Pirmą kartą teisiamų „juodųjų archeologų“ kapinių vagystės įvertintos 0,5 mln. Lt
atnaujinta 15.44

Oleg Salij
Oleg Salij
  © Tomas Vinickas

Pirmadienį Vilniaus apygardos teismas atvertė pirmąją Lietuvoje „juodųjų archeologų“ bylą. Vieną kaltinamųjų – Olegą Salij – į teismo salę atlydėjo konvojus, nes bandė slapstytis. Kartu su juo prieš teismą stojo ir Vadimas Čvanovas. Abu vyrai anksčiau nebuvo teisti.

38 m. O. Salij ir 33 m. V. Čvanovas įkliuvo Apuolės kapinėse su visa įranga ir įkalčiais. Vyrai neneigia, kad vogė šiose kapinėse, tačiau atkakliai tvirtina, kad jie nežinojo, kad kažkam daro žalą. O. Salij advokatas Stasys Karvelis aiškino, kad jo ginamasis ne tik nepakenkė niekam, bet esą padarė gerą darbą, nes surado tris šimtus metų kapinėse pamirštas vertybes.

V. Čvanovo advokatė Svetlana Pronina sakė, kad jos ginamasis turi atsakyti dėl išraustų Apuolės kapinių, tačiau jis tiesiog panoro susirasti monetų, nes esą manė, kad jos niekam nereikalingos. Anot S. Proninos, bendras ieškinys, pateiktas jos ginamajam ir jo draugui, siekia pusę milijono litų.

Kaltinamajame akte prokuroras skaitė, kad vyrai Klaipėdos ir Skuodo rajonuose specialia įranga – metalo ieškikliais – net keliuose kaimuose niokojo senovines kapines, iš kurių pasisavino 110 istorinių radinių. Per tūkstantį įvairių istorinių vertybių buvo užfiksuota „juodųjų archeologų“ padarytose nuotraukose.

Vyrai iš kapaviečių nelegaliai rinko X–XIV a. brangiųjų metalų gaminius: peilių geležtes, kirvius, balnakilpes, žiedus, apyrankes, žalvarines segių galvutes, smeigtukus, karolius, šovinius ir kitus vertingus radinius. Anot prokuroro, radinius pasisavinę kaltinamieji nepataisomai suniokojo istorines kapines.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad V. Čvanovas ir O. Salij kasinėjimams buvo apsirūpinę ne tik brangiais metalo ieškikliais, bet ir turėjo žemėlapius, senovinio kapinyno schemą.

„Juodųjų archeologų“ taikiniu buvo tapusios senosios kuršių kapavietės.

Radinius iš kapinynų, prokuroro duomenimis, „juodieji archeologai“ pardavė internete. Tyrimo metu nustatyta, kad nuotraukose buvo užfiksuoti 1027 radiniai. Tyrėjai išaiškino ir senovinius gaminius iš O. Salij įsigijusius pirkėjus, kurie pinigus pervedė į „Swedbank“. Tyrimo metu nustatyta, kad prekyba vyko maždaug šešerius metus. Tarp parduotų daiktų buvo ir kalavijas. Dalis nelegalių radinių buvo parduoti užsienyje gyvenantiems asmenims.

Prokuroro pateiktais duomenimis, uždarbis iš nelegaliai iš kapų iškastų radinių siekia 55 223 Lt.

V. Čvanovo radinių sąraše prokuroras taip pat vardijo iš kapaviečių vogtas vertybes. Iš bendro surasto 1027 vertybių skaičiaus V. Čvanovui priskiriama 110 radinių.

Tyrimo metu nustatyta, kad Kauno, Utenos Panevėžio ir Alytaus apskričių senosios kapavietės taip pat domino kapų vagis. Iš jų buvo iškasta dar keli šimtai archeologinių radinių.

Kaltinamieji pasakoti savo versiją sutiko tik po visų liudytojų apklausos, kuri prasidės lapkričio 16 dieną.

Pastebėjus bet kokius žmones su metalo ieškikliais ar neįprastus kasinėjimus laukuose, būtina pranešti Bendrajam pagalbos centrui telefonu 112 arba Kultūros paveldo departamentui darbo metu telefonu 8 698 40 416, kitu metu – Kultūros paveldo departamento „Karštosios linijos“ telefonu 8 5 2778588 palikdami balso pranešimą.

Pirmą kartą teisiamų „juodųjų archeologų“ kapinių vagystės įvertintos 0,5 mln. Lt

Oleg Salij
+5