Ar bitės žiemą miega?

Ar bitės žiemą miega?
Ar bitės žiemą miega?
© EKO redakcija
„EKO redakcija“
2011-10-17 16:49

Vasara, pievos, gėlynai, žydintys sodai ir po žiedelius dūzgiančios bitelės. Kaip nuostabu! Tačiau romantika baigiasi, kai pamąstome, jog bitės apdulkina augalus. Ir kuo šis procesas intensyvesnis, tuo didesnio derliaus galima laukti. Jeigu nebūtų bičių, derliai būtų gerokai mažesni. Tačiau bitininkai jau kurį laiką stebi bičių mažėjimo procesus. Dažnai tai lemia kenkėjai ir neišmanymas, kaip avilį paruošti žiemai.

 

Maitinimas turi prasidėti anksti

Dar nešalta, bitelės dar paskraido, ypač giedrą saulėtą dieną, tačiau Lietuvos bitininkų sąjungos prezidento profesoriaus Algirdo Skirkevičiaus teigimu, žiemojimui bitės jau seniai turi būti paruoštos. Geras bitininkas po medonešio iš karto biteles pradeda maitinti iš cukraus padarytu sirupu. Pasak profesoriaus, geriausias bitelių maitinimo laikas – iki rugpjūčio 23 d.

„Maitinimo metu bitės atlieka labai didelį darbą: perdirba sirupą, jį suneša į korius. Šis procesas labai panašus į natūralaus nektaro rinkimą. Tokio intensyvaus darbo metu bitės „susidėvi“ ir persidirbusios maždaug viduržiemį žūsta. Todėl maitinimas turi prasidėti gana anksti, kad bitės ne tik spėtų perdirbti maistą, bet ir sudėtų kiaušinėlius, iš kurių išsiris naujos šeimos, – sako A. Skirkevičius. – Tačiau bitininkai dažnai uždelsia maitinimą ir pavasarį avilyje randa žuvusias bites.“

Šiluma ir saugumas – svarbiausia

Profesorius taip pat sako, kad žiemojančios bitės turi būti labai šiltai apdengtos, saugios ir reikia žiūrėti, kad niekas jų neerzintų. Kita labai svarbi priežastis, dėl kurios žūsta bitės, pasak profesoriaus, yra erkės. Jos prikimba savo kojomis prie suaugusių bičių ir siurbia iš jų kūno hemolimfą. Būna, kad bitės ir vėlai rudenį palieka avilį, jos tarsi bėga nuo minėtų parazitų ir žūva. Bitės kovoja su erkėmis, dažnai aviliuose randamos erkės be kojų, tačiau parazitai prisitaiko prie taikomų gydymo priemonių ir yra pakankamai atsparūs naikinimui.

A. Skirkevičius sako, kad bites labai reikia prižiūrėti ir saugoti, nes jas gali suėsti įvairūs graužikai: pelės, žiurkės, kiaunės. Miškuose, pamiškėse kiaunės neretai padaro nuostolių, ypač giliomis žiemomis. Mat kiaunės daugiausia minta pelėmis, o po giliu sniegu jų sunku rasti, tad imasi puldinėti bičių avilius. „Kiaunė suėda viską: medų, duonelę ir bites. Sudorojusi vieną avilį ji persikelia prie kito. Jeigu tokiose vietose bitės paliekamos žiemoti, avilius reikia „įvilkti“ į skardinę įmovą“, – aiškina profesorius.

Bičių pasaulis – unikalus

Kuo dar ypatingas bičių pasaulis? A. Skirkevičiaus teigimu, nuo kitų vabzdžių bitės skiriasi organizuotumu ir bendruomenine veikla. „Tą bendruomenę mes suprantame kaip vieną individą, bet viena bitė savarankiškai gyventi negali. Kitas jų išskirtinumas, kuris dar tik tiriamas, yra tas, kad jų nervų sistema labai gerai išvystyta. Šios grupės vabzdžiai (ir skruzdės) sugeba apibendrinti informaciją. Tai pirmoji tokia gyvūnų grupė, taip aiškiai išsiskirianti šia savybe. Bitėse reiškiasi ne tik primityvūs instinktai, bet viskas vyksta labai sudėtingai. Jos sugeba atskirti daiktus, žmones ir t.t.“, – pasakoja Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas.

O dar įdomiau yra tai, kad bitės niekada neužsimerkia, o tai reiškia, jog jos niekada nemiega. Net ir žiemą.