Paskutinė Valio kelionė?

D. Valys
D. Valys
  © „Lietuvos žinios“

Dalia Grybauskaitė ryžtą atsistatydinti įvertino kaip garbingą poelgį, tikino nenusiteikusi skubėti ir pranešė lauksianti, kol paaiškės tyrimo aplinkybės. „Jeigu man bus nelemta tęsti tarnybos, esu įsitikinęs, kad prokuratūra pastatyta ant bėgių, ir jos jau niekas nenuvers. Kiekvieną dieną esu pasirengęs atsistatydinti, jeigu mane paskyręs asmuo pasakys „nepasitikiu“, - vakar patetiškai šnekėjo 39-erių D.Valys.

Ką daugiau kaip per metus nuveikė D.Valys, skiriant jį į Generalinės prokuratūros pareigas deklaravęs šios institucijos atvirumo bei nešališkumo principus? LŽ vakar kalbinti politikai, prokurorai ir visuomenininkai generalinio prokuroro iniciatyvas vertino nevienareikšmiškai.

Savo populizmo auka

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkas konservatorius Stasys Šedbaras pasidžiaugė, kad rengiant Prokuratūros įstatymo pataisas pavyko rasti bendrą kalbą tiek su generaliniu prokuroru, tiek su jo pavaldiniais. „Žmogus stengėsi, kiek galėjo, kiek leido valstybės parama ir jo vadybinės jėgos. Gal kartais jų ir pritrūkdavo“, - vakar sakė S.Šedbaras. Politiko nuomone, D.Valys mokėjo bendrauti, atsakė į visus komiteto pateiktus klausimus, o tai leido išvengti nereikalingos įtampos.

Kalbėdamas apie vakarykštę avariją, S.Šedbaras pabrėžė, kad tokio rango pareigūnai kaip generalinis prokuroras negali patys vairuoti automobilio, juos turi vežti specialiai apmokyti žmonės, gebantys reikalui esant atlikti ir papildomą funkciją. „Šiuo atveju pasirodėme kaip populistai, nusipiginome kaip valstybė“, - LŽ teigė komiteto vadovas.

Tačiau prokuratūros vairuotojus „optimizavo“ pats D.Valys. Panaikinti šių darbuotojų etatus ir įsakymas patiems prokurorams vairuoti tarnybinius automobilius - vienas pirmųjų naujojo generalinio prokuroro žingsnių. Dabar savo populizmo auka tapo pats D.Valys.

Tik kadrų „perstatymas“

“Nejaučiu, kad toje institucijoje būtų vykę kokių nors esminių pokyčių, išskyrus kadrų „perstatymą“. Gal viduje ir esama rezultatų, tačiau man apie juos neteko girdėti“, - paklaustas apie prokuratūroje vykstančias reformas LŽ aiškino kitas TTK narys Konstantas Ramelis. Pasak politiko, prokuratūroje nemažai spręstinų ir nerimą keliančių problemų. Jomis komitetas ketina domėtis artimiausiu metu.

Kritiškai D.Valio darbą vertina ir TTK atstovas Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis. „Tie, kurie jį pasirinko, padarė blogą darbą ne tik prokuratūros sistemai, bet ir pačiam D.Valiui“, - įsitikinęs Seimo narys. Anot parlamentaro, prokuratūra - sudėtinga sistema, jai vadovauti reikia pasirengimo ir patyrimo. Būtent to iš Akmenės atvykusiam D.Valiui ir trūko.

Teigiamas dalykas, V.Žiemelio nuomone, - pradėta prokuratūros pertvarka, t. y. veiklos optimizavimas atsisakant vienos grandies. „Tačiau tokiam svarbiam žingsniui buvo nepasirengta nei finansiškai, nei psichologiškai. Labai gaila, kad dėl to prokuratūrą paliko daug kvalifikuotų darbuotojų“, - apgailestavo V.Žiemelis.

Turėjo trauktis anksčiau

Pilietinės visuomenės instituto vadovas žinomas visuomenininkas Darius Kuolys mano, kad atsistatydinimo prašymą D.Valys turėjo įteikti ne dėl nelaimingo atsitikimo, o kur kas anksčiau. Pašnekovo teigimu, generalinis prokuroras netesėjo viešai duotų pažadų informuoti visuomenę apie rezonansinių bylų tyrimą.

Pasak D.Kuolio, visuomenė nieko nežino apie tai, kaip sekasi tirti teisėjo Jono Furmanavičiaus nužudymą ar daugybę metų vilkintą vadinamąją „Samanėlės“ bylą. „O Eglės Kusaitės byla atskleidžia visą mūsų valstybės ištižimą“, - pabrėžė jis. Anot D.Kuolio, Lietuvos pilietę leidžiama tardyti, ją apklausti Rusijos saugumo tarnyboms, mūsų prokurorai važinėja į Maskvą, o generalinis prokuroras nesiteikia nieko komentuoti. „Jei Nijolė Sadūnaitė disidentuoja ir nepriklausomoje Lietuvoje, tai jau rimta problema ir generalinį prokurorą skyrusiai prezidentei, ir Seimui, ir pačiam prokurorui“, - pažymėjo D.Kuolys.

Prokurorų profesinės sąjungos pirmininko, Alytaus rajono prokuratūros vadovo Stasio Kasiulio nuomone, per pusantrų metų prokuratūroje problemų ne sumažėjo, bet atsirado dar daugiau. „Reikalaujama rezultatų, tačiau į prokurorą žiūrima kaip į darbininką, dirbantį prie konvejerio, o ne į kūrybišką asmenybę“, - kalbėjo jis. Paklaustas, ar būtų gaila, jei D.Valys atsistatydintų, prokuroras aptakiai pripažino, esą „bet kokio dėl tokios priežasties pasitraukiančio žmogaus“ būtų gaila.

Lydėjo skandalai

D.Valys garsėjo savo aistra prekiauti vertybinių popierių biržoje. Per pustrečių metų generalinis prokuroras deklaravo 14 pirkimo ir pardavimo sandorių. Vienas jų - vertybinių popierių pirkimas, kurio vertė siekia per 4 tūkst. litų, - buvo deklaruotas mėnesį pavėlavus, nesilaikant įstatyme nurodyto termino. Tačiau etikos sargų bausmės prokuroras išvengė.

Vos paskirtas generaliniu prokuroru D.Valys pareiškė kovosiąs su privilegija naudotis tarnybiniu transportu ne tarnybos tikslais. Tačiau pavasarėjant LŽ atskleidė, kad pareigūną ankstų rytą į darbą ir vėlai vakare namo nuosavu automobiliu vežiodavo prokuratūros vairuotojas.

Įgyvendinant D.Valio deklaruotą taupymo politiką krašto prokuratūrose buvo atsisakyta ne tik vairuotojų, bet ir kurjerių, ūkvedžių, kompiuterininkų, budėtojų ir net valytojų. Tačiau pats generalinis prokuroras užmiršdavo apie taupymą keliaudamas po pasaulį. Vien pirmųjų darbo metų D.Valio komandiruotės Generalinei prokuratūrai kainavo per 20 tūkst. litų.

Moteris ėjo per perėją

D.Valio vairuojamo automobilio „Volvo V70“ partrenkta Tatjana Jevsejeva vakar jautėsi šiek tiek sutrikusi ir dėl sutrenkimų, ir dėl ją užgriuvusio dėmesio. „Buvau niekam neįdomi, kai prieš kelerius metus mane partrenkė automobilis ir patyriau rimtesnių sužalojimų“, - atsiduso vos prieš pusdienį generalinio prokuroro automobilio parblokšta moteris. Po medikų apžiūros iš ligoninės išleista T.Jevsejeva ją namuose aplankiusiam LŽ žurnalistui atvirai papasakojo apie eismo įvykį.

„Nelaimė įvyko ankstų rytą, apie 7 val., kai ėjau į darbą buvusioje „Ventos“ gamykloje. Esu darbininkė. Man einant šviesoforo nereguliuojama pėsčiųjų perėja šiek tiek lynojo, bet nebuvo labai tamsu. Iš kairės pusės nepastebėjau nė vieno automobilio, todėl žengiau keletą žingsnių. Tuomet ir pajutau smūgį“, - dar karštais prisiminimais vakar popietę dalijosi T.Jevsejeva.

Moteris pabrėžė, kad tikrai nebuvo išsiblaškiusi ir mobiliuoju telefonu eidama per perėją nekalbėjo. Tatjana prasitarė tikėjusi, kad iš dešinės važiavę automobiliai sustos. „Jeigu perėjos viduryje būtų buvusi įrengta saugumo salelė, būčiau joje sustojusi ir praleidusi automobilį. Tačiau toje vietoje jos nėra“, - lyg ir apgailestavo Tatjana.

Pagelbėjo praeiviai

Automobilio smūgio parblokštai moteriai pagalbos ranką pirmiausia ištiesė pro šalį skubėję žmonės. Tatjana neprisiminė, ar buvo praradusi sąmonę. „Gal tik trumpam. Netrukus kažkas iškvietė medikus ir policiją. Tik vėliau sužinojau, kad mane partrenkė generalinis prokuroras D.Valys. Iš pradžių net nesupratau, kas nutiko, nes labai išsigandau. Jaučiau didelį skausmą kojoje, todėl pamaniau, kad ji lūžo. Bet ligoninėje paaiškėjo, jog atsipirkau stipriais sumušimais ir emociniu sukrėtimu“, - pasakojo nukentėjusi moteris.

Po nelaimės geros nuotaikos nepraradusi Tatjana LŽ sakė, kad iš ligoninės namo grįžo taksi. Tatjana taip pat užsiminė, kad prokuroras D.Valys ją aplankė ligoninėje. „Neketinu atsisakyti prokuroro žadėtos pagalbos, bet ja nepiktnaudžiausiu. Nenoriu jo kaltinti, nelaimė ištiko mus abu“, - geranoriškai tvirtino T.Jevsejeva ir patikino nesiekianti D.Valio atsistatydinimo.

Prokurorui gresia bauda

Savo automobiliu „Volvo V70“ generalinis prokuroras D.Valys vyko į darbą. Greta jo automobilyje, keleivio vietoje, sėdėjo ir žmona Jolanta. Ji taip pat vyko į darbą, mat neseniai pradėjo dirbti Centrinėje hipotekos įstaigoje vyriausiąja specialiste. Nė vienas iš Valių per incidentą nenukentėjo. Policijos pareigūnai patvirtino, kad D.Valys pripažino kaltę dėl eismo įvykio.

Prokurorui buvo surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas, tyrimui paimta kraujo. Už Kelių eismo taisyklių pažeidimą, kai nukentėjusiajam nedaug sutrikdoma sveikata, gresia bauda nuo 500 iki 1 tūkst. litų arba atimama teisė vairuoti transporto priemones nuo vienų iki dvejų metų.