Valys bijo viešumo: prokuratūra statosi užkardas

D. Valys
D. Valys
  © „Lietuvos žinios“

Vakar D.Valys ne tik lankė savo automobiliu pėsčiųjų perėjoje parblokštą pilietę, bet ir rado laiko pasirašyti įsakymą, kuris sukėlė sąmyšį tarp žurnalistų ir privertė gūžčioti pečiais.

Šiuo įsakymu patvirtintas „Lietuvos Respublikos prokuratūros pastato Rinktinės g. 5A, Vilniuje, apsaugos posto darbuotojų darbo tvarkos aprašas“. Be kitų priemonių, turinčių užtikrinti prokurorų apsaugą nuo įvairių grėsmių, įskaitant šaunamaisiais ginklais ir sprogmenimis ginkluotus teroristus bei riaušininkus, numatyta ir ši: „Žiniasklaidos atstovai į pastatą įleidžiami tik esant Generalinės prokuratūros arba Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyriaus, arba Vilniaus apygardos prokuratūros vadovybės sutikimui.“

Kaip galima spręsti iš šio įsakymo, leidimus žurnalistams, norintiems patekti į „juodu kubu“ pramintą pastatą, už kurio kreivų langų darbuojasi Lietuvos prokurorai, nuo šiol pasirašys pats D.Valys, jo pavaduotojai ir Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius. Bet kodėl D.Valiui staiga prireikė imtis tokių ypatingų saugumo priemonių? Juk niekas iki šiol ir taip nebandė šturmuoti prokurorų šventovės, verždamasis į darbo kabinetus su kameromis, fotoaparatais, diktofonais ar rašikliais. Be to, net jeigu kokiam itin nuožmiam teroristui ir būtų kilusi tokia beprotiška mintis, jo kėslai būtų buvę pasmerkti neišvengiamai žlugti, nes nepastebėtas prasmukti į prokuratūros vidų niekas negalėjo ir iki naujojo D.Valio įsakymo. Mat įėjimą iš vestibiulio į pastato „vidurius“ patikimai saugo apsaugos postas - čia tikrinami pareigūnų darbo pažymėjimai ir prokuratūros lankytojų asmens dokumentai. O neprašyti svečiai susidurtų su aukšta metaline tvora, pro kurios vartus galima įeiti tik turint specialią elektromagnetinę kortelę arba apsaugos leidimą. Negana to, visas pastatas stebimas vaizdo kameromis. O gal šis D.Valio įsakymas reiškia, kad bus draudžiama be leidimo patekti ir į prokuratūros vestibiulį?

Vis dėlto vestibiulis, kaip LŽ patikino Generalinės prokuratūros (GP) Viešųjų ryšių skyriaus vedėja Rūta Dirsienė, kol kas liks vieša vieta. Leidimus D.Valys ir jo pavaduotojai pasirašys tik tiems, kurie norės patekti į prokuratūros vidų, kad informaciją gautų tiesiogiai iš pareigūnų. Savo pavaldinių kontaktus su žurnalistais sankcionuos ir Vilniaus prokuratūros vadovas R.Jancevičius.

Tačiau ar tai nereiškia, kad prokuratūros vadovybė imasi demokratinėje valstybėje neįprasto vaidmens ir tampa visareginčia akimi, turinčia galimybę ne tik įdėmiai stebėti, bet ir kontroliuoti visuomenei svarbios informacijos patekimą į viešumą? Ar tai nėra žingsnis Lietuvos Konstitucijos draudžiamos cenzūros link, siekiant apriboti žurnalistų bendravimą su pareigūnais, pastaruoju metu vis dažniau išdrįstančiais kritikuoti savo vadovybės veiksmus?

R.Dirsienė bandė išsklaidyti šias abejones aiškindama, kad D.Valio įsakymu nebus įvesta jokios naujos tvarkos, nes prokurorų bendravimas su žurnalistais jau reglamentuotas Prokuratūros įstatyme. Anot jos, vykstant prokuratūros pertvarkai pastaruoju metu pasirašoma daug „tvarkų“, reglamentuojančių įvairias prokurorų darbo sritis, ir šis D.Valio įsakymas yra vienas iš daugelio tokio tipo dokumentų.

Vis dėlto toks netikėtas D.Valio dėmesys žurnalistams verčia prisiminti jo darbo GP pradžią prieš pusantrų metų. Atvykęs iš Naujosios Akmenės į sostinę generalinis prokuroras deklaravo prokuratūros atvirumą visuomenei ir viešumą, o bendravimą su žiniasklaidos atstovais suvokė savotiškai. 2010 metų rudenį plačiai nuskambėjo istorija apie „neformalų“ D.Valio pasisėdėjimą nuošalioje Vilniaus senamiesčio kavinėje „Šauni vietelė“ su būreliu LTV žurnalisto Virginijaus Savukyno pakviestų „išrinktųjų“ - tokių kaip buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Egidijus Kūris, LTV žurnalistė Rita Miliūtė, politikos apžvalgininkas Arkadijus Vinokuras ir kiti. Gal tokiems patikrintiems žurnalistams dabar D.Valys išduos nuolatinius leidimus į GP, o visai kitai Lietuvos žiniasklaidai liks vestibiulis?

Generalinė prokuratūra: tvarka patekti į pastatą nesikeičia

Generalinė prokuratūra informuoja, kad tvarka patekti į pastatą Rinktinės g. 5A, kuriame įsikūrusios Generalinė prokuratūra ir Vilniaus apygardos prokuratūra, nesikeičia. Kaip ir iki šiol, žiniasklaidos atstovai į pastatą patenka, gavę Generalinės ar teritorinės prokuratūros prokuroro, su kuriuo yra susitarę susitikti, leidimą.

Filmavimo ir fotografavimo tvarką prokuratūroje reglamentuoja Prokuratūros įstatymas (11 str. 6 dalis): „Asmenims, išskyrus prokurorus ir prokuratūros personalą, filmuoti, fotografuoti, daryti garso ar vaizdo įrašus prokuratūros patalpose galima tik turint Generalinės prokuratūros ar teritorinės prokuratūros vadovo leidimą.“