Pasaulyje jau septyni milijardai žmonių, o galo nematyti

Pasaulyje 7 milijardai žmonių - Taivano sostinėje Taipėjuje piko metu
Pasaulyje 7 milijardai žmonių - Taivano sostinėje Taipėjuje piko metu
  © SCANPIX
„Lietuvos žinios“
2011-10-30 09:55

“Kaip mūsų tapo tiek daug? Kokį skaičių žmonių gali išlaikyti mūsų Žemė? Galbūt šie klausimai dar nėra tinkami mūsų laikams. Išsigandę didelio skaičiaus galime nebeieškoti galimybių ateityje pagerinti gyvenimą kiekvienam“, - sakė Jungtinių Tautų (JT) Gyventojų fondo (UNFPA) generalinis direktorius Babatunde Osotimehinas.

Šešimilijardinis pasaulio gyventojas Adnanas Nevicas gimė 1999 metų spalio 12 dieną Sarajave, Bosnijoje ir Hercegovinoje. Jam neseniai suėjo 12 metų. Kiekvieną sekundę pasaulyje gimsta trys vaikai, todėl tiesiog neįmanoma nustatyti, kuris yra milijardinis. Tad kūdikio pasirinkimas - simbolinis gestas, šiemet septynimilijardinio vaiko laukiama spalio 31 dieną.

Atrodo, kad žmonių skaičius auga nesulaikomu greičiu. Prireikė net 250 tūkst. metų, kol gimė pirmasis milijardinis kūdikis (tai įvyko apie 1800-uosius). Tik po šimtmečio, 1927 metais, sulaukta antrojo milijardo. 1959 metais pasaulyje jau buvo trys milijardai. Tačiau tarp penktojo (1987 metais) ir šeštojo milijardo praėjo vos 12 metų, tarp šeštojo ir septintojo - irgi. JT apskaičiavo, kad 2050 metais Žemėje bus 9,3 mlrd. žmonių. Visi jie sutilptų Tenerifės arba Havajų Maui dydžio teritorijoje.

Keista, tačiau iš tiesų žmonių skaičiaus augimas lėtėja. Didžiausias jo greitis buvo septintojo dešimtmečio pabaigoje - kasmet gyventojų padaugėdavo maždaug 2 proc., dabar tempas sulėtėjęs iki procento. Tad aštuntasis milijardas bus tik po 14 metų, o devynimilijardiniam vaikui gimti prireiks 18 metų. 2100-aisiais pasaulyje gyvens daugiau nei 15 mlrd. žmonių.

Demografinis spaudimas kelia didelius iššūkius kovai su skurdu, aplinkosaugos pastangomis, tačiau vidutinė gyvenimo trukmė padidėjo nuo 48 metų praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje iki 68 metų pirmajame naujojo tūkstantmečio dešimtmetyje. Dabar 893 mln. žmonių yra vyresni nei 60 metų. Šimtmečio viduryje šis skaičius pasieks 2,4 milijardo. Žmonės iki 25 metų amžiaus sudaro 43 proc. visų pasaulio gyventojų.

Dėl geresnio švietimo ir galimybės naudotis kontraceptinėmis priemonėmis pasaulinis gimstamumo rodiklis šiek tiek sumažėjo, o kai kuriose turtingose valstybėse gyventojų skaičius gali ir sumažėti. Per pastaruosius šešis dešimtmečius vidutinis statistinis gimstamumas krito nuo 6 iki maždaug 2,5 vaiko vienai moteriai. Labiausiai išsivysčiusios ekonomikos šalyse šis rodiklis tesiekia 1,7, o labiausiai atsilikusiose - 4,2. Kasmet pasaulio gyventojų pagausėja 80 milijonų.

Žmogiška veikla smarkiai pakenkė klimatui, biologinei įvairovei, vandenynų ekosistemai. Tačiau žala gamtai priklauso nuo to, kaip skatinamas ekonominis augimas, kokios energijos rūšys naudojamos. Niūriausiai nusiteikę mokslininkai prognozuoja civilizacijos griūtį, o šiųmetį badą Somalyje nurodo kaip pavyzdį, kas nutiks visame pasaulyje ateityje, kai susigrūdusioje Žemėje žmonės ims ginčytis dėl vandens ir duonos. Nors Afrikoje pirminė bado priežastis buvo sausra, iš esmės įtampa augo ir dėl senkančių vandens, dirbamos žemės išteklių. Somalio pusiasalyje gyventojų skaičius per 40 metų išaugo dvigubai.

Tačiau Thomo Malthuso prognozė - kad didėjant žmonių skaičiui daugės neprivalgymo zonų ir vargingų sluoksnių, nes ims trūkti maisto - gali ir neišsipildyti. Juk aišku, kad šiuolaikiniai žmonės nepanaudoja tiek gamtos resursų, kaip pirmykščiai - jie taupesni, racionalesni, naudoja daugiau išmonių savo poreikiams patenkinti, jų produktyvumas nuolat auga.

Pasaulyje jau septyni milijardai žmonių, o galo nematyti

Pasaulyje 7 milijardai žmonių - Taivano sostinėje Taipėjuje piko metu
+5