Butus Druskininkuose graibsto maskviečiai

Rusijos piliečiams patrauklūs butai (Druskininkų merijos archyvo nuotrauka)
Rusijos piliečiams patrauklūs butai (Druskininkų merijos archyvo nuotrauka)

Druskininkus „okupuoja“ Rusijos piliečiai. Taip vietos žmonės juokaudami kalba apie bumą, kurį kelia užsieniečiai, šiame Lietuvos kurorte vis dažniau įsigyjantys būstą. Jis praverčia ne tik savininkams, bet ir jų giminaičiams bei draugams. Pasimėgauti Druskininkų ramybe bent kartą per mėnesį ar du dažniausiai atvyksta didmiesčio šurmulio išvarginti maskviečiai.

Pagrindiniai klientai

“Pasiūla šiuo metu netenkina paklausos“, - LŽ teigė Druskininkų nekilnojamojo turto agentūros „Dzūkas“ direktorius Vladimiras Šanturovas. Jis kasdien iš užsieniečių sulaukia prašymų padėti išsirinkti ir įsigyti butą kurorte. Pirmuosius pagyvėjimo ženklus po trejus metus trukusios krizės agentūros darbuotojai pajuto praėjusių metų pavasarį. Tačiau šiemet, bendrovės „Dzūkas“ duomenimis, butų pardavimas išaugo maždaug 30 procentų. V.Šanturovo teigimu, per 15 metų, kai jis dirba nekilnojamojo turto srityje, tai pirmas toks ryškus pagyvėjimas.

Pagrindiniai butų pirkėjai - Rusijos piliečiai. Tai dažniausiai išsilavinę, gerai uždirbantys Maskvos gyventojai nuo 35 iki 50 metų. Vieni jų perka būstą iškart sumokėdami visą sumą pavedimu, kiti net ima kreditus iš Lietuvos bankų.

Anot nekilnojamojo turto agentūros „Ober-Haus“ Druskininkų biuro eksperto Sauliaus Sasnausko, pastaruoju metu net 85 proc. jų klientų sudaro Rusijos piliečiai. Kiti butų pirkėjai - lietuviai, Izraelio piliečiai ir vienas kitas baltarusis. Komercinės paskirties patalpas ir sklypus (jų perkama nedaug) įsigyja tie rusai, kurie yra nusprendę tolesnį savo gyvenimą sieti su mūsų kraštu.

Renkasi atidžiai

Tarp rusų paklausiausi dviejų kambarių butai, gerokai mažiau nuperkama trijų kambarių butų. Vieno kambario butai jų visiškai nedomina. Butų ir naujos, ir senos statybos namuose rusai pageidauja išimtinai Druskininkų centre. Jie labai atidžiai ir atsakingai renkasi vietą. Ieško tokio būsto, pro kurio langus atsivertų gražūs vaizdai. Šiuo metu Druskininkuose dviejų kambarių maždaug 50 kvadratinių metrų ploto butas senos statybos name kainuoja 110-120 tūkst. litų. Naujos statybos erdvesni 2-3 kambarių butai atsieina nuo 290 iki 350 tūkst. litų.

Lėmė šuns nuomonė

Paprastai butą užsieniečiai renkasi tardamiesi su šeimos nariais ar draugais, tačiau ne visada. Druskininkuose gerai žinoma istorija, kai sutuoktiniams iš Maskvos naują butą padėjo išsirinkti jų mylimas augintinis vardu Martinas. Pusketvirtų metų prancūzų buldogas, kol jo šeimininkai vertino dar neįrengto buto privalumus ir trūkumus, nusprendė už juos. Šuo atsigulė ant cementinių grindų ir nenorėjo niekur išeiti. Tai Vladimirui Pogrebžiskiui ir jo žmonai Martai Lebedevai esą ir buvęs ženklas, kad šis butas - geriausia vieta gyventi. Maskviečiai pasakojo, jog išėję į pensiją dvejus metus ieškojo buto ar namo kurioje nors Europos šalyje, bet niekaip nepavyko išsirinkti. Buldogui Martinui nepatiko nei Kroatija, nei Slovakija ar Čekija. Pirmą kartą M.Lebedeva ir V.Pogrebžiskis į Druskininkus atvyko, kai pernai atvežė savo augintinį į tarptautinę šunų parodą.

Vilioja paslaugos ir aplinka

Ieškantys butų maskviečiai beveik sutartinai tvirtina, kad Druskininkus atrado atsitiktinai ar per pažįstamus - atvažiavo pailsėti, patiko ir panoro turėti nuosavą būstą. Druskininkai, daugelio rusų nuomone, geriausias pasirinkimas ne tik dėl gražios aplinkos ir geros paslaugų kokybės. Čia viskas vienoje vietoje, tad nereikia nė automobilio. Dėl tokios galimybės net tūkstantis kilometrų nuo Rusijos sostinės iki Druskininkų maskviečiams neatrodo didelis atstumas - vakare išvažiuoja, o rytą jau pusryčiauja Druskininkų kavinėje.

Mato tik naudą

“Jei atmesime lietuvišką pavydą, jokių minusų nematau“, - taip maskviečių „invaziją“ LŽ vertino Druskininkų meras Ričardas Malinauskas. Jo nuomone, šie turtingi žmonės moka visus mokesčius, naudojasi kurorte teikiamomis paslaugomis ir taip įsilieja į jo gyvenimą.

Druskininkų merijos Investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Algirdas Svirskas taip pat džiaugėsi, kad užsieniečiai perka nekilnojamąjį turtą kurorte. Tai esą skatina naujas investicijas. „Druskininkai gyvena iš paslaugų: kuo jų daugiau, tuo geriau žmonėms“, - pabrėžė A.Svirskas.