Grybauskaitė: prašymas nuleisti dujų kainą reikštų prašymą atsivežti saulę

Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė
  © Tomas Vinickas

„Norėčiau pasakyti, kad du trečdaliai (šildymo – Alfa.lt) kainos priklauso nuo kuro kainų, t. y. nuo dujų kainos, kuri, deja, priklauso ne nuo Lietuvos, o nuo tarptautinių tendencijų. Kol kas net ir grūmojant antrai tarptautinei krizei, kuro kainos nekrenta, o kartais net ir auga. Tam negali daryti įtakos nei ministras, nei aš, nei niekas kitas“, – penktadienį žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentė tikino, jog daugiausia, ką gali padaryti Lietuvos žmonės, kad jų sąskaitos už šildymą sumažėtų, tai pasinaudoti jos inicijuotomis Šilumos ūkio įstatymo pataisomis.

„Aš pasiūliau Šilumos ūkio įstatymo pataisas, kurios turėtų nuo 5 iki 10 procentų sumažinti kainas, jeigu žmonės ir bendrijos sugebės pasinaudoti savo šilumos centrais. Tai yra mūsų rankose, o visa kita priklauso nuo tarptautinės situacijos“, – patarė šalies vadovė.

D. Grybauskaitė akcentavo, kad Lietuva neturėtų prašyti kitų valstybių malonės, kad jos sumažintų dujų, o kartu ir šildymo kainas. Ji pažymėjo, jog visais atvejais galioja taisyklė, jog „nemokamai niekas niekam nieko nedalija“.

„Prašyti malonės iš vienos ar kitos šalies, kad nuleistų (dujų – Alfa.lt) kainą, atvirai sakau, reikštų prašymą atsivežti saulę. Prieš daug metų saulę jau vežėmės ir už tai daug sumokėjome. Nemokamai niekas niekam nieko nedalija. Už viską reikia mokėti“, – tikino prezidentė.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas anksčiau buvo pareiškęs, jog šildymo kaina vartotojams Vyriausybės pastangomis bus sumažinta 15 procentų, tačiau visai neseniai pranešė, jog dėl augančių dujų kainų to pasiekti nepavyks.

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija informuoja, kad šiemet kainos už šildymą Lietuvos gyventojams turėtų augti 14–19 procentų.

Grybauskaitė: prašymas nuleisti dujų kainą reikštų prašymą atsivežti saulę

Dalia Grybauskaitė
+9