dabar įvardijami kaip strateginiai investuotojai į VAE, čia veržtis, man regis, juokinga. Jie nežino regiono specifikos. Todėl šiuo atveju 100 proc. pasitvirtina nuomonė, kad už japonų, pakviestų būti strateginiais investuotojais į VAE, kyšo amerikiečių ausys. Ir dėl to galėjo būti sutarta jau seniai“, - LŽ tvirtino Seimo Ekonomikos komiteto vicepirmininkas Julius Veselka.

Politikas neatmeta tikimybės, kad siekdami savo interesų būsimi investuotojai galėjo pasitelkti konsultantus - tokius kaip šiuo metu su energetikos ministru A.Sekmoku „kalbantis“ A.S.Vaina. „Gali būti, jog veikiant tokiems konsultantams elektros energijos gamybos įmonės buvo sujungtos, siekiant ateityje jomis atsiskaityti su tais pačiais amerikiečiais už investicijas į VAE statybas. Šiuo atveju Lietuvai gresia kur kas niūresnė ateitis nei dėl „Mažeikių naftos“ pardavimo „Williams“. Jei savo energetikos sektorių perduosime amerikiečiams ir leisime jiems čia įsitvirtinti, bus riesta! Jie pirmiausia sieks, kad tai būtų labai pelningas sektorius, o sumokėsime už tai mes visi“, - nuogąstavo Seimo narys J.Veselka.