Nepilnamečių motinų pasaulis: kas laukia po gyvenimo rojuje?

Vaiko ir motinos globos namai "Užuovėja"
Vaiko ir motinos globos namai "Užuovėja"
  © Tomas Vinickas

Nauji namai ir naujos svajonės

Sostinės Naujosios Vilnios rajone praėjusių metų liepos 1-ąją duris atvėrė vaiko ir motinos globos namai „Užuovėja“. Kalvota sostinės miesto dalis, nors prieš gerą pusšimtį metų prijungta prie Vilniaus, taip ir liko savita gyvenviete su savomis gyvenimo taisyklėmis. Šiuo metu šį netoli centro esantį sostinės rajoną pamėgo turčiai ir prakutusieji, kurie vaizdingose vietose statosi nuosavus namus. Nors šie keičia senąjį Naujosios Vilnios veidą, vis dėlto daugeliui vilniečių šis mikrorajonas neatrodo svetingiausias dėl gana spalvingų jos gyventojų.

„Matote, kokie čia vaikšto, – galva mosteli „Užuovėjos“ direktorė Ž. Aleksienė, kai stabtelime atsisveikinti lauke ir dar stebime žaidimo aikštelėje auklių saugomus vaikus ir jų iš mokyklos grįžtančias mamas. Tuo metu už tvoros matome besibūriuojančius stikliuko mėgėjus. – Kai čia pirmąkart atėjau, lauke nė viena lempa nedegė, o šis pastatas buvo nenaudojamas nuo 1969 metų. Po jį lakstė žiurkės.“

Dabar šis keturaukštis namas yra naujai perdažytas, teritorija aplink jį – tvarkinga ir prižiūrėta. Beje, švarių suremontuoto pastato sienų „nepuošia“ grafičiai ar šiaip mėgstančių padirbėti su dažų balionėliu teplionės. Ko nepasakysi apie sostinės centre ar Senamiestyje dosniai paženklintus namus. Arba grafičių piešėjams šis rajonas pernelyg atokus, arba Naujoji Vilnia ne tokia jau pavojinga, kokią ją piešia miestiečių vaizduotė.

Pirmame vaiko ir motinos globos namų aukšte vis dar vyksta remonto darbai. Čia po kurio laiko galės įsikurti savarankišką gyvenimą pradėsiančios pilnametystės sulaukusios mamos, kurios pačios rūpinsis savo ir vaiko buitimi. Pagal naująjį sumanymą, kuriam jau pritarė šios įstaigos steigėjas Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, suremontuotuose ir švariai įrengtuose kambariuose taip pat galės apsigyventi besilaukiančios paauglės. Šiuo metu į pirmuosius nepilnamečių motinų ir jų kūdikių namus, į atnaujintus kitus tris pastato aukštus patenka tik pagimdžiusios merginos.

„Nepilnametei gimdymas yra labai didelis stresas. Ją reikia tam paruošti. Mūsų svajonė suteikti socialines paslaugas besilaukiančioms mamoms“, – sakė direktorė. Ši svajonė, kai remontas baigsis, bus realizuota. O pirmojo aukšto kambariuose, kuriuos vadovė vadina savarankiško gyvenimo butais, vėliau įsikurs išsilavinimą įgijusios, darbą susiradusios buvusios „Užuovėjos“ auklėtinės su mažyliais.

Globos įstaiga negali ir neturi atstoti tikrų namų

Ketverius metus globos namų pastatas buvo renovuojamas, kiekvieno iš keturių aukštų išplanavimą direktorė apgalvojo iki smulkmenų. Šiuo metu švariuose su patogumais, naujais baldais ir naujausia įranga apstatytuose kambariuose gyvena aštuonios nepilnametės motinos su vaikais. Jauniausiam mažyliui yra vos penki mėnesiai, o vyriausiam – treji metai.

Pirmoji „Užuovėjos“ gyventoja, kurią sutikome koridoriuje su jos beveik pusantrų metų sūnumi, jau pakėlė sparnus. Netrukus įvyks teismas dėl šios merginos globos, kuri turėtų būti paskirta jos būsimam vyrui. Ši mergina yra įkvepiantis pavyzdys kitoms, nes su kūdikio tėvu ji ketina sukurti šeimą ir kartu auginti vaiką.

„Nerasi nė vieno auklėtinio, kuriam būtų gerai globos namuose, kad ir kokie jie būtų paauksuoti. Neikime prieš gamtos dėsnius. Kiekvienas žmogus yra individas, taip jau gamta sutvėrė, kad žmogus nori turėti savo vienintelę mamą, savo kampą, savo namus, – sakė „Užuovėjos“ direktorė Ž. Aleksienė. –

Mūsų tikslas – kuo labiau priartėti prie namų aplinkos, bet namų jie neatstos. Siekiame išmokyti merginas savarankiškumo, kad pačios sugebėtų susukti savo šeimos lizdelį. Taip, joms čia galbūt yra geriau nei kitur. Ir materialiai, ir dvasiškai. Mūsų yra mažai. Ne 60, ne 90 vaikų, o tik šešiolika (paauglės mamos irgi dar yra vaikai). Bet visos jos nori išskristi. Mano sūnus irgi nori išeiti. Kai tai merginoms pasakau, jos prigęsta, nejaučia jokio pykčio ar skriaudos, supranta, kad jų siekis turėti nuosavus namus yra normalus.“

Mums vaikščiojant po globos namus, šie buvo apytuščiai. Daugelis nepilnamečių motinų yra išėjusios į mokyklas. „Užuovėjos“ taisyklės skatina vienerius metus paaugles mamas nuolat būti prie savo vaiko ir jį prižiūrėti, kad išsiugdytų prieraišumo, atsakomybės jausmą. Tačiau norinčioms greičiau sugrįžti į mokyklos suolą darbuotojos tam neprieštarauja.

„Jei matome, kad mama yra „naminė“, jai nereikia to bendravimo su išoriniu pasauliu, tai ji ir yra šalia vaiko tuos vienerius metus. Bet jei mergina siekia bendravimo, mes galime tik pabloginti situaciją, jei izoliuosime ją nuo visuomenės. Jos kantrybė vieną dieną gali „sprogti“, ji nebenorės būti šalia vaiko. Merginos nėra robotai, netaikome taisyklių vienodai visoms“, – kalbėjo vadovė.

Geresnis gyvenimo skonis skatins siekti daugiau?

Pirmuose mūsų šalyje nepilnamečių motinų ir jų vaikų globos namuose dar yra neužimtų kambarių. Negi nėra norinčių patekti į saugų rojų? Pasirodo, ne kiekviena savivaldybė už savo rajono gyventoją sutinka kas mėnesį mokėti 1836 litus. Šiuo metu „Užuovėjoje“ gyvena aštuonios merginos iš Vilniaus, Klaipėdos, Anykščių, Zarasų, Švenčionių, Rokiškio rajonų.

Visos paauglės, prieš pastodamos, buvo vaikų globos namų auklėtinės, o jų tėvams dėl įvairių priežasčių buvo atimtos teisės į jas. Šių merginų kūdikių biologiniai tėvai dažniausiai irgi iš tų pačių globos namų. Paprastai gero gyvenimo neragavusios jaunos mamos čia atsiduria aprūpintoje, saugioje aplinkoje. Vien kiekvieno kūdikio vitaminams, be vaistų, kas mėnesį skiriama po pusšimtį litų, mažyliams perkamos geriausios sauskelnės, individualiai kiekvienam parenkamas jiems tinkamiausias maistas. Nepilnamečių motinų maitinimu penkias dienas per savaitę rūpinasi profesionali virėja, tik savaitgalį merginoms skiriama po 15 litų maistui. Jos visos susideda gautus pinigus, susikuria valgiaraštį, nusiperka reikiamus produktus ir laisvomis dienomis pačios ruošia maistą sau ir vaikams.

Šiuose globos namuose merginas gali lankyti jų kūdikių tėvai, draugai ir artimieji. Šiems neleidžiama užeiti tik į vadinamuosius merginų butus, tačiau susitikimams skirti poilsio kambariai su virtuvėlėmis, kur galima paruošti svečiams arbatos ar kavos. Globos namų auklėtinės turi treniruoklių salę, kambarius su kompiuteriu ir internetu, skalbimo patalpas su naujausiomis skalbimo mašinomis, o globos namų auklėtinių vaikams įrengti žaidimo kambariai.

Tik atsidarę vaiko ir motinos globos namai Naujojoje Vilnioje sulaukė gyventojų dėmesio iš visos šalies.

„Nėra Lietuvoje taip baisu, kaip sakoma. Užuojauta tikrai neišnykusi, ji tebegyvuoja mumyse. Tai rodo faktai. Mūsų vaikučiai aprengti pačiais gražiausiais drabužėliais. Jiems neišleidome nė vieno lito. Turime 28 kvadratinių metrų sandėlį, perpildytą vaikų drabužėlių. Nė karto nieko neprašėme. Reklamai neišleidome nė vieno lito. Pradedant vaiko kojinytėmis, baigiant vežimėliais – viską gavome dovanų“, – pasakojo vienintelės tokios globos įstaigos Lietuvoje vadovė.

Besižvalgant po laikinus nepilnamečių mamų ir jų vaikų namus, kyla klausimas, ar paauglėms, pagyvenusioms čia, nesusidarys toks įspūdis, jog gyvenime visada turės užuovėją, o joms visi skubės į pagalbą? Ar paauglės nepalūš, nenusivils, kai pačioms reikės rūpintis ir savimi, ir vaiku? „Specialiai norėjau, kad šie namai būtų kuo gražiau ir geriau įrengti. Tegu jos pamato geresnę buitį, kad ir toliau gyvenime siektų daugiau“, – atsakė „Užuovėjos“ direktorė Ž. Aleksienė.

Nepilnamečių motinų pasaulis: kas laukia po gyvenimo rojuje?

Vaiko ir motinos globos namai "Užuovėja"
+13