Šachmatų federacijos pažadai lieka pažadais

Jonas Viesulas
Jonas Viesulas
  © Robertas Dačkus

Mažoje Lietuvoje išugdyta daug gerų šachmatininkų. Tarp jų - į JAV emigravusi daugkartinė Lietuvos čempionė, pasaulio merginų čempionato nugalėtoja Kamilė Baginskaitė ir nebe pirmus metus Didžiajai Britanijai atstovaujanti daugkartinė šalies čempionė Dagnė Čiukšytė. Netrukus galime prarasti dar du puikius šachmatininkus: Dagnės sesę - daugkartinę Lietuvos čempionę Živilę Šarakauskienę ir jos vyrą Gediminą Šarakauską. LŽ žiniomis, jie jau rengiasi palikti tėvynę.

Žodžiai nevirto darbais

reklama

Iškiliausia visų laikų Lietuvos šachmatininkė Viktorija Čmilytė vis dar Lietuvoje. Nors ir ji begėdiškai ignoruojama federacijos vadovų. Buvusiųjų ir šiemet birželio pradžioje prie LŠF vairo stojusio Jono Viesulo. Naujasis prezidentas vos pradėjęs eiti šias pareigas viešai deklaravo:

„Dėsime visas pastangas, kad netolimoje ateityje pasveikintume naują pasaulio čempionę - V.Čmilytę.“

„Bet kokia kaina Viktorija turi vykti į varžybas su treneriu.“

„Vienas skubiausių mūsų darbų - sugrąžinti D.Čiukšytę į Lietuvą.“

„Yra toks priežodis: kas turi norų, suranda priemonių, o kas neturi noro - randa priežasčių.“

Praėjo jau beveik penki mėnesiai. Skambūs žodžiai nevirto darbais.

Kai V.Čmilytė rengėsi Michailo Botviniko memorialui ir Tarptautinės šachmatų federacijos (FIDE) moterų „Grand Prix“ turnyro antrajam etapui, LŠF jai neskyrė nė lito. Tačiau ir be federacijos paramos Viktorija sugebėjo organizuoti Šiauliuose penkių dienų stovyklą.

Penkiolika metų su V.Čmilyte dirbantį trenerį Gediminą Rastenį šio rašinio autorė sutiko rugpjūčio 31-ąją Vilniuje. Jis džiaugėsi ką tik labai gerai padirbėjęs su Viktorija (netrukus Maskvoje ji laimėjo M.Botviniko memorialą - aut.). Tačiau paklaustas, kada išvyksta į „Grand Prix“ etapą Kinijoje, Gediminas labai susinervino. Ne sykį federacijos apgautas treneris ir šį sykį liko it musę kandęs - J.Viesulas neištesėjo duoto pažado. Gyvenime nė karto ligoninėje negulėjęs G.Rastenis rugsėjo 4-ąją atsidūrė Santariškių klinikose. Infarktas.

Neseniai į namus sugrįžęs, tačiau iki šiol prie patalo prikaustytas treneris pamažu atsigauna. Prieš kelias dienas jam paskambinusi šio rašinio autorė pasiteiravo, jei būtų galimybė, ko norėtų paklausti naujojo LŠF prezidento. Po nejaukios pauzės Gediminas lediniu balsu atsakė: „Be komentarų.“

Čia vertėtų prisiminti ir Nalčiką, kai „Grand Prix“ turnyro internetinėje svetainėje žurnalisto kalbinama V.Čmilytė pabrėžė, kad labiausiai žmonėse vertina garbingumą.

Taigi šiandien Jūsų dėmesiui interviu su įspūdingais pažadais vasarą visuomenei prisistačiusiu naujuoju LŠF vadovu Jonu Viesulu.

Rengiasi jubiliejui

- Praėjo daugiau nei 100 dienų, kai stojote prie Šachmatų federacijos vairo. Ką spėjote nuveikti?

- Oi, dar neskaičiavau tų dienų. Bet labai gerai, kad domitės.Ką tik grįžau iš Tarptautinės šachmatų federacijos (FIDE) kongreso Krokuvoje. Vienas pagrindinių klausimų buvo šachmatai mokyklose. Iš kongreso atsivežiau ten derintą sutarties tarp mūsų Švietimo ministerijos ir FIDE bendradarbiavimo projektą. Sutartis turėtų būti iškilmingai pasirašyta gruodžio 3-iąją per LŠF devyniasdešimtmečio jubiliejų. Jis vyks Kaune. Į šventę pažadėjo atvykti FIDE prezidentas Kirsanas Iliumžinovas.

- Kaip rengiatės LŠF jubiliejui?

- Jis bus kelių dalių. Pirmiausia įvyks Vlado Mikėno žaibo turnyras, kuris turėtų tapti tradiciniu - pirmasis surengtas pernai V.Mikėno 100-ųjų gimimo metinių proga. Paskui, tikiuosi, bus mūsų švietimo ministro ir K.Iliumžinovo pasirašoma minėtoji sutartis. Po to apdovanosime žmones, labiausiai prisidėjusius prie Lietuvos šachmatų propagavimo. Norėtume, kad jubiliejuje dalyvautų ir šalies vadovė. Dar nepakviečiau. Bet tikimės, kad į šventę atvyks prezidentė ar premjeras.

Nori, bet negali

- Vos išrinktas LŠF prezidentu apgailestavote, kad barstomi geriausi Lietuvos šachmatininkai. Žadėjote sugrąžinti puikią žaidėją D.Čiukšytę, kuri jau ne vienus metus atstovauja Didžiosios Britanijos komandai.

- Dėl D.Čiukšytės aš asmeniškai bendrauju. Viskas įmanoma, tik mums reikia sustiprėti. Šiemet į Europos komandines pirmenybes jau siųsime atskiras vyrų ir moterų komandas.

- Ir D.Čiukšytė atstovaus Lietuvai?

- Nežinau, kam ji atstovaus, bet, ko gero, šį kartą ji dar gali atstovauti Anglijai. Ji registruota Didžiosios Britanijos šachmatų federacijoje, tad norint ją susigrąžinti britų federacijai reikia sumokėti tam tikrą sumą.

- Kokia tai suma?

- Kaip pavyzdį pateiksiu V.Čmilytės buvusio vyro garsaus šachmatininko Aleksejaus Širovo atvejį. Jam atstovaujant Ispanijai, šios šalies federacija iš latvių pareikalavo 70 tūkst. eurų, kad galėtų susigrąžinti Rygoje gimusį didmeistrį. Dabar vykusio FIDE kongreso metu šis klausimas buvo gražiai išspręstas - pakako sumokėti 5 tūkst. eurų, kad FIDE sutvarkytų visus formalumus.O D.Čiukšytę nebus taip lengva susigrąžinti, bet esu optimistas.Šiuo metu džiaugiamės, kad V.Čmilytė „Grand Prix“ serijos turnyre Nalčike užėmė ketvirtąją vietą. Aš ją pasveikinau Facebook'e, labai džiaugiuosi jos rezultatais. Gal ir jūs sekėte informaciją?

- Mes kasdien skelbėme jos rezultatus.

Be teisės pavargti

- Vienintelis dalykas - dėl nuovargio ji negalės atstovauti Lietuvos komandai Europos komandinėse pirmenybėse (jos vyks lapkričio 2-12 d. Graikijoje - aut.). Man, kaip LŠF prezidentui, tai yra liūdniausia.

- Bet juk Viktorija šiemet jau dovanojo Lietuvai didžiulę šventę - tapo Europos čempione. Jai tai kainavo labai daug jėgų.

- Bet ji pavargo dar atstovaudama ir ne Lietuvos klubams. Tegul ji pailsi, o mes apšaudysim jaunesnius, kad Lietuvoje būtų ne viena čmilytė. Turime labai perspektyvų penkiolikmetį Tomą Laurušą, kuris lapkričio mėnesį vyks į pasaulio jaunimo čempionatą Brazilijoje. Tikiu, kad tarp mūsų auga mažasis fišeris.

- Žavi jūsų optimizmas. Šią vasarą duodamas interviu LŽ sakėte, jog darysite viską, kad V.Čmilytė taptų ir pasaulio čempione.

- Taip.

Melo trumpos kojos

- Ar pamenate, kai vos pradėjęs eiti LŠF prezidento pareigas dievagojotės darysiąs viską, kad V.Čmilytė į visus turnyrus vyktų su treneriu G.Rasteniu.

- Taip. Taip.

- Bet neįvykdėte pažado.

- Žinokite, ji turi nuostabų tėvą. Jis yra nusipelnęs treneris. Ji Nalčike buvo su savo tėveliu (kai LŽ pasiteiravo Viktoro Čmilio, ar iš tiesų lydėjo dukterį į Nalčiką, jis nustebęs paklausė, kas skleidžia tokią klaidingą informaciją - aut.). O Viktorijos treneris G.Rastenis dabar yra ligos patale. Duok Dieve jam sveikatos. Jeigu treneris būtų ne ligos patale, gal būtų kita kalba. Su ponu G.Rasteniu tik kartą kalbėjau telefonu. Jo nemačiau ir pas premjerą, kai Viktorija buvo pagerbta po pergalės Europos čempionate.

- Jei už tai atsakingi žmonės Vyriausybėje nesuprato Europos čempionės trenerio vaidmens, jūsų vadovaujama federacija turėjo jai pakuždėti, kad tokia proga būtina pakviesti ir G.Rastenį.

- Norėčiau palinkėti Viktorijai sveikatos, gero poilsio ir gero žaidimo. Mes jai tikrai padėsime. Ir treneriui sveikatos. Manyčiau, kad dabar būtų nekorektiška gvildenti šitą temą.

Be komentarų

- Bet juk žadėjote, kad jums atėjus į prezidento postą Viktorija į visas svarbias varžybas vyks su treneriu. Ir nuvylėte jumis patikėjusius žmones. Žinau, kad treneris G.Rastenis bandė jums prisiskambinti. Neatsiliepėte.

- Na, nežinau. Aš į visus skambučius atsiliepiu. Juk šiandien man prisiskambinote.

- Jums mano telefono numeris nežinomas, gal dėl to ir atsiliepėte.

- Aš ir G.Rastenio numerio nežinau. Tai kažkoks nesusipratimas. Norėčiau pas jus atvažiuoti ir gyvai pasikalbėti su žavia žurnaliste (?! - aut.). Tai kažkoks nesusipratimas. Kitaip nemoku įvertinti.

- Nemanote, kad prieš tokias atsakingas varžybas ne treneris turėtų vadovo ieškoti, o atvirkščiai - LŠF galva privalėtų pasirūpinti, kad, kaip pats viešai skelbėte, Viktorija bet kokia kaina į varžybas išvyktų su treneriu.

- Ta tema pirmiausia noriu pakalbėti su žavingąja Viktorija. Tada jums duosiu atskirą interviu. Atleiskite. Viso gero. Aš ne viską atsimenu.