Kas gali padėti išlaikyti poros santykius per atstumą?

Santykiai per atstumą
Santykiai per atstumą
  © 123rf.com

Psichologė Inga Truskauskaitė, viešosios įstaigos „GEBU“, dirbančios su psichologinėmis emigracijos pasekmėmis, projektų vadovė tvirtina, kad vieno ar kelių iš šeimos narių išvykimas yra situacija, kurios metu keičiasi šeimos struktūra: vieni šeimos nariai turi perimti išvykusiojo vaidmenis, neretai vienam iš sutuoktinių nuo kito išvykimo atsiranda dviguba kasdienių darbų našta.

„Tai sunku ne tik fiziškai, bet ir emociškai: kai turi daugiau kasdienių darbų, mažiau laiko gali skirti savo asmeniniams poreikiams tenkinti, bendrauti su artimaisiais, su vaikais“, – sako psichologė.

Kartais girdime, kad emigracija išardo šeimas, o kitos istorijos byloja, kad atstumas porų santykius tik sutvirtina. Kas lemia, kad emigracijos fenomenas skirtingai paveikia porų santykius?

„Tikrai yra sunku išlaikyti artimą santykį per atstumą. Lietuvoje gyvenantis sutuoktinis gali jausti netgi pyktį ant išvykusiojo, taip pat jaustis paliktas, nors ir racionaliai suvokia išvykimo priežastis. Netrukus pradedamas jausti ir nepasitenkinimas santykiais. Dažnai sutuoktiniai išgyvena vienatvės jausmą ir tai gali paskatinti palaikymo ar meilės ieškoti kitur“, – dėsto ilgo vyro ir žmonos išsiskyrimo pasekmes.

Ar sutinka Inga Truskauskaitė, kad partnerius dažnai išskiria ne pati emigracija, o tai, kad išvažiavęs žmogus įgyja kitokios, naujos patirties, pasikeičia pats?

„Žinoma, taip ir yra! Juos išskiria ne pats išsiskyrimas, o tai, kaip jie geba susitvarkyti su pakitusia situacija. Įgijęs naujos patirties žmogus gali dalytis ja su šeima, tam tikra prasme įtraukti savo naują patirtį į šeimos gyvenimą. Tačiau jei jis to nedaro, skirtingi patyrimai, kuriais nesidalijama, tolina partnerius“, – aiškina psichologė.

Ką patartų specialistė toms šeimoms, kurių vienas iš partnerių emigruoja. Kokie būdai gali padėti pakelti ilgus išsiskyrimus?

I. Trusauskaitė žeria patarimus: „Pirmiausia reikėtų stengtis kuo daugiau bendrauti, kuo dažniau matytis. Jei galite pasirinkti atvykti kelis kartus per metus trumpesniam laikui, tai yra geriau nei atvykti kartą ar du per metus ilgesniam laikui. O svarbiausia – numatyti, kada šeima bus vėl kartu, išlaikyti bendros ateities kūrimo perspektyvą, įtvirtinti įsipareigojimus vienas kitam!“

Visos įdomiausios temos Jūsų laukia TV3 pokalbių laidoje „Ką manai?“ su Agne Armoškaite kasdien 17.40 val.!

 

Kas gali padėti išlaikyti poros santykius per atstumą?

Santykiai per atstumą
+3