Lėtinis nuovargis įspėja: laikas sustoti

Lėtinis nuovargis dažnai kamuoja darbomanus
Lėtinis nuovargis dažnai kamuoja darbomanus
  © SCANPIX
„Lietuvos žinios“
2011-10-31 12:38

Medikai tokią būklę vadina lėtinio nuovargio sindromu. Šis nuovargis nuo įprasto skiriasi tuo, kad norint jį įveikti neužtenka pakankamai išsimiegoti, protinę veiklą pakeisti fizine ar atvirkščiai.

Lėtinio nuovargio sukeltas mieguistumas ir vangumas gali trukti keletą mėnesių ar net metų. Tuo metu paprastai sutrinka miego bioritmas: arba kamuoja nemiga, arba pernelyg anksti pabundama rytais. Savijautą dar labiau gali pabloginti nedidelis kūno temperatūros pakilimas, raumenų silpnumas, limfmazgių padidėjimas - kitaip sakant, bendras silpnumas.

Kai kurie žmonės tokią savijautą palaiko peršalimu ir pradeda gydytis. Tačiau vaistai negelbsti, nes po tariamo peršalimo simptomais slepiasi lėtinis nuovargis. Ir nors šis negalavimas neatrodo labai rimtas, iš tikrųjų jis gali byloti apie labai rimtas patologijas.

Yra keletas lėtinio nuovargio priežasčių. Viena jų - stresas. Tokia būsena dažnai siejama su neurologinėmis ligomis.

Lėtinis nuovargis dažnai kamuoja darbomanus ir psichologiškai pažeidžiamus žmones. Jiems derėtų pakeisti gyvenseną ir išmokti ramiau reaguoti į gyvenimo negandas, prieš naktį gerti raminamųjų arbatų. Be to, šiems žmonėms gali būti naudinga akupunktūra, klasikinis ir povandeninis masažas, reguliarios treniruotės.

Svarbu organizmą aprūpinti vitaminais, ypač B grupės, o jų yra duonos produktuose, grikiuose, alaus mielėse. Labai reikalingas vitaminas C, jis stiprina imuninę sistemą. Šio vitamino yra erškėtuogėse, spanguolėse, obuoliuose, kopūstuose, citrusiniuose vaisiuose. Organizmas turi gauti vitaminų A, E, seleno, magnio, kalcio, kalio. Reikėtų vartoti polivitaminų ir mineralų kompleksą.

Naujausi moksliniai tyrimai parodė, kad lėtinio nuovargio sindromas gali būti ir virusinės kilmės. Pavyzdžiui, jį gali sukelti įvairių tipų pūslelinės infekcijos virusai. Šios infekcijos diagnozuojamos atlikus laboratorinius tyrimus.

Beje, lėtinio nuovargio sindromas dažniau atsiranda nusilpus imunitetui. Pavyzdžiui, jeigu žmogus serga alergija, neretai jį kamuoja ir mieguistumas. Juk alerginės reakcijos visuomet pažeidžia tam tikras imuninės sistemos grandis ir gali susilpninti imunines reakcijas.

Patologinį mieguistumą gali sukelti ne tik ūminės ligos (kvėpavimo takų infekcijos), bet ir lėtinės (reumatinės, psichoneurologinės, endokrininės, skrandžio, žarnyno ir kt.). Todėl niekada negalima numoti ranka į savo sveikatą. Jei kamuoja mieguistumas ir neįprastas nuovargis, būtina kreiptis į gydytoją. Jis gali nustatyti tokios savijautos priežastis ir padėti jas pašalinti.