Penktokai tapo mokytojos įkaitais

Gimnazijos profsąjungos vadovė D.Rakauskienė Andrius Navickas (Nuotrauka iš LŠDPS archyvo)
Gimnazijos profsąjungos vadovė D.Rakauskienė Andrius Navickas (Nuotrauka iš LŠDPS archyvo)

Velžio (Panevėžio r.) gimnazijos penktokai tėvams pasakoja neseniai išgyventus įspūdžius, kai mokytoja Doloresa Rakauskienė juos užrakino kabinete ir liepė slėptis nuo direktoriaus. Lyg nuotykį priėmę raginimą mokytis užsirakinus, vaikai pasakoja „slėpynių“ iš pradžių žaidę su direktoriumi, o paskui ir su kitais pedagogais. Tačiau gimnazijos direktoriui Rimtui Baltušiui toks mokytojos elgesys nepasirodė panašus į nuotykį. Išsigandęs dėl įkalintų vaikų, mokymo įstaigos vadovas kreipėsi į policiją. Valandą užsitęsusias mokytojos surengtas „slėpynes“ nutraukti pavyko tik uniformuotiems pareigūnams.

Nenorėjo įsileisti

Į technologijų mokytojos D.Rakauskienės organizuotas „slėpynes“ Velžio gimnazijos penktosios „c“ klasės mokinukai buvo įtraukti antradienį, per pirmąją pamoką. Tą rytą vietoj pamoką turėjusios vesti mokytojos į klasę atėjo D.Rakauskienė. Ji užrakino kabinetą iš vidaus ir ėmė bendrauti su vaikais. LŽ D.Rakauskienė tikino, kad tądien pagal programą ji penktokėlius mokė „sumuštinių gaminimo teorijos“. Užrakinti vaikai kabinete išbuvo visą pamoką ir po jos sekusią pertrauką.

Tai, kad kabinete vyksta kažkas negera (iš ten sklido garsai, bet į vidų niekas negalėjo patekti), pirmoji dėmesį atkreipė socialinė pedagogė. Specialistė prieš pamoką panoro pasikalbėti su vienu penktoku. Beviltiškai bandančią atidaryti užrakinto kabineto duris socialinę pedagogę pastebėjo gimnazijos direktorius R.Baltušis. Jam irgi parūpo iš kabineto neišleidžiami vaikai. Trečias asmuo, pabandęs patekti klasę, buvo mokytoja, turėjusi joje vesti pamoką pagal sudarytą grafiką. Niekam už uždarų durų nereaguojant į trijų pedagogų prašymus, reikalavimus ir net maldavimus, mokyklos direktorius pasitarė su darbo inspekcija ir iškvietė policiją.

Tikslą pasiekė

„Slėpynių“ organizatorė Velžio gimnazijos technologijų mokytoja D.Rakauskienė sumanymą mokyti vaikus už užrakintų durų LŽ aiškino kaip protestą prieš šios gimnazijos direktoriaus R.Baltušio savivalę. D.Rakauskienė prisipažino pajutusi neteisybę, kad mokymo įstaigos vadovas daugiau pamokų skyrė jos kolegei technologijų mokytojai, o ją neva nuskriaudė. Kita vertus, protesto organizatorė tvirtino, kad iš kolegės paveržusi pamoką kovojo ne tik už save, bet ir už visą kolektyvą. „Esu mokyklos švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkė, todėl privalau kovoti už visus atstumtuosius. Direktoriui patinkantys mokytojai gimnazijoje dirba šiltnamio sąlygomis, o mokyklos vadovo simpatijų nenusipelnusieji priversti tenkintis vien tuo, kas nuo jų atlieka“, - sakė D.Rakauskienė. Mokytoja tikina svarbiausią savo tikslą „slėpynėmis“ pasiekusi - į pedagogų problemas Velžio gimnazijoje dėmesys atkreiptas.

Velžio gimnazijos vadovas R.Baltušis LŽ pabrėžė prieš porą mėnesių buvęs atestuotas ir gavęs pagyrimų už itin demokratišką vadovavimą. Tad, pasak jo, vaikus įkalinusios mokytojos teiginiai apie jo autokratinį valdymą yra laužti iš piršto. Direktoriaus teigimu, D.Rakauskienei rūpi tik jos pačios interesai, juos ši mokytoja tenkina protu sunkiai suvokiamomis priemonėmis.

R.Baltušis teigė, kad mokytojai su mokiniais užsirakinus klasėje, jis pabūgo dėl jų saugumo. „Mokytojai su mokiniais užsirakinti klasėje neturi teisės net per pertraukas, o ką jau kalbėti apie visą pamoką“, - sakė jis. Nepavykus įkalbėti mokytojos atrakinti kabinetą, direktorius sakė puolęs skambinti darbo inspekcijai. Jos darbuotojai jam patarė į pagalbą kviesti policijos pareigūnus.

R.Baltušis pripažino, kad neva protestuojanti mokytoja pareigūnams iškart pakluso. Jis aiškino, kad toks pedagogės elgesys bus svarstomas visuotiniame pedagogų susirinkime. Direktorius neatmetė galimybės, kad per pamokas žaisti „slėpynes“ sumaniusiai mokytojai gali tekti atsisveikinti su pedagogės darbu jo vadovaujamoje įstaigoje.

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė švietimui Skaidrutė Kriukienė įvykį Velžio gimnazijoje įvertino kaip neleistiną ir net žiaurų. Specialistė pažadėjo, kad rajono savivaldybės valdininkai „tikrai neliks jam abejingi“.