Naujausias Seimo narys neliečiamybės neteks neprisiekęs?

Naglis Puteikis
Naglis Puteikis
  © Asmeninis albumas

VRK praėjusią savaitę gavo Klaipėdos miesto apylinkės teismo prašymą leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn liepos 3 dieną į Seimą išrinktą Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovą N.Puteikį. Naujasis tautos atstovybės narys turėtų prisiekti rugsėjo 10 dieną. Jis Seime užims parlamentaro mandato atsisakiusio dabartinio Klaipėdos mero liberalo Vytauto Grubliausko vietą.

VRK stebisi

LŽ kalbintas VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas teigė dėl teismo prašymo esąs kiek sutrikęs ir nežinąs, kaip derėtų pasielgti. „Paanalizavau teismo nutartį ir svarstau, ką duotų mūsų sutikimas. Juk rugsėjo 10 dieną N.Puteikis prisieks Seime. Norint prisiekusį parlamentarą patraukti baudžiamojon atsakomybėn, leidimo reikia prašyti Seimo. Iki priesaikos liko nedaug laiko. Reikės susisiekti su nutartį priėmusia teisėja ir pasiteirauti, ar iki to laiko numatomas koks nors posėdis“, - abejones išsakė Z.Vaigauskas.

VRK pirmininkas taip pat pabrėžė esąs nustebęs, kodėl teisti išrinktą Seimo narį norima likus tiek mažai laiko iki jo priesaikos. „Paprastai teisėjai ar prokurorai į VRK kreipiasi vos tik kuris nors įtariamųjų užregistruojamas kaip kandidatas. Nesuprantu, kodėl taip ilgai delsė Klaipėdos teisėjai“, - stebėjosi Z.Vaigauskas.

Jis pažadėjo, kad artimiausiu metu bus šaukiamas VRK posėdis ir svarstomas šis klausimas. Apie posėdį reikės pranešti ir pačiam N.Puteikiui, pakviesti jį pasiaiškinti. „Visos šios procedūros gali ilgai užtrukti“, - užsiminė VRK pirmininkas.

Teisėja atostogavo

Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėja Ingrida Krušienė LŽ paaiškino, kad N.Puteikio byla į teismą atkeliavo tik liepos pradžioje. „Išnagrinėjusi bylą pradėjau atostogauti, o vos grįžusi į darbą iškart išsiunčiau nutartį VRK“, - teisinosi ji. Teisėja teigė, kad iki rugsėjo 10-osios joks teismo posėdis nėra numatytas, nes neaišku, koks bus VRK atsakymas. „Jei komisija patenkins mūsų prašymą, išsyk paskirsime posėdžio datą. Jei ne, po Seimo nario priesaikos dėl jo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn reikės kreiptis į generalinį prokurorą“, - aiškino I.Krušienė.

Baudžiamas už principingumą?

Pats N.Puteikis stebisi tokia painia procedūra, tačiau tvirtina nekantriai laukiantis teismo proceso. „Juk byla man buvo iškelta dar tada, kai nebuvau išrinktas į Seimą. Tai kam reikalingos visos tos komedijos su VRK ir Seimo leidimais ar neleidimais teisti nusižengusius asmenis? Aš pats nekantriai laukiu teismo, kuriame parodysiu schemą, kaip nekilnojamojo turto plėtotojai daro spaudimą ir prokuratūrai, ir Specialiųjų tyrimų tarnybai“, - LŽ sakė N.Puteikis.

Konservatorius į teisėsaugos akiratį pateko, kai jo vadovaujamas Kultūros paveldo departamento (KPD) Klaipėdos padalinys atsisakė derinti vieną įstrigusį detalųjį planą. Pagal jį uostamiesčio centre, dabartinėje buvusio kino teatro „Vaiva“ vietoje būtų statomas stiklinių daugiaaukščių pastatų kompleksas. Aukščiausias iš jų siektų 30 metrų.

N.Puteikio vadovaujami paveldosaugininkai atsisakė derinti projektą ir teigė, kad ten atsiradę stikliniai pastatai subjaurotų istorinę vietą, kurioje prieškariu stovėjo pirklių namai, sandėliai, kitos patalpos. Verslininkai tuomet skundėsi, jog dėl paminklosaugininkų kaltės jiems teko sustabdyti 24 mln. litų vertės investiciją.

Gina pavaldinį

KPD oficialiai pareiškė, kad N.Puteikis, jų manymu, nepažeidė įstatymų. Departamento atstovų teigimu, pakartotinai teiktas derinti detalusis žemės sklypo planas nebuvo pataisytas pagal išduotas sąlygas, todėl jo sprendiniai ir neatitiko Teritorijų planavimo ir Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymų reikalavimų. Detaliojo plano rengėjai savavališkai pakeitė sklypo tvarkymo ir naudojimo reikalavimus, užstatymo aukštingumo ir intensyvumo rodiklius.

„Be to, šis detalusis planas prieštarauja ir Klaipėdos miesto bendrajam planui, pagal kurį planuojamas sklypas yra mažaaukščių gyvenamųjų namų statybos teritorijoje. O pagal detalųjį planą sklypas priskiriamas daugiaaukščių ir aukštybinių pastatų statybos teritorijai“, - pareiškė KPD valdininkai.

Taip pat pateiktas skundas dėl baudžiamosios bylos N.Puteikiui iškėlimo pagrįstumo ir teisėtumo - esą teismo įpareigojimas buvo skirtas valstybės įstaigai, o įgaliotas valstybės tarnautojas, atlikdamas teismo įpareigojimą, veikė pagal kompetenciją, nepažeisdamas Valstybės tarnybos įstatymo įpareigojimo laikytis Konstitucijos ir įstatymų.