Tėvai savo atžalas grožio salonuose dailina ir jėga

Mergaitė
Mergaitė
  © „Lietuvos žinios“

Vaiko teises ginantys Lietuvos įstatymai numato, kad vaiką draudžiama kankinti ir žaloti, žeminti jo garbę ir orumą, nurodo rūpintis jo sveikata ir gerove. Kai kurie gydytojai rekomenduoja ausis auskarais puošti tik dešimties metų sulaukusiems vaikams. Tuo tarpu grožio salonų, kuriuose atliekamos auskarų vėrimo procedūros, darbuotojos pripažįsta, kad kartais to užsigeidžia tėvai, norintys savo atžalą papuošti prieš jos valią.

Pagražinti vaikus tėvai bando ir jėga

Kaune norinčių įtaisyti savo vaikams auskarus tėvų netrūksta. Kartais to nori patys mažamečiai, kartais gimdytojai tikisi taip pagerinti vaikų regėjimą ar tiesiog papuošti juos pagal savo supratimą. „Nerekomenduoju verti auskarus mažesniems nei trys metai vaikams. Stengiuosi atkalbėti nuo šio žingsnio tėvelius, atvedusius savo vaikučius. Dažniausiai pavyksta gražiuoju susitarti. Kartais tenka pasakyti tiesiog „ne, to nedarysiu“.

Kokie jų motyvai? Būna ir gražių: vieni tėveliai atsinešė penkių mėnesių dvynukes ir paprašė įverti joms auskarus, nes neatskiria mergaičių. Kiti įsivaizduoja, kad tokiems mažiems vaikams mažiau skaudės, greičiau užgis. Visada įspėju tėvelius, kad gijimas kaip tik gali būti sudėtingesnis, nes tokio amžiaus vaikai paprastai nelabai laikosi higienos taisyklių“, – pasakojo „Dermatokosmetologijos klinikos“ Kaune kosmetologė Dainora Tumienė.

Tris vaikus auginančiai mamai tenka būti ir mažųjų klientų psichologe, ir drauge, todėl jai labiausiai patinka, kai į kliniką tėvai atveda penkerių ar vyresnius vaikus, norinčius nešioti auskarus. Tokio amžiaus vaikas geba pasakyti savo nuomonę, jį galima nuraminti, paskatinti. Jeigu mažasis klientas savo noro neatsisako, kosmetologę džiugina po procedūros laime nušvitęs jo veidas.

Būna, kad, peržengęs grožio įstaigos slenkstį, vaikas išsigąsta – tuomet kosmetologė žiūri, kaip reaguoja tėvai. „Dažniausiai tėveliai būna protingi, nusprendžia auskarų nebeverti ar ateiti kitą kartą, bet kai kurie sako: „Palaikysiu vaiką, o jūs verkite auskarus.“

Kai buvau jauna specialistė labiau klausydavau tėvų. Šį darbą dirbu jau penkiolika metų, ir šiandien, labiau nei kažkada, jaučiu moralinę teisę to nedaryti. Neprotinga vaiką per prievartą kankinti“, – įsitikinusi D. Tumienė.

Moteris pasakojo, kad nutinka ir nemalonių istorijų: viena mama atsinešė dar metų neturintį kūdikį, kuriam prieš keletą dienų kitame salone buvo įverti auskarai, ir pasiskundė, kad skylutės ausyse nevienodame aukštyje. Klientė norėjo, kad dukrai auskaras būtų įvertas kitoje vietoje, kad atrodytų simetriškai. Kosmetologei atsisakius tai daryti, užsispyrusi mama sugrįžo po mėnesio, papasakojo, kad auskarus dukrai pervėrė kitame salone, bet jie ir vėl atrodo nesimetriškai. Šįkart ji tikėjosi, kad D. Tumienė parašys raštą, kuriame kaip nepriklausoma ekspertė patvirtins, jog procedūra atlikta nekokybiškai – mažylės grožiu susirūpinusi moteris ketino kreiptis į teismą.

Kitą kartą į kosmetologės kėdę mama pasodino auskarų užsimaniusią keturmetę. Pirmąjį auskaro „šūvį“ mergaitė ištvėrė kantriai, bet antrojo nebenorėjo. Mama susinervino: „Aš ją palaikysiu – žiūrėkite, kaip stipriai ją laikau.“ Grožio specialistė atsisakė tęsti procedūrą, kol mergaitė pati jos nenorės, ir ją atvedusi mama įniršo: ištraukė ką tik įvertą pirmąjį auskarą, metė darbuotojai į akis ir iškurnėjo.

„Kažkada tokių situacijų labai bijojau, dabar man jos juokingos“, – prisipažino D. Tumienė.

Ji daug domėjosi populiaria teorija, kad mažiems vaikams į ausis įvėrus auskarus pagerėja jų regėjimas, bet padarė išvadą, kad daugeliu atvejų ši procedūra tam didelės įtakos neturi.

Gąsdina klientus

Kaune įsikūrusio grožio salono „Jaunatvės namai“ kosmetologė Raimonda Mačiulienė pasakojo, kad anksčiau auskarus salone verdavo ir kūdikiams, bet dabar to nepraktikuoja. „Bandome atkalbėti tėvus, nes jau pusės metų vaikas turi daug jėgos, sunku riboti jo judesius, kūdikis klykia, rėkia. Patariu tėvams tokį vaiką dar paauginti, nes ir mūsų turimi auskarai standartiniai, ilga kojele, ji gali trintis į paausį.

Su trejų metų vaiku jau galima pakalbėti, susitarti. Ką darome, jei vaikas išsigąsta, jam skauda, o tėvai liepia verti auskarus? Pas mus prie auskarų vėrimo paslaugos aprašymo nurodyta, kad juos veriame tik vaikams nuo septynerių metų. Ne ta aplinka, kad ramintume klykiančius kūdikius, klientai išsigąsta“, – šypsojosi kosmetologė.

Jei paaugliai slapčia nuo tėvų veržiasi į saloną ir prašo auskarų į liežuvį, antakį, nosį ar bambą, tai kelerių metų atžalas pagražinti labiausiai nori patys gimdytojai. Tiesa, paaugliams kosmetologai auskarais pažymėti „sudėtingesnių“ kūno vietų be tėvų ar globėjų sutikimo negali, o ir jie patys ne itin palankiai žiūri į šią procedūrą. Tačiau mažas mergaites mamos į saloną vertis į ausis auskarų atveda dažnai ir mėgsta tvirtinti, kad procedūros užsigeidė pačios mažylės.

„Bet ar tikrai vaikai to nori? Maža mergaitė pamato, kad mamos ausyse kažkas blizga, ir pati to užsimano, nors nežino, kad teks truputį pakentėti. Tėvai dažniau tokius mažus vaikus į saloną atveda dėl savo įgeidžių. Septynerių metų vaikas jau mąsto kitaip, išeina laimingas“, – pasakojo specialistė, pridūrusi, kad ne itin skuba verti auskarus vaikų regėjimui gerinti – pirmiausia akupunktūrą išmanantys žmonės turėtų pažymėti specialius taškus, kuriuos surasti pačioms kosmetologėms ne visada pavyksta.

Ausyse yra per 150 aktyvių akupunktūrinių taškų, susijusių su vidaus organais. Manoma, kad šiuos taškus stimuliuojant gerėja tam tikrų organų veikla. Tačiau juos nustatyti turėtų profesionalus akupunktūrininkas. Kosmetologė D. Tumienė rekomenduoja pamąstyti prieš apsisprendžiant verti auskarus – kartais susidomėjusius tėvelius ji konsultuoja ir internete.