Ignalinos atominės avarija: kas iš tiesų įvyko 2010 metais?

Ignalinos atominė elektrinė
Ignalinos atominė elektrinė
  © EKO redakcija
„EKO redakcija“
2011-09-14 09:21

2010 m. spalio 5 – 6 d. Ignalinos AE įvykusi avarija oficialiuose dokumentuose buvo minima kaip „nepavojingas Ignalinos AE pagrindinio cirkuliacijos kontūro išsihermetizavimas, kurio metu už kontūro ribų ištekėjo cheminiai reagentai (azoto rūgštis, 1 proc., ir kalio permanganatas)“.

Šią techninę frazę tuomet kartojo daugelis žiniasklaidos priemonių – kartu su atsakingų institucijų išvadomis, kad žmonės nenukentėjo ir radiacija nepateko į aplinką. Seminaro metu Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos atstovas Vidas Paulikas sakė, kad, jo žiniomis, tuomet ištekėjo 300 litrų reagentų.

Tačiau Visagino savivaldybės tarybos narys O. Davidiukas šį įvykį komentavo kiek kitaip. Remdamasis asmeniniais pokalbiais su AE dirbančiais žmonėmis jis sakė, kad vykdant planinius darbus trūko vamzdis, per kurį iš pirmojo atominės bloko į antrąjį ir trečiąjį, kur dirbo žmonės, pateko apie 300 tonų, o ne litrų, radioaktyvaus tiršto skysčio. Darbuotojai buvo priversti semti skystį kibirais ir kastuvais, o avarijos padariniai nelikviduoti iki šiol.

O. Davidiuko teigimu, didžiausią nerimą turi kelti tai, kad naujos Ignalinos AE vadovybės pastangomis buvo stengiamasi visiškai nutylėti šį įvykį.

Anot jo, uždarytos AE vadovybė pranoko sovietus – visi darbuotojai, įskaitant valytojus, privaloma tvarka turi pasirašyti konfidencialumo pasižadėjimus ir nuolat terorizuojami atleidimu, jei tik menkiausia informacija apie situaciją atominėje pateks į žurnalistų rankas.

2010 m. apie avariją Ignalinos atominėje elektrinėje žiniasklaida informavo tik po penkių dienų, ir tai tik gandų forma. Oficialūs pranešimai pasirodė šiek tiek vėliau.

Tikėtina, kad pranešimo apie avariją paskelbimo data oficialioje Ignalinos atominės elektrinės interneto svetainėje taip pat buvo pakoreguota. Iki šiol prie www.iae.lt svetainėje esančios informacijos apie avariją nurodyta 2010 m. spalio 5 d. data.

Tačiau pačiame pranešime skelbiami ir spalio 7 d. radionuklidų išmetimo į aplinką tyrimo rezultatai. Akivaizdu, kad iš anksto paskelbti būsimo tyrimų rezultatų neįmanoma.